Co się dzieje w sprawie rozbudowy ul. Wyszogrodzkiej w Płocku
13.09.2021
We wtorek (7.09.2021 r.) odbyło się spotkanie z Prezydentem Płocka w zakresie działań związanych z inwestycją miejską polegającą na rozbudowie ul. Wyszogrodzkiej w granicach miasta.
W celu zrealizowania inwestycji niezbędne jest wprowadzenie zmian w porozumieniu w zakresie fundamentalnych postanowień takich jak: forma realizacji czy też rozliczenie finansowe inwestycji. W dalszym ciągu widzimy konieczność doprecyzowania formy rozliczenia pomiędzy Miastem a GDDKiA.
W trakcie spotkania przedstawiliśmy założenia realizacji inwestycji w formule Projektuj i buduj, dzieląc proces inwestycyjny na etapy (przetarg, projektowanie, uzyskanie decyzji zezwolenia na realizację inwestycji drogowej i realizacja). Jest to zgodne z dotychczasowymi założeniami zawartymi w zatwierdzonym Programie Inwestycji. Ponownie wskazaliśmy, że do wszczęcia postepowania przetargowego Miasto Płock musi przedstawić plan finansowy na zapewnienie środków pieniężnych dla części realizowanej w granicach miasta. W odpowiedzi na naszą propozycję Miasto Płock zasugerowało zmianę formuły realizacji zadania na tradycyjną, czyli: projekt a następnie budowa (w tym uzyskanie decyzji zezwolenia na realizację inwestycji drogowej) oraz zawarcie trójstronnej umowy (Miasto, GDDKiA, wykonawca). Forma ta jest procedurą dłuższą i obarczoną wieloma ryzykami związanymi np. z roszczeniami wykonawców realizujących poszczególne etapy inwestycji. Dopuszczamy dalsze rozmowy w zakresie zmiany formuły realizacji zadania, niemniej oczekujemy na konkretne propozycje ze strony Miasta, które będą zgodne z zakładanymi rozwiązaniami technicznymi oraz podziałem kosztów realizacji.
Oznacza to, że obecne rozmowy wskazują na potrzebę aktualizacji podpisanego Programu Inwestycji oraz określenie nowych ram czasowych realizacji przedsięwzięcia. Zaproponowane zmiany nowych kryteriów realizacji zadania będą wymagały podpisania nowego porozumienia oraz analizy możliwości kontynuacji inwestycji.
W zakresie rozbudowy odcinka DK62 od ul. Harcerskiej do granic m. Płock podtrzymujemy swoje stanowisko, czyli poszerzenie istniejącej drogi w granicach administracyjnych miasta.
Porozumienie - obowiązki stron
Przypomnijmy, że w maju 2018 r. podpisane zostało porozumienie pomiędzy GDDKiA i Miastem Płock dotyczące rozbudowy ul. Wyszogrodzkiej na odcinku ul. Armii Krajowej – ul. Harcerska – granica miasta Płocka. Na jego podstawie przygotowany został Program Inwestycji. Działania były kontynuowane po jego podpisaniu, czyli zapewnieniu środków finansowych, co nastąpiło na przełomie lat 2019/2020.
Dokumentacja, którą otrzymaliśmy na mocy porozumienia od Urzędu Miasta Płock dla odcinka od AL. Armii Krajowej do ul. Harcerskiej była niekompletna, ponieważ nie zawierała badań geologicznych a to uniemożliwiło ogłoszenie przetargu w systemie: projektuj i buduj”. W związku z tym, GDDKiA Oddział w Warszawie musiał ogłosić przetarg na wykonanie tej dokumentacji. Program Funkcjonalno – Użytkowy, który jest jej częścią, uzyskał pozytywną opinię Urzędu Miasta Płock. W celu ogłoszenia przetargu w formule Projektuj i buduj niezbędnym okazało się sporządzenie aneksu do porozumienia. W dokumencie tym uszczegółowiony został sposób finansowania inwestycji. Należy zaznaczyć, że GDDKiA może ogłosić przetarg na wybór wykonawcy tylko w przypadku posiadania zabezpieczonych środków finansowych na cały zakres inwestycji.
Odnosząc się do kwestii związanych z przygotowaniem odcinka od ul. Harcerskiej do granic m. Płock, był prowadzony dialog na spotkaniach roboczych dotyczący rozbudowy drogi do przekroju 2+1 poprzez poszerzenie istniejącej drogi od strony południowej o jeden pas ruchu szerokości 3,5 m oraz ciąg pieszo – rowerowy. Poszerzenie o jeden pas ruchu od południowej strony jest wynikiem uzgodnień z Płockiem. W związku z tym dla takiego przekroju drogi został uzgodniony Program Inwestycji. W marca 2020 r. przygotowany został Opis Przedmiotu Zamówienia i wysłany do Miasta Płocka celem uzgodnienia. Prowadzona była liczna korespondencja. Miasto Płock stało na stanowisku rozbudowy do przekroju dwujezdniowego, jednocześnie wyrażając sprzeciw wobec projektowania wszystkich elementów drogi w granicach administracyjnych Płocka.
Kolejnym krokiem było wystąpienie do Miasta Płock (30.11.2020r.) o przekazanie oświadczenia o możliwości wydatkowania środków miejskich za roboty drogowe znajdujące się poza granicą administracyjną Miasta Płock tj. na terenie gminy Słupno, jeżeli w dalszym ciągu wnioskuje o poszerzenie drogi do przekroju 2x2 i jednocześnie nie zgadza się, aby to poszerzenie zostało wykonane na terenie leżącym w granicach administracyjnych Miasta Płock. Miasto Płock podtrzymało swoje stanowisko, jednak zabrakło szczegółów dotyczących finansowania tej części inwestycji poza granicami miasta i dalszych planów zmian administracyjnych granic.