Podpisaliśmy umowę na pomiar powietrza w sąsiedztwie tunelu na Ursynowie
06.09.2021
Podpisaliśmy umowę na dokonanie pomiarów dotyczących jakości powietrza atmosferycznego w obszarze realizowanej drogi ekspresowej S2 węzeł Puławska - węzeł Warszawa Wilanów (w rejonie tunelu).
Umowa
Wykonawcą pomiarów jest konsorcjum, w skład którego weszły firma Lemitor Ochrona Środowiska, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach i Instytutu Badań Stosowanych Politechniki Warszawskiej. Umowa o wartości ok. 3,8 mln zł zostanie zrealizowana w ciągu ok. 20 miesięcy od daty jej zawarcia. Zakończenie prac związanych z dostarczenia wyników badań pomiarów powietrza oraz wykonania analizy porealizacyjnej w zakresie badania pomiarów powietrza w rejonie tunelu przewidywane jest na II kw. 2023 r. Natomiast wstępne wyniki planujemy otrzymać po 4 miesiącach od oddania tunelu do użytkowania.
Obowiązki wykonawcy
Wykonawca dokona wszystkich niezbędnych pomiarów i badań powietrza atmosferycznego zgodnie z Postanowieniem Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie z 20 października 2017 r. W trakcie realizacji wykonawca zbierze dane z rejonu wyrzutni spalin zlokalizowanych przy obu wylotach z tunelu oraz z okolic portali dotyczące stężenia/zawartości w powietrzu dwutlenku azotu, pyłu zawieszonego (PM2,5 oraz PM10) i benzenu. Badania będą prowadzone całodobowo przez 365 dni na wyrzutniach oraz przez minimum 70 dni pomiarowych w roku w rejonie portali.
Kalendarium
28 grudnia 2020 r. - ogłoszenie I przetargu
3 lutego 2021 r. - otwarcie ofert
8 marca 2021 r. - unieważnienie I przetargu (oferta nie spełniała wymagań)
12 marca 2021 r. - ogłoszenie II przetargu
13 kwietnia 2021 r. - otwarcie ofert
14 kwietnia 2021 r. - unieważnienie przetargu (nie wpłynęła żadna oferta)
22 czerwca 2021 r. - ogłoszenie III przetargu
30 lipca 2021 r. - otwarcie ofert
24 sierpnia 2021 r. - wybór najkorzystniejszej oferty
6 września 2021 r. - podpisanie umowy
Blisko 19 km S2 od węzła Puławska do węzła Lubelska
Od 22 grudnia 2020 r. kierowcy mogą korzystać z ponad 15 kilometrów drogi ekspresowej S2 pomiędzy węzłami Warszawa Wilanów a Lubelska, z nowym, najdłuższym mostem na Wiśle. Udostępnione zostały też kolejne relacje ruchu na węźle Lubelska stanowiącym połączenie autostrady A2 oraz dróg ekspresowych S2 i S17. To duże ułatwienie dla przemieszczających się pomiędzy Wilanowem i Wawrem, a także dobre połączenie stolicy z Siedlcami i Lublinem.
Roboty budowlane na ursynowskim odcinku drogi ekspresowej S2 węzeł Puławska - węzeł Warszawa Wilanów zostały już zakończone. W ramach 4,6-kilometrowego odcinka powstał ponad 2,3-kilometrowy tunel wraz z wyposażeniem. To pierwszy tak długi tunel drogowy w Polsce i pierwsze tego rodzaju wyzwanie zarówno dla GDDKiA, jak i dla podmiotów, które brały i biorą udział w procesie odbioru robót budowlanych i dopuszczeniu do użytkowania. Aktualnie trwa etap testowania, kalibracji i odbioru systemów bezpieczeństwa i zarządzania ruchem w tunelu i obszarze komunikacyjnym, na jaki oddziałuje (objeździe tunelu wyznaczonym drogami zarządzanymi przez GDDKiA, czyli A2 i DK50). W sierpniu br. uzyskaliśmy pozwolenie na użytkowanie dla budynku CZT. Dział tam już Punkt Informacji Drogowej, a docelowo znajdzie się również Krajowe Centrum Zarządzania Ruchem. Trwają szkolenia obsługi tunelu, która będzie czuwać nad bezpieczeństwem jego użytkowników, wykorzystując najnowocześniejsze systemy. Przed nami jeszcze kontrola Państwowej Straży Pożarnej. Kolejnym krokiem będzie złożenie wniosku do Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Warszawie (WINB) o wydanie pozwolenia na użytkownie. To również złożona procedura administracyjna. Pracownicy WINB muszą sprawdzić obszerną dokumentację powykonawczą, następnie przeprowadzić kontrolę w terenie i wydać decyzję o pozwoleniu na użytkowanie. Dopiero ten dokument daje nam możliwość oddania do ruchu trasy S2 wraz z tunelem pod Ursynowem. Zakładamy, że stanie się to jesienią tego roku. www.gov.pl/web/gddkia-warszawa/co-sie-dzieje-w-tunelu-w-ciagu-s2-i-kiedy-otwarcie-trasy.