Jednorazowe dodatkowe świadczenie postojowe dla osób wykonujących umowy cywilnoprawne
Jeśli uzyskujesz przychód z umowy cywilnoprawnej (umowy agencyjnej, umowy zlecenia, innej umowy o świadczenie usług, umowy o dzieło) z tytułu m.in. działalności twórczej w zakresie sztuk plastycznych, literatury, muzyki, działalności artystycznej w dziedzinie sztuki aktorskiej, wokalistyki, usług w zakresie architektury, możesz skorzystać z jednorazowego dodatkowego świadczenia postojowego. Sprawdź, czy to wsparcie finansowe jest dla ciebie.
Nabór wniosków się zakończył.
Informacje:
-
Rozwiń tekst
Kiedy możesz skorzystać
Jeśli:
- uzyskujesz przychód z umowy cywilnoprawnej zawartej do 15 grudnia 2020 r. z tytułu wymienionego w sekcji Kto może skorzystać,
- nie masz innego tytułu do ubezpieczeń społecznych niż umowa cywilnoprawna,
- przychód z umowy cywilnoprawnej z tytułu wymienionego w sekcji Kto może skorzystać, który uzyskałeś w miesiącu przed tym, w którym złożyłeś wniosek o jednorazowe dodatkowe świadczenie postojowe, nie przekroczył 300% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego na podstawie przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, obowiązującego na dzień złożenia wniosku.
-
Rozwiń tekst
Kto może skorzystać
Każdy, kto uzyskuje przychód z umowy cywilnoprawnej (umowy agencyjnej, umowy zlecenia, innej umowy o świadczenie usług, umowy o dzieło) z tytułu:
- działalności twórczej w zakresie sztuk plastycznych, literatury, muzyki, twórczości audialnej, utworów audio-wizualnych, teatru, kostiumografii, scenografii, reżyserii, choreografii, lutnictwa artystycznego i sztuki ludowej,
- działalności artystycznej w dziedzinie sztuki aktorskiej, estradowej, tanecznej i cyrkowej oraz w dziedzinie dyrygentury, wokalistyki i instrumentalistyki,
- działalności technicznej wspomagającej produkcję audiowizualną lub produkcję i wystawianie wydarzeń artystycznych,
- usług w zakresie architektury, architektury wnętrz, architektury krajobrazu oraz usług w zakresie architektury świadczonych przez osoby nieposiadające uprawnień budowlanych w rozumieniu ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane,
- usług świadczonych na rzecz muzeów w rozumieniu ustawy z dnia 21 listopada 1996 r. o muzeach:
- w zakresie pozaszkolnych form edukacji,
- przez przewodników muzeów.
-
Rozwiń tekst
Co musisz przygotować
Wniosek (RSP-CD6).
Możesz go złożyć tylko elektronicznie. Szczegóły znajdziesz w sekcji Gdzie składasz dokumenty.
-
Rozwiń tekst
Jak wypełnić wniosek
Instrukcję znajdziesz na stronie ZUS.
Możesz również pobrać ją poniżej.
Materiały
Instrukcja wniosek RSP-CD6
Instrukcja_wniosek_RSP-CD6_15012021.doc 0.58MB -
Rozwiń tekst
Gdzie składasz dokumenty
Wniosek RSP-CD6 możesz złożyć tylko elektronicznie:
- przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS (skorzystaj z instrukcji – szczegóły znajdziesz w sekcji Jak wypełnić wniosek),
- przez PUE ZUS, za pośrednictwem strony gov.pl: kliknij przycisk ZŁÓŻ WNIOSEK.
Najpóźniej możesz złożyć wniosek w ciągu 3 miesięcy od miesiąca, w którym zostanie zniesiony stan epidemii.
-
Rozwiń tekst
Co zyskasz
- Możesz otrzymać 2080 zł. Jeśli jednak suma twoich przychodów z umów cywilnoprawnych w miesiącu poprzedzającym miesiąc, w którym złożyłeś wniosek, wynosi do 1299,99 zł, to jednorazowe dodatkowe świadczenie postojowe przysługuje ci w wysokości sumy wynagrodzeń z tych umów.
- Otrzymasz jednorazowe dodatkowe świadczenie postojowe na rachunek bankowy, który podasz we wniosku.
-
Rozwiń tekst
Dodatkowe informacje
- Jeśli ZUS będzie miał wątpliwości dotyczące wniosku, skontaktuje się z tobą e-mailem lub telefonicznie.
- Jeśli ZUS pozytywnie rozpatrzy twój wniosek, otrzymasz jednorazowe dodatkowe świadczenie postojowe na konto wskazane we wniosku.
- Jeśli ZUS odmówi ci prawa do jednorazowego dodatkowego świadczenia postojowego, wyda decyzję. Znajdziesz ją na swoim koncie PUE ZUS lub dostaniesz ją pocztą.
Jeśli nie zgadzasz się z decyzją ZUS, możesz odwołać się do sądu (według zasad Kodeksu postępowania cywilnego), za pośrednictwem ZUS.
Odwołanie złóż na piśmie, w ciągu miesiąca od dnia, w którym otrzymasz decyzję.
Informacje, dotyczące jednorazowego dodatkowego świadczenia postojowego, uzyskasz w dni robocze (od poniedziałku do piątku) w godzinach 7.00–18.00 pod numerem ogólnopolskiej infolinii 22 560 16 00.
-
Rozwiń tekst
Podstawa prawna
- Ustawa z dnia 9 grudnia 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2020 r. poz. 2255).
Ostatnia aktualizacja: 16.02.2023 08:35
Instytucja odpowiedzialna za usługę: Zakład Ubezpieczeń Społecznych