Program Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej – stan realizacji w województwie lubuskim
29.09.2023
Poprawiliśmy bezpieczeństwo na ponad stu dwudziestu przejściach dla pieszych w ramach rządowego Programu Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej przyjętego na lata 2021-2024. Trwają prace na kolejnych piętnastu, dwadzieścia zadań jest na etapie procedury przetargowej, a ponad dwieście mamy jeszcze w przygotowaniu.
Inwestycje z PBID to małe projekty, ale mające bardzo duże znaczenie. W programie zostało ujętych blisko trzysta siedemdziesiąt przejść dla pieszych na drogach krajowych w województwie lubuskim. Na większości z nich budowane jest specjalne oświetlenie, które ma zapewniać kierującemu pojazdem w warunkach ograniczonej widoczności właściwe rozpoznanie sytuacji drogowej i obserwację sylwetki pieszego na przejściu, w strefie oczekiwania lub strefie dojścia do przejścia. Pieszemu natomiast ma umożliwić obserwację otoczenia, przejścia dla pieszych i zbliżających się pojazdów.
Oprócz doświetlenia przejścia w wielu lokalizacjach pojawiają się dodatkowe elementy zwiększające bezpieczeństwo pieszych, takie jak wzbudzana sygnalizacja świetlna, chodniki doprowadzające, a także wyspy. Budujemy również strefy przejściowe przed lub za przejściem, które dzięki narastającemu w kierunku przejścia natężeniu światła, pozwalają na łatwiejsze dostosowanie wzroku do poziomu oświetlenia na przejściu. Unikamy tym samym efektu oślepienia kierowcy.
Efekty tych działań są już widoczne w ponad stu dwudziestu lokalizacjach m.in. w Kargowej DK32 – jedenaście przejść, Przytocznej DK24 – trzynaście przejść, Kostrzynie nad Odrą DK31 – piętnaście przejść, Dobiegniewie DK22 – trzynaście przejść i Nowogrodzie Bobrzańskim DK27 – osiem przejść.
Mapa z lokalizacją przejść i etapem ich realizacji w załączeniu.
Program Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej
Program Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej 2021-2024 jest pierwszym samodzielnym programem wieloletnim z obszaru infrastruktury bezpieczeństwa ruchu drogowego na tak dużą skalę. Jego głównym celem jest poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego na drogach krajowych w zarządzie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Podejmowane w ramach programu działania będą ukierunkowane na zwiększenie ochrony uczestników ruchu oraz stworzenie bezpiecznej infrastruktury drogowej, a w efekcie zmniejszenie liczby wypadków i ich ofiar.
To naturalna kolej rzeczy wynikająca z priorytetu nadanego ochronie pieszych na przejściach wraz ze zmianami ustawowymi, w których od 01.06.2021 r. przyznano pierwszeństwo pieszemu, wyrażającemu zamiar przejścia przez jezdnię. W związku z tym w pierwszej kolejności planowane są działania poprawiające bezpieczeństwo na znaczącej liczbie przejść dla pieszych poprzez m.in. ich doświetlenie, oznakowanie czy budowę azyli.