Ponad milion kierowców przejechało tunelem na S3
15.01.2025
W lipcu 2024 r. oddaliśmy do ruchu ostatni fragment dolnośląskiego odcinka drogi ekspresowej S3 pomiędzy Bolkowem a Kamienną Górą. Minęło prawie pół roku, a w okresie świątecznym, system naszego monitoringu zarejestrował milionowego kierowcę.
W dalszym ciągu szukamy szczęśliwca, który 25 grudnia ok. godz. 21.20 samochodem marki Ford, przejechał przez tunel. Mamy dla niego nagrodę związaną z GDDKiA. Zdjęcie pojazdu można podejrzeć w naszych mediach społecznościowych. Nie ujawniamy numeru rejestracyjnego, ponieważ kierowcę będziemy identyfikować przede wszystkim po numerze rejestracyjnym jego auta.
Link do zdjęcia TUTAJ.
Bezpieczeństwo to priorytet
Na każdym etapie powstawania ponad 2-kilometrowego tunelu dokładaliśmy wszelkich starań, aby kierowcy mieli wysoki komfort podróżowania. Tunel jest w pełni wyposażony w system wentylacji, oświetlenia, monitoringu, wideodetekcji, nagłośnienia i komunikacji radiowej. Posiada także instalację wykrywania i sygnalizacji pożaru, jak również cały szereg zautomatyzowanych systemów. Przed udostępnieniem trasy wszystkie zamontowane systemy i elementy jego wyposażenia zostały przetestowane. Przeszły odbiory techniczne Państwowej Straży Pożarnej i Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. Zgodnie z zapisami Instrukcji eksploatacji i utrzymania tuneli drogowych, cztery razy w roku przeprowadzane są testy systemów przeciwpożarowych, podczas których tunele są wyłączane z użytkowania na kilka godzin w porze nocnej. Bezpieczeństwo kierowców dróg krajowych jest naszym priorytetem.
Kilka słów o S3
Od Troszyna w woj. zachodniopomorskim, przez woj. lubuskie, aż do Lubawki na Dolnym Śląsku kierowcy mają do dyspozycji 436 km drogi ekspresowej S3. Na terenie Dolnego Śląska S3 ma 135 km długości. Jej przebieg zaczyna się przy granicy z województwem lubuskim i biegnie do granicy Polski w Lubawce, gdzie w przyszłości połączy się z czeską autostradą D11.
Docelowo S3 na terenie naszego kraju będzie miała ok. 470 km. Wraz z zakończeniem budowy odcinka S3 pomiędzy Świnoujściem i Troszynem skomunikujemy porty w Świnoujściu i Szczecinie, poprzez Gorzów Wielkopolski, Zieloną Górę i Legnicę z Czechami. Całą trasę ze Świnoujścia do granicy z Czechami będzie można przejechać w nieco ponad 4 godz., a po ukończeniu budowy czeskiej D11 zyskamy dogodne połączenie z Pragą. Obecnie kierowcy mogą dojechać do węzła Lubawka. Pozostały, 3-kilometrowy odcinek od węzła Lubawka do granicy państwa zostanie udostępniony po zakończeniu prac na przygranicznym odcinku po stronie czeskiej. Według zapowiedzi czeskiej administracji drogowej połączenie dróg nastąpi w 2026 r.