W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Umowa na projekt i budowę obwodnicy Strzelec Krajeńskich podpisana

27.05.2021

1

Podpisaliśmy umowę na projekt i budowę obwodnicy Strzelec Krajeńskich w ciągu drogi krajowej nr 22. Jest to pierwsza z sześciu inwestycji w ramach rządowego Programu 100 obwodnic w województwie lubuskim, dla której została podpisana umowa na realizację. Umowa o wartości 78 mln złotych została zawarta z firmą Colas Polska. Zakończenie robót planowane jest w 2024 r.

- Podpisana dzisiaj umowa jest już dziewiętnastą w tym roku. Dzięki temu do fazy realizacji przeszło 19 zadań o łącznej długości ponad 250 km i wartości ponad 7 mld złotych - powiedział Tomasz Żuchowski, p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.

- Umowa na realizację obwodnicy Strzelec Krajeńskich jest czwartą podpisaną od początku 2021 r. w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic. Krok po kroku realizujemy cele tego Programu - ważne nie tylko dla kierowców, ale również mieszkańców miejscowości, z których wyprowadzamy ruch tranzytowy - dodał Szef GDDKiA.

 

Zadania wykonawcy  

Wykonawca musi wykonać projekt, uzyskać decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) i zbudować ponad siedmiokilometrową obwodnicę Strzelec Krajeńskich w ciągu DK22.

Będzie to jednojezdniowa, dwupasowa droga klasy GP (główna ruchu przyspieszonego). W zakres inwestycji wchodzi budowa obiektów mostowych, skrzyżowań jednopoziomowych oraz urządzeń ochrony środowiska, w tym przejść dla zwierząt. Wykonana zostanie także infrastruktura towarzysząca m.in. oświetlenie drogowe oraz urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego. Zadanie jest realizowane w formule Projektuj i buduj. 

Obwodnica od strony północnej

Do realizacji przyjęty został wariant omijający Strzelce Krajeńskie od strony północnej. Początek obwodnicy znajduje się na drodze krajowej nr 22 w rejonie miejscowości Brzoza, a trasa początkowo biegnie głównie przez tereny rolne. Na wysokości drugiego kilometra planowana obwodnica przecina drogę lokalną i przebiega w pobliżu zabudowań miejscowości Piastowo. Za trzecim kilometrem przecina drogę wojewódzką nr 156, a kawałek dalej drogę lokalną do wsi Bronowice. Następnie biegnie przez dolinę cieku Młynówka, pomiędzy stawem rybnym a kompleksem obszarów podmokłych i Jeziorem Górnym. W dalszej części trasa poprowadzona została w pobliżu zabudowań produkcyjnych miejscowości Strzelce Klasztorne, a następnie zabudowań mieszkalnych Małego Osiedla, za którym łączy się ponownie z drogą krajową nr 22. Planowana długość obwodnicy to ponad 7 km.

Cele zadania

Podstawowym celem budowy obwodnicy Strzelec Krajeńskich jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego poza miejscowość i odciążenie istniejącej sieci dróg, a także uspokojenie ruchu w centrum miasta.

Droga krajowa nr 22 jest jedyną trasą przejazdową przez Strzelce Krajeńskie w kierunku Gorzowa Wielkopolskiego oraz w kierunku województwa pomorskiego i portów Trójmiasta. Ponadto przebiega przez strefę zabytkową wpisaną do rejestru zabytków, co uniemożliwia konieczną rozbudowę układu komunikacyjnego miasta. Co istotne, fragment drogi przebiegający przez miasto posiada nawierzchnię z kostki brukowej, co znacznie utrudnia jej utrzymanie w dobrym stanie technicznym przy obecnym natężeniu ruchu, a częste remonty są uciążliwe dla kierowców i mieszkańców miasta.

Po wybudowaniu obwodnicy i wyprowadzeniu ruchu przelotowego poza centrum Strzelec Krajeńskich nastąpi poprawa bezpieczeństwa mieszkańców, komfortu jazdy oraz zwiększenie przepustowości dróg w jego granicach. Skróci się także czas podróży z Gorzowa Wielkopolskiego do Wałcza i dalej w kierunku Pomorza Gdańskiego, a emisja spalin i hałasu znacznie się zmniejszy. 

Kalendarium

2020.06.30 – wszczęcie postępowania przetargowego na realizację w systemie P&B
2020.08.31 – otwarcie ofert
2021.01.29 – wybór najkorzystniejszej oferty

2021.05.07 – pozytywny wynik kontroli uprzedniej PUZP
2021.05.27 – podpisanie umowy z wykonawcą

DK22 nie tylko w województwie lubuskim

Droga krajowa nr 22 jest ważnym korytarzem transportowym nie tylko w województwie lubuskim. Łączy granicę z Niemcami w Kostrzynie nad Odrą z przejściem granicznym w Grzechotkach przy wschodniej granicy Polski. Prowadzi do Elbląga, skąd biegnie do granicy z Rosją już jako droga ekspresowa S22.

100 obwodnic w woj. lubuskim 

W ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic w woj. lubuskim zrealizowanych zostanie aż sześć inwestycji. Największy stopień zaawansowania prac mamy przy obwodnicy Strzelec Krajeńskich, na realizację której właśnie podpisaliśmy umowę. Pozostałe pięć obwodnic jest w fazie opracowywania Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego z elementami koncepcji programowej wraz z materiałami do decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (STEŚ-R).

Prace projektowe dotyczą obwodnic:

  • Krosna Odrzańskiego w ciągu drogi krajowej nr 29,
  • Kostrzyna nad Odrą w ciągu drogi krajowej nr 31,
  • Dobiegniewa w ciągu drogi krajowej nr 22,
  • Przytocznej w ciągu drogi krajowej nr 24,
  • Wschowy i Dębowej Łęki w ciągu drogi krajowej nr 12. 

 


drogi.gddkia.gov.pl - nowy serwis już działa!

Planujesz dłuższą podróż samochodem po drogach krajowych i chcesz wiedzieć, jakich utrudnień możesz się spodziewać na trasie? Interesują Cię warunki pogodowe lub obrazy z kamer na drogach krajowych? Zauważyłeś uszkodzony element infrastruktury drogowej lub nawierzchni i chciałbyś to zgłosić do najbliższego oddziału GDDKiA? Te i wiele innych informacji oraz funkcji dostępnych jest pod jednym adresem - drogi.gddkia.gov.pl.

 

Bądź na bieżąco z komunikatami GDDKiA. Obserwuj nas w mediach społecznościowych FacebookTwitter i Instagram.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}