Dłuższe terminy dla spółdzielni socjalnych
Aby uniknąć obowiązkowego stawiania spółdzielni socjalnych w stan likwidacji, wprowadzono rozwiązanie przesuwające terminy związane z zatrudnieniem o 12 miesięcy od momentu zakończenia stanu epidemii.
Informacje:
-
Rozwiń tekst
Na czym polega usługa
Zgodnie z ustawą o spółdzielniach socjalnych podmioty te mają obowiązek utrzymywania określonego poziomu zatrudnienia oraz odpowiedniej proporcji między pracownikami z grup zagrożonych wykluczeniem społecznym a ogólną liczbą zatrudnionych. W trudnej sytuacji gospodarczej spowodowanej stanem epidemii dotrzymanie tych terminów nie zawsze jest możliwe, co w konsekwencji mogłoby prowadzić do obowiązkowego postawienia w stan likwdacji.
- Zgodnie z art. 5 ust. 1a ustawy o spółdzielniach socjalnych, w przypadku gdy założycielami spółdzielni socjalnej są trzy osoby fizyczne, spółdzielnia socjalna jest obowiązana do przyjęcia w poczet członków oraz do zatrudnienia w spółdzielni co najmniej dwóch osób zagrożonych wykluczeniem społecznym (wskazanych w art. 4 ust.1), w terminie 12 miesięcy od dnia wpisu spółdzielni socjalnej do Krajowego Rejestru Sądowego.
- Zgodnie z art. 5a ust. 4 spółdzielnia socjalna założona przez organizacje pozarządowe, kościelne osoby prawne lub jednostki samorządu terytorialnego, ma obowiązek zatrudniania co najmniej 5 pracowników zagrożonych wykluczeniem społecznym. Jeżeli stosunek pracy z takim pracownikiem zostanie rozwiązany, spółdzielnia ma 3 miesiące na zatrudnienie nowego pracownika z tej grupy.
- Spółdzielnie socjalne utworzone przy wsparciu środków publicznych powinny przeprowadzić pierwszą lustrację nie później niż 6 miesięcy po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego za pierwszy rok działalności.
- Spółdzielnie socjalne mogą mieć nie mniej niż 5 i nie więcej niż 50 członków będących osobami fizycznymi oraz nie mniej niż 2 członków będących osobami prawnymi. Jeżeli te wartości zostaną przekroczone, spółdzielnia powinna w ciągu 3 miesięcy wrócić do wymaganego ustawą poziomu.
Do tej pory przekroczenie tych terminów oznaczało postawienie spółdzielni w stan likwidacji. Nowe rozwiązanie pozwala przedłużyć wszystkie terminy o 12 miesięcy od dnia odwołania stanu nadzwyczajnego lub ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii.
-
Rozwiń tekst
Kto może skorzystać
Spółdzielnie socjalne
-
Rozwiń tekst
Ile zapłacisz
Skorzystanie z usługi jest bezpłatne.
-
Rozwiń tekst
Co zyskasz
W stanie epidemii, stanie zagrożenia epidemicznego lub w stanie nadzwyczajnym zostają wstrzymane i przesunięte o 12 miesięcy terminy, których niedotrzymanie mogłoby oznaczać postawienie spółdzielni w stan likwidacji.
Ostatnia aktualizacja: 21.08.2020 09:28
Instytucja odpowiedzialna za usługę: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej