W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

ABC oznakowania dróg - słupki prowadzące

19.10.2022

Kierowcy spotykają je przy wszystkich drogach w Polsce, w szczególności przy drogach krajowych i wojewódzkich. Rola słupków prowadzących jest niezwykle ważna. Sprawdź, czy wiesz, co oznaczają.

Słupki prowadzące - Znaki U-1a

Słupki prowadzące U-1a

Słupki są urządzeniami bezpieczeństwa ruchu drogowego. Podstawowa ich rola to optyczne prowadzenie ruchu, co jest szczególnie istotne w porze nocnej oraz przy trudnych warunkach atmosferycznych (na fot. 1 pokazano kolory elementów odblaskowych). Słupki ułatwiają identyfikację przebiegu drogi, w tym lokalizację łuków poziomych, pionowych czy też ocenę szerokość drogi. 

Na biało-czerwonych słupkach prowadzących umieszczone są elementy odblaskowe. Elementy te odzwierciedlają oświetlanie pojazdów poruszających się przed nami. Kolor czerwony symbolizuje tylne światła samochodów jadących w tym samym kierunku co my, a biały przednie światła samochodów nadjeżdżających z kierunku przeciwnego. Słupki ustawiane są standardowo co 100 m, a w przypadku łuków poziomych odpowiednio częściej (fot. 2 ukazuje zagęszczenia słupków na łuku drogi). 

Z kolei przez drogowców słupki prowadzące wykorzystywane są w innych celach. Umieszczamy na nich dane lokalizacyjne - kilometr i hektometr danej drogi (co 100 m) oraz informacje o jej numerze (co 1 km, stosowane na drogach krajowych i wojewódzkich).  

Wiedza o numeracji na słupkach ma znaczenie podczas zdarzenia drogowego. Wystarczy bowiem podać nr drogi i dane z najbliższego słupka prowadzącego co dokładnie określi lokalizację i pozwoli na szybsze dotarcie służb do poszkodowanych w wypadkach drogowych. Na drogach szybkiego ruchu lub autostradach, gdzie trudno określić dokładną lokalizację, słupek prowadzący może być szczególnie przydatną informacją.  

Na słupkach umieszczonych przy autostradach pokazany jest również kierunek do najbliższej kolumny alarmowej, które rozmieszczone są co 2 km. Informacje te są szczególnie istotne w miejscach, gdzie nie ma zasięgu telefonii komórkowej. Poprzez taką kolumnę alarmową zawsze powiadomimy o zdarzeniu pracowników obsługujących autostradę, a w efekcie służb ratowniczych oraz policji (fot. 3 pokzuje dane jakie są umieszczone na słupkach). 

W przypadku występowania na drodze barier ochronnych słupki prowadzące montowane są na tych elementach. Krótkie słupki prowadzące mają symbol U-1b. Coraz częściej przy drogach można spotkać samopoziomujące słupki prowadzące. Charakteryzują się one dużą elastycznością, co umożliwia wielokrotny powrót słupka do pozycji pionowej po najechaniu go przez pojazd (na fot. 4 przedstawiono słupek samopoziomujący oraz krótki na barierze ochornnej). 

Kierowco!

Jeśli widzisz wypadek zadzwoń na numer alarmowy 112. Jeśli widzisz niepokojące Cię zjawiska występujące na drogach krajowych, zadzwoń na ogólnopolską Informację Drogową 19 111. Numery czynne są 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Określ swoje dokładne położenie, odczytując dane ze słupka prowadzącego i przekaż informacje.  

Szerokiej drogi!  

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}