W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zimowe utrzymanie dróg krajowych w woj. podkarpackim

21.01.2022

W regionie zima w pełni co wiąże się z opadami śniegu, silnym wiatrem, temperaturami poniżej zera a także marznącym deszczem. Służby drogowe GDDKiA pracują 24 godziny na dobę, by zapewnić kierowcom jak najbezpieczniejsze warunki jazdy. Jednak musimy pamiętać, że ich działania mają na celu łagodzenie skutków zimy, a nie całkowitą likwidację.

Droga ekspresowa S19 - trwające odśnieżanie.

Monitorujemy drogi 24 h/ dobę, 7 dni w tygodniu

Stan dróg krajowych monitorujemy 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu, co pozwala na sprawną reakcję służb drogowych. Działaniami na drogach w województwie podkarpackim kieruje: 5 Rejonów oraz 16 Obwodów Drogowych (OD) w tym 4 Obwody Utrzymania Autostrady (OUA) oraz 2 Bazy Materiałowe (BM).

Sezon zimowy 2021/2022 w woj. podkarpackim

Długość sieci drogowej na Podkarpaciu wynosi: 895,11 km. Sieć administrowana przez Oddział GDDKiA w Rzeszowie obejmuje drogi krajowe z wyjątkiem odcinków przebiegających w granicach administracyjnych miast Krosno, Przemyśl, Rzeszów i Tarnobrzeg. 

Drogi krajowe w woj. podkarpackim w sezonie zimowym 2021/2022 utrzymywane są w następujących standardach:

  • w standardzie I (209,79 km tj. 23 % sieci, w tym: A4, S19, DK9 i DK97). Jezdnia jest odśnieżona na całej szerokości łącznie z poboczami utwardzonymi i nie może występować warstwa zajeżdżonego śniegu. Po ustaniu opadów śniegu, śnieg luźny może zalegać do 4 godz., zaś błoto pośniegowe może występować do 6 godz. 
  • w standardzie II (598,23 km tj. 67 % sieci, w tym: DK9, DK19, DK28, DK73, DK77, DK84, DK94). Jezdnia jest odśnieżona na całej szerokości łącznie z poboczami utwardzonymi. Po ustaniu opadów śniegu, śnieg luźny może zalegać do 4 godz., zaś błoto o grubości nie utrudniającej ruchu może występować do 6 godz. 
  • w standardzie III (87,09 km tj. 10 % sieci, w tym: DK28 i DK77). Jezdnia jest odśnieżona na całej szerokości, a śliskość zimowa zlikwidowana na skrzyżowaniach z innymi drogami publicznymi utwardzonymi, na skrzyżowaniach z liniami kolejowymi, na odcinkach o pochyleniu >4%, na przystankach autobusowych oraz innych miejscach ustalonych przez zarządcę drogi. Śnieg luźny, warstwa zjeżdżonego śniegu o grubości utrudniającej ruch samochodów osobowych oraz zaspy mogą występować do 6 godz. od momentu ustaniu opadów śniegu. 

Standardy różnią się zakresem i szerokością odśnieżania, zakresem posypywania drogi środkami chemicznymi czy uszorstniającymi (np.: drogi utrzymywane w I i II standardzie są posypywane na całej długości, a w III tylko w miejscach niebezpiecznych), rodzajem utrudnień jakie mogą występować na jezdni np. zajeżdżony śnieg czy nabój śnieżny oraz normą czasową jaką zarządca drogi posiada aby usunąć lub ograniczyć występujące utrudnienia.

Do akcji zimowego utrzymania dróg krajowych przygotowanych jest 192 pojazdów, w tym: 118 pługosolarek, 19 pługów, 16 pługów wirnikowych, 27 ładowarek i 12 równiarek. 

Przy drogach krajowych województwa ustawionych zostało ponad 47 km zasłon przeciwśnieżnych.

Na odcinkach o dużym pochyleniu podłużnym, na długości 112 km, na zaśnieżonej nawierzchni obowiązuje nakaz jazdy samochodów ciężarowych w łańcuchach przeciwpoślizgowych. Nakaz dotyczy: 36 km DK19, 40 km DK28, 22 km DK73 i 14 km DK84.

Kierowco przepuść pługi

Zadaniem kierowców obsługujących sprzęt do zimowego utrzymania dróg jest zapewnienie przejezdności. Sprzęty są szerokie, niektóre zajmują cały pas drogi, poruszają się wolno, z prędkością ok. 40-50 km/h. Za sobą pozostawiają jednak odśnieżoną drogę - bezpieczniejszą i gwarantującą płynniejszy ruch. Mimo, że służby drogowe posługują się żółtymi światłami sygnalizacyjnymi, a nie jak Policja czy służba zdrowia niebieskimi, pełnią rolę zbliżoną do tej przypisanej służbom porządkowym i ratowniczym. 

Dlatego apelujemy o przepuszczanie takich pojazdów. Utrudnianie im pracy, np. poprzez nieprzepuszczanie na drodze, zajeżdżanie drogi czy spychanie do rowów, stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia zarówno pracowników służb oraz innych użytkowników dróg.   

Informacje o warunkach ruchu na drogach krajowych

W GDDKiA funkcjonują Punkty Informacji Drogowej (PID) , które zbierają dane o stanie dróg i przekazują je użytkownikom dróg oraz środkom masowego przekazu. Informacje umieszczane są także na stronie internetowej GDDKiA, w zakładce „Serwis dla kierowców”. Szczegółowe informacje o warunkach drogowych panujących na drogach krajowych podawane są również pod całodobowym numerem Informacji Drogowej GDDKIA 19 111.

Materiały

Mapa standardów zimowego utrzymania dróg
ZUD​_Podkarpacie.jpg 0.28MB
{"register":{"columns":[]}}