ABC oznakowania drogowego – przejścia dla pieszych
27.02.2023
Przejście dla pieszych to nie tylko oświetlenie, ale i odpowiednie oznakowanie. Często słyszymy o poprawie bezpieczeństwa poprzez budowę oświetlenia dedykowanego na przejściach dla pieszych. Od 2021 roku realizujemy zadania z rządowego Programu Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej, którego celem jest ochrona uczestników ruchu oraz eliminacja realnych i potencjalnych zagrożeń dla bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Zgodnie z ustawą z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym, przejście dla pieszych i przejazd dla rowerzystów to powierzchnia jezdni lub torowiska przeznaczoną do przechodzenia przez pieszych lub przejeżdżania przez rowerzystów, oznaczona odpowiednimi znakami.
Do oznakowania takich miejsc stosuje się znaki pionowe D-6 „przejście dla pieszych” oraz D-6a „przejazd dla rowerzystów” i D-6b „przejście dla pieszych i przejazd dla rowerzystów”. Dodatkowo w miejscach, gdzie przejście nie jest odpowiednio widoczne, stosuje się również znak ostrzegawczy A-16.
D-6 D-6a D-6b A-16
W przypadku przejść dla pieszych szczególnie uczęszczanych przez dzieci, pod znakiem D-6 lub D-6b umieszcza się tabliczkę T-27, czyli popularną „Agatkę”. Znaki D-6, D-6a i D-6b są znakami uprzywilejowanymi, gdyż jako jedne z nielicznych mogą występować na tle folii pryzmatycznej odblaskowo-fluorescencyjnej żółto-zielonej lub pomarańczowej.
T-27 D-6 z tabliczką T-27 na tle folii pryzmatycznej
Oprócz znaków pionowych, do oznakowania przejść dla pieszych i przejazdów dla rowerzystów służy oznakowanie poziome, w postaci linii P-10 i P-11. Oznakowanie to wyznacza powierzchnię jezdni lub torowiska tramwajowego przeznaczoną do poprzecznego ruchu, odpowiednio – pieszych lub rowerzystów.
P-10 P-11
W szczególnych przypadkach związanych z rodzajem nawierzchni jezdni np. z kostki granitowej, oznakowanie poziome może nie być wymalowane. W takich możliwe jest zastosowanie jedynie znaków D-6 po obu stronach drogi. Powyższe znaki wprowadzają konkretne wymagania dla użytkowników dróg.
Dla pieszych i rowerzystów jest to informacja o miejscu, gdzie, przy zachowaniu szczególnej ostrożności, mogą bezpiecznie przejść lub przejechać przez jezdnię.
Piesi wchodzący lub znajdujący się na przejściu dla pieszych mają co prawda pierwszeństwo przed pojazdem, jednak nie mogą wchodzić bezpośrednio przed jadący pojazd, również na przejściu. Podczas przechodzenia przez pasy nie mogą również korzystać z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego, gdyż prowadzi to do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na przejściu i w jego okolicy. Osoby korzystające z rowerów, hulajnóg czy innych urządzeń wspomagających ruch pierwszeństwo nad pojazdami mają znajdując się na przejeździe.
Dla kierowców oznakowanie jest informacją, że powinien zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość a także ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście oraz rowerzyście znajdującemu się na przejściu. Ponadto kierowcy zabrania się wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim oraz omijania pojazdu, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu czy rowerzyście.