Skorzystaj z dofinansowania działań, które poprawiają dostępność turystyki i rekreacji dla osób niepełnosprawnych
Reprezentujesz organizację pozarządową, szkołę wyższą lub prowadzisz działalność gospodarczą z zakresu turystyki i rekreacji? Możesz zwiększyć dostępność bazy turystyczno-rekreacyjnej dla osób niepełnosprawnych. Skorzystaj z programu „Dostępność ponad barierami” – moduł I „Turystyka i rekreacja”. Sprawdź, jak to zrobić.
Informacje:
-
Rozwiń tekst
Na czym polega dofinansowanie
W ramach programu dofinansowane zostaną projekty, które:
- zwiększają poziom dostępności turystyki, rekreacji i wypoczynku dla osób z niepełnosprawnościami, w tym poprawiają poziom dostępności bazy turystyczno-rekreacyjnej poprzez działania związane z ich częściową lub całkowitą przebudową,
- wspierają integrację społeczną osób z niepełnosprawnościami poprzez turystykę i rekreację,
- wspierają działania sprzyjające rozwojowi turystyki i rekreacji osób z niepełnosprawnościami w celu poprawy aktywnego wypoczynku,
- poprawiają dostępność oferty turystyczno-rekreacyjnej.
-
Rozwiń tekst
Kto może skorzystać
- organizacja pozarządowa oraz jednostka:
- której działalność w obszarze turystyki (w tym m.in. ekoturystyki, agroturystyki, przewodnictwa i pilotażu, rekreacji, wypoczynku, hotelarstwa) jest jednym z celów lub zadań statutowych,
- która prowadzi działalność na rzecz osób z niepełnosprawnościami co najmniej od 2 lat.
- szkoła wyższa,
- podmiot gospodarczy, który prowadzi działalność z zakresu turystyki i rekreacji
lub zawiązane przez nie partnerstwa.
Jeśli jesteś przedsiębiorcą pamiętaj, że udzielone dofinansowanie stanowić będzie pomoc de minimis. Jeśli nie możesz z niej skorzystać, twój wniosek zostanie odrzucony.
- organizacja pozarządowa oraz jednostka:
-
Rozwiń tekst
Kto nie może skorzystać
Podmiot, który ma wymagalne zobowiązania wobec:
- PFRON, w tym zaległości w obowiązkowych wpłatach na PFRON;
- Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i/lub Urzędu Skarbowego;
- innych organów i instytucji wykonujących zadania z zakresu administracji publicznej, w tym wobec jednostek samorządu terytorialnego.
Z udziału w konkursie wykluczony jest podmiot:
- wobec którego wszczęte zostało postępowanie przygotowawcze na warunkach i zasadach określonych w kodeksie postępowania karnego,
- w którym funkcje członków zarządu lub organów uprawnionych do reprezentowania organizacji pełnią osoby, które zostały skazane prawomocnym wyrokiem za przestępstwa ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwa skarbowe.
Z udziału w konkursie może zostać wykluczony, na podstawie odrębnej uchwały Zarządu PFRON, podmiot:
- który w przeszłości był stroną umowy zawartej z PFRON i rozwiązanej z przyczyn leżących po jego stronie – wykluczenie obowiązuje w ciągu 3 lat, licząc od dnia, w którym wygasło zobowiązanie wobec PFRON;
- który w okresie ostatnich 3 lat (licząc od daty ogłoszenia konkursu) nierzetelnie wykonywał zobowiązania, które wynikają z umów zawartych z PFRON (w tym nierzetelnie i nieterminowo rozliczały środki PFRON).
-
Rozwiń tekst
Co musisz przygotować
Pobierz wniosek (docx 88 KB) oraz załącz:
- Harmonogram realizacji projektu, sporządzony zgodnie z wzorem stanowiącym załącznik nr 1 do wniosku (xlsx 24 KB).
- Budżet projektu sporządzony zgodnie z wzorem stanowiącym załącznik nr 2 do wniosku (xlsx 20 KB).
- Projekt budowlany zgodny z przepisami prawa w zakresie dostępności.
- Dokument, który potwierdza tytuł prawny do nieruchomości/obiektu.
- Zgodę właściciela obiektu na realizację zadań, które będą przedmiotem projektu – jeżeli jest wymagana na podstawie odrębnych przepisów.
- Zgodny z aktualnym stanem faktycznym i prawnym odpis z Krajowego Rejestru Sądowego, innego rejestru lub ewidencji – o ile nie jest on dostępny w internetowej Wyszukiwarce Podmiotów Krajowego Rejestru Sądowego. Złóż oryginał lub kopię poświadczoną za zgodność z oryginałem przez osoby upoważnione do składania oświadczeń woli w imieniu wnioskodawcy.
- Zgodny z aktualnym stanem faktycznym i prawnym statut lub regulamin (jeżeli wnioskodawca nie posiada statutu) – kopia poświadczona za zgodność z oryginałem przez osoby upoważnione do składania oświadczeń woli w imieniu wnioskodawcy.
- Pełnomocnictwo – w przypadku, gdy wniosek podpisany jest przez osoby upoważnione do reprezentowania wnioskodawcy.
- Oświadczenie o wysokości otrzymanej pomocy de minimis lub o jej nieotrzymywaniu w roku, w którym wnioskodawca ubiega się o pomoc i w dwóch poprzednich zamkniętych latach obrotowych – sporządzone zgodnie z wzorem stanowiącym załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 24 października 2014 r. w sprawie zakresu informacji przedstawianych przez podmiot ubiegający się o pomoc de minimis (xlsx 78 KB).
- Porozumienie lub umowę zawartą pomiędzy wnioskodawcami, którzy składają wniosek wspólny – kopia poświadczona za zgodność z oryginałem przez osoby upoważnione do składania oświadczeń woli w imieniu wnioskodawcy.
- Umowę spółki – kopia poświadczona za zgodność z oryginałem przez osoby upoważnione do składania oświadczeń woli w imieniu wnioskodawcy (należy załączyć w przypadku, gdy z wnioskiem występuje spółka akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością lub klub sportowy będący spółką, które nie działają w celu osiągnięcia zysku oraz przeznaczają całość dochodu na realizację celów statutowych oraz nie przeznaczają zysku do podziału między swoich udziałowców, akcjonariuszy i pracowników).
Pełną informację o programie i wzory dokumentów znajdziesz na stronie Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (na dole strony).
-
Rozwiń tekst
Co musisz zrobić
- Wypełnij wniosek wraz z załącznikami. Szczegóły znajdziesz w sekcji Co musisz przygotować.
- Sprawdź kompletność dokumentów – czy są podpisane przez uprawnione osoby.
- Złóż wypełniony wniosek wraz z załącznikami. Szczegóły znajdziesz w sekcji Gdzie składasz wniosek.
-
Rozwiń tekst
Kiedy możesz skorzystać
Termin składania wniosków określany jest w ogłoszeniu konkursu na stronie Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
-
Rozwiń tekst
Ile możesz otrzymać
Maksymalna kwota dofinansowania: 2 mln zł.
Minimalny wkład własny: 25% kosztów całkowitych projektu.
Maksymalny okres dofinansowania projektu: 24 miesiące.
-
Rozwiń tekst
Gdzie składasz wniosek
Wniosek wraz z załącznikami złóż:
- papierowo – w biurze PFRON – al. Jana Pawła II nr 13, 00-828 Warszawa (bezpośrednio w Kancelarii PFRON albo drogą pocztową) lub
- elektronicznie – za pomocą Elektronicznej Skrzynki Podawczej (ESP) dostępnej na Elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej (ePUAP).
Uruchomiliśmy system iPFRON+, który umożliwia składanie dokumentów online - w przyszłości również w tym obszarze.
-
Rozwiń tekst
Informacje dodatkowe
-
Rozwiń tekst
Podstawa prawna
Ostatnia aktualizacja: 17.02.2024 15:26
Instytucja odpowiedzialna za usługę: Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych