Możliwość wykonywania pracy przez cudzoziemców na zmienionych warunkach
Nowe rozwiązania prawne znoszą konieczność zmiany zezwolenia, uzyskania nowego zezwolenia lub wpisania nowego oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi do ewidencji oświadczeń.
Informacje:
Wprowadzono nowe rozwiązania prawne, które przewidują, iż w sytuacji kiedy podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi na skutek skorzystania z instrumentów ochrony przed negatywnymi skutkami pandemii COVID-19 lub instrumentów przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV-2 zmieni warunki wykonywania pracy przez cudzoziemca określone m. in. w:
- zezwoleniu na pobyt czasowy i pracę,
- zezwoleniu na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji,
- zezwoleniu na pracę,
- zezwoleniu na pracę sezonową,
- oświadczeniu o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi wpisanym do ewidencji oświadczeń na podstawie art. 88z ust. 2 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy
– cudzoziemiec może wykonywać pracę na tych zmienionych warunkach bez konieczności zmiany zezwolenia, uzyskania nowego zezwolenia lub wpisania nowego oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi do ewidencji oświadczeń.
Nowa regulacja dopełniona jest przez:
- zniesienie obowiązku powiadomienia wojewody, który udzielił zezwolenia na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji, o zmianie minimalnego wymiaru czasu pracy (art. 137 pkt 4 w zw. z art. 134 ust. 2 ustawy o cudzoziemcach) w przypadku, gdyby doszło do niego w okresie pierwszych dwóch lat pobytu cudzoziemca na podstawie tego zezwolenia i gdyby taka zmiana stanowiła skutek zastosowania jednego z instrumentów antykryzysowych,
- zniesienie obowiązku powiadomienia wojewody, który udzielił zezwolenia na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji, o zmianie wynagrodzenia na niższe lub zmianie minimalnego wymiaru czasu pracy (art. 134 ust. 3 ustawy o cudzoziemcach) w przypadku, gdyby doszło do niego po upływie pierwszych dwóch lat pobytu na podstawie tego zezwolenia i gdyby taka zmiana stanowiła skutek zastosowania jednego z instrumentów antykryzysowych omówionych.
-
Rozwiń tekst
Kto może skorzystać
Cudzoziemcy pracujący w Polsce i posiadający:
- zezwolenie na pobyt czasowy i pracę,
- zezwolenie na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji,
- zezwolenie na pracę,
- zezwolenie na pracę sezonową,
- oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi wpisane do ewidencji oświadczeń na podstawie art. 88z ust. 2 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
-
Rozwiń tekst
Co zyskasz
Możesz pracować na zmienionych warunkach bez konieczności zmiany zezwoleń i oświadczeń.
Ostatnia aktualizacja: 26.05.2020 14:48
Instytucja odpowiedzialna za usługę: Urząd do Spraw Cudzoziemców