Skorzystaj z dotacji dla mikro i małych przedsiębiorstw ze środków Funduszu Pracy
Uwaga!
15 kwietnia 2022 r. zakończony zostanie nabór wniosków w ramach tej formy wsparcia.
Możesz skorzystać z bezzwrotnej dotacji na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej, jeśli rodzaj przeważającej działalności oznaczony jest kodem PKD:
- 56.30.Z,
- 93.29.A,
- 93.29.Z
Sprawdź, jak to zrobić.
Informacje:
-
Rozwiń tekst
Na czym polega usługa
- Dotacja może być udzielona jednokrotnie ze środków Funduszu Pracy do wysokości 5 000 zł na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej na podstawie rozdziału 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 26 lutego 2021 r. w sprawie wsparcia uczestników obrotu gospodarczego poszkodowanych wskutek pandemii COVID-19 (Dz. U. poz. 371, z późn. zm.), z uwzględnieniem przepisów art. 15zze4 ustawy, co oznacza, że ustawa reguluje kwestie dotyczące dotacji, które nie zostały ujęte w rozporządzeniu.
- Dotacji udziela starosta (tj. starosta powiatu lub prezydent miasta na prawach powiatu, sprawujący zwierzchnictwo nad powiatowym urzędem pracy lub dyrektor odpowiedniego urzędu pracy działający z upoważnienia starosty lub prezydenta miasta) na podstawie umowy.
-
Rozwiń tekst
Kto może skorzystać
Przedsiębiorcy, którzy spełniają łącznie następujące warunki:
- posiadają status mikroprzedsiębiorcy albo małego przedsiębiorcy zgodnie z definicjami zawartymi odpowiednio w art. 7 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców,
- na dzień 31 marca 2021 r. prowadzili działalność gospodarczą oznaczoną według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) 2007, jako rodzaj przeważającej działalności, jednym z kodów wskazanym w § 7a ust. 1 rozporządzenia,
- działalność gospodarcza nie była zawieszona na dzień 31 marca 2021 r.,
- przychód z działalności uzyskany w grudniu 2021 r. był niższy co najmniej o 40% w stosunku do przychodu uzyskanego w analogicznym miesiącu roku poprzedniego lub w lutym 2020 r., lub we wrześniu 2020 r., lub listopadzie 2021 r.
Działalności gospodarcze, oznaczone według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) 2007 jako rodzaj przeważającej działalności, objęte wsparciem w postaci dotacji znaleźć można w poniższej tabeli:
L.p.
Kod PKD
Nazwa kodu
1.
56.30.Z Przygotowywanie i podawanie napojów 2. 93.29.A Działalność pokojów zagadek, domów strachu, miejsc do tańczenia i w zakresie innych form rozrywki lub rekreacji organizowanych w pomieszczeniach lub w innych miejscach o zamkniętej przestrzeni 3. 93.29.Z Pozostała działalność rozrywkowa i rekreacyjna Dotacja może być przyznana tylko jeden raz.
-
Rozwiń tekst
Co musisz przygotować
- Formularz pomocy publicznej - Załącznik nr 1 do wniosku (xlsx 27 KB). Zobacz Instrukcję wypełniania Formularza dla osób korzystających z czytnika ekranowego (docx. 24 KB)
- Kopię pełnomocnictwa (jeżeli wniosek składa pełnomocnik)
Zapoznaj się także z Zasadami udzielania dotacji (pdf. 305 KB) oraz z Umową (pdf. 220 KB), która jest automatycznie dołączona do formularza wniosku elektronicznego o udzielenie dotacji.
Oświadczenia zawarte we wniosku o udzielenie dotacji składane są przez przedsiębiorcę pod rygorem odpowiedzialności karnej, za składanie fałszywych oświadczeń, w brzmieniu: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia”. Klauzula ta zastępuje pouczenie organu o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.
-
Rozwiń tekst
Kiedy składasz dokumenty
W terminie od 1 stycznia 2022 r. do 15 kwietnia 2022 r.
-
Rozwiń tekst
Gdzie składasz dokumenty
Do powiatowego urzędu pracy, właściwego ze względu na siedzibę przedsiębiorcy, po ogłoszeniu naboru przez dyrektora powiatowego urzędu pracy. Wniosek o dotację może być złożony jedynie w postaci elektronicznej poprzez platformę Praca.gov.pl
-
Rozwiń tekst
Co zyskasz
- bezzwrotną dotację - pod warunkiem, że przedsiębiorca będzie wykonywał działalność gospodarczą przez okres 3 miesięcy od dnia udzielenia dotacji.
Dotację dla mikroprzedsiębiorców i małych przedsiębiorców można łączyć z innymi formami wsparcia ze środków publicznych. O dotację może więc ubiegać się podmiot, który uzyskał m.in. pożyczkę na podstawie art. 15zzd ustawy oraz dotację na podstawie art. 15zze4 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Należy tylko pamiętać o tym, że nie można przeznaczyć dwóch lub więcej rodzajów dofinansowania ze środków publicznych na pokrycie tych samych kosztów.
Przedsiębiorca musi zwrócić dotację, gdy:
- nie wykonywał działalności gospodarczej przez 3 miesiące od dnia otrzymania dotacji,
- wydatkował dotację niezgodnie z przeznaczeniem,
- złożył niezgodne ze stanem faktycznym przynajmniej jedno z oświadczeń zawartych we wniosku o udzielenie dotacji,
- nie spełniał warunków do udzielania dotacji,
- nie poddał się kontroli dotyczącej wydatkowania dotacji zgodnie z przeznaczeniem lub właściwego dokumentowania dotacji.
Starosta dochodzi roszczeń z tytułu niezwróconych i nienależnie udzielonych dotacji.
-
Rozwiń tekst
Informacje dodatkowe
-
Rozwiń tekst
Podstawa prawna
- Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 26 lutego 2021 r. w sprawie wsparcia uczestników obrotu gospodarczego poszkodowanych wskutek pandemii COVID-19 (Dz. U. poz. 371, z późn. zm.) – rozdział 3,
- Ustawa z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. z 2021 poz. 2095, z późn. zm.) - art. 15zze4,
- Ustawa z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 162, 2105) - art. 7 ust. 1 pkt 1 i 2.
Ostatnia aktualizacja: 13.04.2022 14:34
Instytucja odpowiedzialna za usługę: Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii