Ruszyły prace przygotowawcze dla obwodnicy Złotego Stoku
27.08.2021
Podpisaliśmy umowę na prace przygotowawcze dla budowy obwodnicy Złotego Stoku w ciągu drogi krajowej nr 46. To siódma obwodnica w województwie dolnośląskim z rządowego Programu budowy 100 obwodnic, która przeszła do fazy prac przygotowawczych.
Zadania wykonawcy
Dokumentację o wartości ponad 4,4 mln zł zrealizuje Biuro Projektowe Dróg i Mostów BBKS-PROJEKT. W ramach umowy zostanie wykonane Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe z elementami koncepcji programowej oraz materiałami do wniosku o decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach (STEŚ-R).
Wykonawca opracowując dokumentację STEŚ-R, przygotuje także Program funkcjonalno-użytkowy (PFU) niezbędny do ogłoszenia przetargu na wyłonienie wykonawcy, który zrealizuje obwodnicę w systemie Projektuj i buduj.
Na etapie STEŚ-R wyznaczone i poddane analizie wielokryterialnej zostaną przebiegi korytarzy obwodnicy Złotego Stoku w ciągu DK46 jako drogi klasy GP (głównej ruchu przyspieszonego). Przeanalizowanych zostanie kilka wariantów trasy, a jednym z nich będzie również wariant uwzględniający połączenie z planowanym przebiegiem drogi ekspresowej S8 pomiędzy miastami Bardo i Kłodzko.
O inwestycji
W ramach inwestycji wykonane zostaną roboty drogowe, odwodnienie, zieleń drogowa. Powstaną nowe obiekty inżynierskie, urządzenia bezpieczeństwa ruchu, kanały technologiczne oraz urządzenia ochrony środowiska.
Głównym celem budowy obwodnicy Złotego Stoku jest wyprowadzenie z miejscowości ruchu tranzytowego, prowadzącego od Opola w kierunku Kotliny Kłodzkiej. Dzięki temu zwiększy się bezpieczeństwo ruchu drogowego oraz dostępność do bazy turystycznej w regionie.
Realizacja obwodnicy planowana jest w latach 2027-2030.
Program budowy 100 obwodnic w województwie dolnośląskim
W ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic na Dolnym Śląsku powstanie łącznie siedem inwestycji. Na etapie prac przygotowawczych są obecnie już wszystkie obwodnice ujęte w programie:
- Obwodnica Głogowa w ciągu DK12,
- Obwodnica Kaczorowa w ciągu DK3,
- Obwodnica Legnicy w ciągu DK94,
- Obwodnica Oławy w ciągu DK94
- Obwodnica Milicza w ciągu DK15
- Obwodnica Międzyborza w ciągu DK25,
- Obwodnica Złotego Stoku w ciągu DK46.
Rządowy Program budowy 100 obwodnic zakłada, że do roku 2030 wybudowanych zostanie 100 obwodnic na sieci dróg krajowych o łącznej długości ok. 830 km. Będą to trasy o wysokich parametrach technicznych, dostosowane do przenoszenia obciążenia 11,5 t/oś. Inwestycjom tym będą towarzyszyły urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym oświetlenie spełniające wytyczne prawidłowego oświetlenia przejść dla pieszych. Koszt realizacji 100 obwodnic został oszacowany na blisko 28 mld zł. Ich budowa będzie finansowana ze środków Krajowego Funduszu Drogowego prowadzonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego.
Inwestycje związane z budową nowych obwodnic będą realizowane przez Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad. Jednym z najważniejszych efektów realizacji programu będzie poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego, wyprowadzenie ruchu z zatłoczonych miast, czystsze powietrze, mniejszy hałas i poprawa przepustowości sieci drogowej.