W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Składamy wniosek o decyzję ZRID dla obwodnicy Giżycka

16.09.2024

Do Wojewody Warmińsko-Mazurskiego trafił wniosek o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dla rozbudowy obwodnicy Giżycka na drodze krajowej nr 59. Po wydaniu decyzji będą mogły rozpocząć się prace budowlane.

DK59 w Giżycku

Kolejny etap rozbudowy

Umowę na realizację obwodnicy Giżycka podpisaliśmy w IV kwartale 2023 roku. Istniejąca obwodnica tego miasta (ul. Obwodowa) ma obecnie w większości przekrój jednojezdniowy. Jej rozbudowa będzie kontynuacją zakończonej w 2021 roku budowy ronda na skrzyżowaniu DK59 z ulicą Świderską wraz z rozbudową do przekroju dwujezdniowego na odcinku około 1 km. Inwestycja obejmie kolejne 1,5 km DK59 w kierunku Wilkas. Będzie to droga klasy GP (główna ruchu przyspieszonego) o przekroju 2x2 i nośności 11,5 tony na oś. Oprócz rozbudowy drogi do przekroju dwujezdniowego powstaną dodatkowe jezdnie obsługujące tereny przylegające do obwodnicy, most i wiadukt. Przebudowane zostaną skrzyżowania oraz istniejące chodniki i ciągi pieszo-rowerowe, a także powstaną ich nowe odcinki. 

Będzie bezpieczniej

W związku ze wzrastającym natężeniem ruchu na DK59 w Giżycku, które według GPR 2020-2021 wyniosło 15 373 pojazdów na dobę, głównym celem inwestycji jest poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów poprzez dostosowanie parametrów drogi do obecnie wymaganych standardów bezpieczeństwa ruchu drogowego. Rozbudowa poprawi parametry techniczne drogi oraz zwiększy przepustowość na skrzyżowaniach z drogami lokalnymi. Efektem inwestycji będzie zmniejszenie liczby zdarzeń drogowych, skrócenie czasu przejazdu oraz zmniejszenie poziomu hałasu i zanieczyszczeń powietrza. 

Decyzja ZRID – co powinni wiedzieć właściciele i użytkownicy wieczyści przejętych nieruchomości

Wydanie decyzji określa granice terenu przewidzianego do przejęcia pod budowę drogi i umożliwia rozpoczęcie procedury odszkodowawczej za przejmowane na rzecz Skarbu Państwa nieruchomości. Postępowanie administracyjne mające na celu ustalenie wysokości odszkodowania będzie prowadził Wojewoda Warmińsko-Mazurski. Powołani przez niego niezależni biegli - rzeczoznawcy majątkowi - oszacują wartość nieruchomości, co będzie podstawą do wydania decyzji odszkodowawczej. Ta zaś będzie podstawą dla GDDKiA do zapłaty odszkodowań za przejęte nieruchomości. Więcej o procedurze odszkodowawczej można przeczytać tutaj

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}