Nie niszcz wygrodzeń wzdłuż dróg krajowych, które mają chronić przed rozprzestrzenianiem się afrykańskiego pomoru świń!
08.09.2021
Spacerowiczu! Nie dewastuj siatki oraz przełazów, które mają chronić trzodę chlewną przed afrykańskim pomorem świń (ASF).
W związku z nadzwyczajną sytuacją na terytorium RP wystąpienia przypadków ASF u dzików m. in. na terenie kilku województw, na polecenie Prezesa Rady Ministrów, w zeszłym roku podjęto działania zmierzające do ograniczenia migracji dzików – stanowiącej źródło rozprzestrzeniania wirusa ASF – na wolne od tej choroby obszary. Efekt ten można osiągnąć w optymalnie krótkim czasie, między innym, poprzez zamknięcie przejść dla zwierząt wzdłuż dróg. Siatki ustawione zostały na czas nieokreślony i zostaną zdemontowane w momencie stwierdzenia przez służby weterynaryjne całkowitego wyeliminowania ognisk i przypadków zarażenia ASF, co wiąże się także z zniesieniem stref czerwonej i żółtej występowania wirusa. Dla małych zwierząt – drapieżników – zostały ustawione tzw. przełazy umożliwiające migrację.
Niestety od dłuższego czasu odnotowujemy liczne akty wandalizmu, polegające na niszczeniu zamontowanych wygrodzeń. Zniszczenia polegają na wygięciu słupków stalowych i zniszczeniu - pogięciu siatki stalowej typu leśnego. Istnieją uzasadnione podejrzenia, że zniszczeń dokonują okoliczni mieszkańcy, którzy chcąc się przedostać z jednej strony autostrady na drugą, wykorzystują do tego przejścia dla zwierząt. Koszty napraw i wymiany uszkodzonych elementów na Dolnym Śląsku są wysokie i wyniosły Skarb Państwa do tej pory ponad 70 tysięcy złotych. Niemniej jednak należy mieć na uwadze, że koszty zniszczenia wygrodzenia mogą być nieporównywalne z tymi, jakie mogą nieść ze sobą skutki rozprzestrzeniania się choroby ASF.
Apelujemy do wszystkich, którzy spacerują w pobliżu siatki, aby nie dewastowali przejść ekologicznych i ustawionych wygrodzeń. Obiekty te nie służą ludziom, a mają przyhamować migrację dzikich zwierząt. Każde takie niszczenie mienia jest przestępstwem, które zgłaszane jest na policję. Dodatkowo pragniemy też uświadomić mieszkańcom fakt, że zamontowane wygrodzenia mają chronić ich trzodę chlewną przed skutkami choroby ASF.