Skorzystaj z Pożyczki Płynnościowej z Programu Inteligentny Rozwój
Szanowni Państwo,
w związku z ogromnym zainteresowaniem pożyczką płynnościową Programu Inteligentny Rozwój (POIR) informujemy, że aktualnie żadna z instytucji finansujących nie prowadzi naboru wniosków.
Wszelkie informacje o naborach w ramach pożyczki płynnościowej są publikowane na dedykowanej stronie Banku Gospodarstwa Krajowego.
Zdobądź środki, które pozwolą opłacić wydatki związane z bieżącą działalnością. Katalog wydatków nie jest ściśle określony. Wniosek składa się na stronach instytucji finansujących współpracujących z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK).
Informacje:
Pożyczki płynnościowe z Programu Inteligentny Rozwój to wsparcie dla mikro, małych i średnich firm dotkniętych skutkami pandemii COVID-19. Pożyczki płynnościowe POIR umożliwiają sfinansowanie wydatków związanych z utrzymaniem bieżącej działalności firmy i zapewnieniem jej płynności finansowej. Udzielane są przez instytucje finansujące współpracujące z BGK.
-
Rozwiń tekst
Na czym polega usługa
Właściciele mikro, małych i średnich firm mogą ubiegać się o unijną pożyczkę płynnościową na utrzymanie bieżącej działalności i zapewnienie płynności finansowej w firmie. Pożyczki są bezkosztowe – przedsiębiorca spłaca tylko raty kapitałowe. Dzięki niej opłacisz:
- wynagrodzenia pracowników (również ZUS, US), koszty personelu pracującego na terenie firmy, a będącego formalnie na liście płac podwykonawców,
- zobowiązania publiczno-prywatne, handlowe, zaległe faktury, koszty użytkowania infrastruktury,
- zakup towarów,
- zobowiązania i nieopłacone wydatki na dzień 1 lutego 2020 r.
Przedsiębiorca będzie mógł wziąć więcej niż jedną pożyczkę płynnościową, pod warunkiem, że ich łączna kwota nie przekracza 15 mln zł, a także:
- nie może przekroczyć 25 proc. łącznego obrotu firmy w 2019 r. lub
- dwukrotności rocznej kwoty wynagrodzeń wypłaconych przez przedsiębiorcę, włącznie z kosztami świadczeń pracowniczych oraz kosztami personelu,
- kwota pożyczki może być też uzależniona od obrotów firmy i wysokości wynagrodzeń pracowników – o szczegóły należy pytać instytucje finansujące.
-
Rozwiń tekst
Kiedy możesz skorzystać
Z pożyczki możesz skorzystać, jeśli:
- prowadzisz firmę, która nie znajdowała się w trudnej sytuacji przed 31 grudnia 2019 r., a obecnie znajduje się w trudnej sytuacji w wyniku wystąpienia COVID-19 lub jest nią zagrożona,
- na firmie nie ciąży obowiązek zwrotu pomocy, wynikający z decyzji Komisji Europejskiej uznającej pomoc za niezgodną z prawem oraz ze wspólnym rynkiem lub orzeczenia sądu krajowego lub unijnego,
- firma nie podlega wykluczeniu z możliwości dostępu do środków publicznych,
- najpóźniej w dniu zawarcia umowy pożyczki firma posiada siedzibę lub stałe miejsce wykonywania działalności gospodarczej.
-
Rozwiń tekst
Kto może skorzystać
Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, bez względu na branżę, w jakiej działają, które z powodu pandemii COVID-19 znalazły się w trudnej sytuacji.
Osoby fizyczne, prawne lub jednostki organizacyjne niebędące osobami prawnymi, którym właściwa ustawa przyznaje zdolność prawną, prowadzące działalność gospodarczą.
-
Rozwiń tekst
Gdzie składasz dokumenty
-
Rozwiń tekst
Co zyskasz
- Pokryjesz wydatki związane z utrzymaniem bieżącej działalności i zapewnieniem jej płynności finansowej.
- Sfinansujesz do 100 proc. wydatków firmy.
- Spłacasz jedynie pożyczony kapitał, bez odsetek.
- Otrzymujesz finansowanie bez opłat i prowizji.
- Możesz skorzystać z karencji w spłacie kapitału do 6 miesięcy od dnia uruchomienia pożyczki.
- Wakacje kredytowe – wydłużenie okresu spłaty – w pierwszych 2 latach spłaty do 4 miesięcy.
-
Rozwiń tekst
Informacje dodatkowe
Ostatnia aktualizacja: 09.05.2022 11:20
Instytucja odpowiedzialna za usługę: Bank Gospodarstwa Krajowego
Instytucja odpowiedzialna za dokument: Bank Gospodarstwa Krajowego