W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Przygotowujemy kolejne inwestycje na lubuskiej sieci dróg krajowych

23.05.2024

Po zakończeniu budowy dróg szybkiego ruchu w naszym województwie można odnieść wrażenie, że na drogach krajowych już się prawie nic nie dzieje. Nic bardziej mylnego. Pracujemy intensywnie nad realizacją Programu budowy 100 obwodnic i przygotowujemy przebudowy dróg o łącznej długości ponad 200 km.

Budowa S1 Dankowice - Suchy Potok

Program budowy 100 obwodnic

Spośród sześciu obwodnic z listy podstawowej, jakie mają powstać w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic na sieci dróg krajowych województwa lubuskiego, jedna jest już na etapie realizacji. Pozostałe pięć jest na etapie przygotowania. Ogłosiliśmy również przetarg na prace przygotowawcze dla obwodnicy Słubic w ciągu DK31 – siódmej z kolei, która wprawdzie znajduje się na liście rezerwowej programu, ale nie ma zapewnionego na dziś finansowania z budżetu państwa. Jednak ze względu na podpisane porozumienie z Gminą Słubice, która koszty prac przygotowawczych wzięła na siebie. Wszystkie obwodnice zostaną zrealizowane w formule Projektuj i buduj. 

Obwodnica Strzelec Krajeńskich już za rok

27 maja 2021 r. podpisaliśmy umowę na projekt i budowę obwodnicy Strzelec Krajeńskich w ciągu drogi krajowej nr 22. Etap projektowania zakończył się w listopadzie 2022 r. wydaniem decyzji zezwalającej na realizację inwestycji drogowej (ZRID). Prace budowlane ruszyły w marcu 2023 roku, a obecnie ich zaawansowanie sięga blisko 55 proc. Oddanie drogi do użytku, zgodnie z umową, przypada na kwiecień 2025. 

Postęp prac można śledzić na bieżąco na stronie internetowej kontraktu

Obwodnica Krosna Odrzańskiego na etapie projektowania

W marcu br. podpisaliśmy umowę na zaprojektowanie i wybudowanie obwodnicy Krosna Odrzańskiego w ciągu DK29.  W pierwszej kolejności zadaniem wykonawcy będzie opracowanie projektu i uzyskanie decyzji ZRID, na co ma siedemnaście miesięcy. Kolejne 22 miesiące zajmie budowa drogi, z wyłączeniem okresów zimowych od 16 grudnia do 15 marca. 

W przygotowaniu

Dla obwodnicy Kostrzyna nad Odrą w ciągu DK31 w marcu br. wydana został decyzja środowiskowa, która ostatecznie zatwierdziła wariant przebiegu drogi. Przetarg na realizację planujemy ogłosić jesienią br. Podobnie jak w przypadku obwodnicy Wschowy i Dębowej Łęki w ciągu DK12, dla której decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach została wydana we wrześniu 2023 r.  

Dla dwóch obwodnic – Przytocznej w ciągu DK24 i Dobiegniewa w ciągu DK22 trwa postępowanie zmierzające do wydania decyzji środowiskowej.  

Obwodnica Kostrzyna nad Odrą w ciągu drogi krajowej nr 31

W marcu br. uzyskaliśmy dla inwestycji decyzję środowiskową. Ze względu na przygraniczne położenie planowanej obwodnicy, przeprowadzone zostało również postępowanie w sprawie transgranicznego oddziaływania inwestycji na terytorium Republiki Federalnej Niemiec, przy udziale strony niemieckiej. Wpłynęło to m.in. na wydłużenie procesu wydawania decyzji środowiskowej. Uzyskanie jej umożliwia dokończenie Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego i przejście do kolejnego etapu - przygotowania dokumentów i ogłoszenia przetargu na realizację inwestycji.  

9-kilometrowa trasa poprowadzona będzie nowym śladem po północno-zachodniej stronie miasta. Już na etapie prac przygotowawczych samo wskazanie wariantów przebiegu drogi było wyzwaniem. W otoczeniu miasta nie ma bowiem możliwości ominięcia obszaru Parku Krajobrazowego Ujście Warty. Na wschód od obecnego mostu drogowego nad Wartą, linii kolejowej oraz drogi DK22 rozpościerają się tereny parku, dlatego wybór obejścia miasta na zachód od obecnego mostu nie ma alternatywy na wschodzie. Zatwierdzony do realizacji decyzją wariant przebiegu nowej drogi wskazaliśmy we wniosku jako preferowany. 

Obwodnica pozwoli na rozładowanie ruchu w kierunku północnym i zachodnim, dostęp i obsługę strefy ekonomicznej oraz dostęp do przejścia granicznego z Republiką Federalną Niemiec. 

Obwodnica Dobiegniewa w ciągu drogi krajowej nr 22

Zbliżamy się do końca prac przygotowawczych, które rozpoczęły się we wrześniu 2020 roku. Podpisaliśmy wtedy umowę z firmą Mosty Katowice na opracowanie Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego z wykonaniem elementów koncepcji programowej (STEŚ-R) dla obwodnicy Dobiegniewa. Wniosek o wydanie decyzji środowiskowej złożyliśmy w maju ubiegłego roku, a spodziewamy się jej jesienią tego roku. Pozwoli ona na dokończenie drugiego etapu opracowania, a także zatwierdzi najkorzystniejszy wariant przebiegu drogi, dla którego prowadzone będą dalsze, bardziej szczegółowe prace projektowe. 

Podstawowym celem budowy tej obwodnicy jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego, odciążenie układu komunikacyjnego i zwiększenie przepustowości w samym Dobiegniewie. Obwodnica poprawi ruch drogowy na odcinku pomiędzy Wałczem a Gorzowem Wielkopolskim oraz pomiędzy Niemcami a korytarzem drogi krajowej nr 11 i dalej autostrady A1 oraz Trójmiasta. 

Obwodnica Przytocznej w ciągu drogi krajowej nr 24

Prace przygotowawcze trwają od września 2020 roku. Umowę na wykonanie Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego z elementami koncepcji programowej podpisaliśmy z firmą Mosty Katowice. W maju 2023 r. złożyliśmy wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy obwodnicy. Wydanie decyzji powinno nastąpić w drugiej połowie br. 

Droga krajowa nr 24 jest ważnym korytarzem transportowym na osi wschód-zachód, równolegle do autostrady A2. Dzięki obwodnicy wyprowadzony zostanie ruch dalekobieżny i tranzytowy z miejscowości. Jednocześnie zachowane zostaną najwyższe wymogi ochrony środowiska, zdrowia i życia mieszkańców oraz zrównoważonego rozwoju. Co istotne, dzięki budowie obwodnicy nastąpi poprawa bezpieczeństwa mieszkańców, odciążenie układu komunikacyjnego i zwiększenie przepustowości w samej Przytocznej. Obwodnica poprawi również dostęp do drogi ekspresowej S3.

Obwodnica Wschowy i Dębowej Łęki w ciągu drogi krajowej nr 12

We wrześniu 2023 roku uzyskaliśmy decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach, która ostatecznie zatwierdziła przebieg obwodnicy. Pozwala też na ogłoszenie postępowania przetargowego na realizację inwestycji w systemie Projektuj i buduj, co zgodnie z planem ma nastąpić jesienią br. 

Do realizacji przyjęty został wariant omijający Wschowę od południowo-wschodniej strony, a Dębową Łękę od południa i włączający się za nią do obecnego przebiegu DK12. Odcinek ma mieć długość nieco ponad 7 km, a w jego ciągu mają zostać wybudowane trzy skrzyżowania. 

Podstawowym celem budowy tej obwodnicy jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego, jaki koncentruje się na drodze krajowej nr 12. Wpisuje się ona w szereg planowanych zadań, dzięki którym nastąpi poprawa bezpieczeństwa mieszkańców, odciążenie układu komunikacyjnego i zwiększenie przepustowości we Wschowie oraz na całym fragmencie drogi krajowej nr 12 pomiędzy Lesznem a Głogowem. Jednocześnie zachowane zostaną najwyższe wymogi ochrony środowiska, zdrowia i życia mieszkańców oraz zrównoważonego rozwoju regionu. 

Rozbudowy dróg oraz poprawa bezpieczeństwa

Trwają przygotowania do przebudowy czterech dróg krajowych na terenie woj. lubuskiego, tj. DK12, DK22, DK24 i DK27, niemal na całej ich długości. Podstawowym celem inwestycji jest doprowadzenie dróg do standardu klasy GP (droga główna ruchu przyspieszonego). Oznacza to dostosowanie nośności nawierzchni do przenoszenia ruchu o obciążeniu 11,5 tony na oś, a także uzyskanie przekroju jednojezdniowego dwukierunkowego. 

Jezdnie będą miały na całej długości pasy ruchu o szerokości 3,5 m wraz z obustronnym, półmetrowym poboczem utwardzonym. Przebudowy zakładają również uporządkowanie ruchu, przebudowę skrzyżowań i ograniczenie potencjalnych punktów kolizyjnych, m.in. poprzez likwidację nadmiernej liczby zjazdów. Inwestycje wpłyną również znacząco na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego (BRD).  

Przygotowujemy się również do przebudowy dwóch obiektów mostowych i dostosowania DK2 na odcinku od węzła Świecko do granicy państwa do parametrów autostrady. 

Zadania w przygotowaniu: 

  • DK12 – pięć odcinków o łącznej długości 37,8 km,  

  • DK22 – siedem odcinków o łącznej długości 88,6 km,  

  • DK24 – dwa odcinki o łącznej długości 26 km,  

  • DK27 – pięć odcinków o łącznej długości 40,8 km.  

  • DK92 – dwa odcinki o łącznej długości 2,8 km (w tym jeden obiekt mostowy),  

  • DK2-A2 – odcinek o długości 2 km,  

  • DK22 - przebudowa mostu granicznego w Kostrzynie nad Odrą.  

{"register":{"columns":[]}}