W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nie niszcz ogrodzeń przy drogach!

11.08.2021

Specjalne wygrodzenia, które zostały zamontowane w województwie lubuskim wzdłuż całej trasy S3 i drogi krajowej nr 18 mają uniemożliwić migrację dzików, które mogą przenosić wirusa ASF. Dewastacja i kradzież elementów ogrodzeń ochronnych to działanie skrajnie nieodpowiedzialne i wysoce szkodliwe.

Na zdjęciu zbliżenie ogrodzenia z siatki. Na siatce taśma biało-czerwona i tabliczki z informacją o ochronie przed ASF i druga o monitoringu obiektu. W tle trawa.

Afrykański pomór świń (ASF) to szybko szerząca się, zakaźna choroba wirusowa, na którą podatne są świnie domowe oraz dziki. Jest ona dużym zagrożeniem dla gospodarstw rolnych, dlatego szczególnie ważne jest przestrzeganie zasad bioasekuracji oraz nakazów i zakazów wydanych przez lokalne władze, a także odpowiedzialne podchodzenie do zastosowanych elementów zapobiegających rozprzestrzenianiu się wirusa.

W związku z faktem pojawienia się w Polsce wirusa afrykańskiego pomoru świń, którego przypadki zdiagnozowano również w województwie lubuskim, wydane zostały przez wojewodę stosowne zarządzenia w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń. Wśród działań przeciwdziałających rozprzestrzenianiu się choroby wskazano również konieczność zamontowania specjalnych wygrodzeń wzdłuż dróg S3 i DK18. Ogrodzenie ma zatrzymać dziki, które mogą przenosić wirusa ASF, ale nie ograniczać przemieszczania się innych zwierząt. Siatka o wysokości do max. 1,5 m, o grubszym powlekanym drucie i umieszczonej na górnej krawędzi siatki barwnej taśmy lub żerdzi oraz specjalne przełazy w miejscu występowania wilków, mają umożliwić migrację pozostałej zwierzynie.

Oprócz wygrodzeń, w miejscach występowania np. wiaduktów nad S3 i DK18, tam gdzie nie ma możliwości zastosowania wygrodzeń, stosowane są środki zapachowe odstraszające dziki. Są one rozsypywane co pięć tygodni w celu utrzymania zamierzonego efektu.

Tylko wzdłuż dróg S3 i DK18 wykonanych zostało 4 377 mb ogrodzenia i wybudowanych 118 kładek. Koszt tych elementów to ponad 500 tysięcy złotych. Dodatkowo koszt poniesiony na zakup i posypywanie środkiem zapachowym do tej pory to ponad 315 tysięcy złotych.

Obecnie obszar skażony obejmuje teren starostwa wschowskiego, nowosolskiego, zielonogórskiego, żagańskiego i żarskiego.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}