Uzyskaj orzeczenie o wskazaniach do ulg i uprawnień
Masz orzeczenie o inwalidztwie, niezdolności do pracy albo do samodzielnej egzystencji? Możesz uzyskać orzeczenie o wskazaniach do ulg i uprawnień. Dzięki temu skorzystasz z takich samych przywilejów jak osoby z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności. Sprawdź, jak to zrobić.
Informacje:
-
Rozwiń tekst
Kto może uzyskać
Każdy, kto ma:
- więcej niż 16 lat,
- jedno z poniższych orzeczeń:
- orzeczenie lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o:
- niezdolności do samodzielnej egzystencji,
- całkowitej niezdolności do pracy i do samodzielnej egzystencji,
- całkowitej niezdolności do pracy,
- częściowej niezdolności do pracy,
- orzeczenie wydane przez Komisję do spraw Inwalidztwa i Zatrudnienia, komisję lekarską Ministerstwa Obrony Narodowej albo Ministerstwa Spraw Wewnętrznych przed 1 stycznia 1998 roku o:
- I grupie inwalidzkiej,
- II grupie inwalidzkiej,
- III grupie inwalidzkiej,
- orzeczenie wydane przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego przed 1 stycznia 1998 roku o:
- stałej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym,
- długotrwałej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym.
- orzeczenie lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o:
Jeśli masz orzeczenie o grupie inwalidzkiej wydane po 1 stycznia 1998 roku – złóż wniosek o wydanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności. Szczegóły znajdziesz w usłudze Uzyskaj orzeczenie o stopniu niepełnosprawności.
-
Rozwiń tekst
Jakie są zasady przyznawania
Stosuje się tak zwaną przekładkę. Orzeczenia o inwalidztwie, o niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji mogą zostać przełożone na orzeczenie o stopniu niepełnosprawności. Sprawdź w tabeli, jaki stopień niepełnosprawności możesz dostać.
Twoje orzeczenie Stopień niepełnosprawności, który możesz dostać orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji znaczny orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy i do samodzielnej egzystencji znaczny orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy umiarkowany orzeczenie o częściowej niezdolności do pracy lekki orzeczenie o I grupie inwalidzkiej znaczny orzeczenie o II grupie inwalidzkiej umiarkowany orzeczenie o III grupie inwalidzkiej lekki orzeczenie o stałej albo długotrwałej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym — jeśli przysługuje ci też zasiłek pielęgnacyjny znaczny orzeczenie o stałej albo długotrwałej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym — jeśli nie przysługuje ci zasiłek pielęgnacyjny lekki Nie można przełożyć orzeczeń o stopniu niepełnosprawności na orzeczenia o inwalidztwie, niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji.
-
Rozwiń tekst
Kto składa dokumenty
- osoba niepełnosprawna – jeśli ma więcej niż 18 lat,
- rodzic albo opiekun prawny – jeśli osoba niepełnosprawna ma mniej niż 18 lat.
-
Rozwiń tekst
Co musisz przygotować
- wniosek o wydanie orzeczenia o wskazaniach do ulg i uprawnień — druk dostaniesz w powiatowym zespole do spraw orzekania o niepełnosprawności,
- orzeczenie o:
- inwalidztwie,
- niezdolności do pracy,
- niezdolności do samodzielnej egzystencji,
- dokumenty, które potwierdzają twój stan zdrowia:
- dokumentację medyczną – na przykład karty informacyjne leczenia szpitalnego, dokumentację z przebiegu leczenia ambulatoryjnego, wyniki dodatkowych badań diagnostycznych, konsultacji specjalistycznych,
- inne dokumenty, które mogą mieć wpływ na ustalenie stopnia niepełnosprawności – jeśli takie masz. Na przykład opinia psychologiczno-pedagogiczna.
Jeśli chcesz wziąć ksero dokumentów – weź też ze sobą oryginały do wglądu.
-
Rozwiń tekst
Co musisz zrobić
- Zbierz wszystkie potrzebne dokumenty. Szczegóły znajdziesz w sekcji Co musisz przygotować.
- Złóż je w powiatowym zespole do spraw orzekania o niepełnosprawności. Szczegóły znajdziesz w sekcji Gdzie składasz dokumenty.
- Czekaj na pismo z informacją o terminie posiedzenia składu orzekającego. Szczegóły znajdziesz w sekcji Ile będziesz czekać. Udział w posiedzeniu jest obowiązkowy — informacje o wyjątku od tej reguły znajdziesz w sekcji Ile będziesz czekać.
- Idź na posiedzenie w wyznaczonym terminie.
- Czekaj na orzeczenie – szczegóły znajdziesz w sekcji Ile będziesz czekać.
-
Rozwiń tekst
Kiedy składasz dokumenty
W dowolnym momencie.
-
Rozwiń tekst
Gdzie składasz dokumenty
W powiatowym zespole do spraw orzekania o niepełnosprawności w twoim miejscu:
- stałego pobytu,
- pobytu – jeśli jesteś:
- poza miejscem pobytu dłużej niż 2 miesiące (na przykład w szpitalu albo u rodziny),
- osobą bezdomną,
- w zakładzie karnym albo poprawczym,
- w domu pomocy społecznej albo ośrodku wsparcia.
Sprawdź adres powiatowego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności
-
Rozwiń tekst
Ile zapłacisz
Usługa jest bezpłatna.
-
Rozwiń tekst
Ile będziesz czekać
Na posiedzenie
Pismo z informacją o terminie posiedzenia dostaniesz:
- do miesiąca od złożenia kompletnego wniosku,
- do 2 miesięcy od złożenia kompletnego wniosku – jeśli okaże się, że twoja sprawa jest skomplikowana i zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności będzie potrzebował więcej czasu na jej rozpatrzenie. Jeśli tak się stanie – zespół uprzedzi cię, że termin będzie dłuższy i wyjaśni dlaczego.
Jeśli – na przykład przez nagłą chorobę albo wypadek – nie możesz przyjść na posiedzenie i:
- wyjaśnisz swoją nieobecność do 14 dni kalendarzowych od dnia, kiedy miało być posiedzenie – zespół wyznaczy nowy termin posiedzenia,
- nie usprawiedliwisz swojej nieobecności — zespół nie rozpatrzy twojej sprawy.
Na orzeczenie
Orzeczenie dostaniesz do 14 dni kalendarzowych od posiedzenia. Możesz je dostać:
- pocztą na adres, który wpiszesz we wniosku,
- w zespole – jeśli chcesz odebrać osobiście. Poinformuj o tym zespół, zanim wyśle orzeczenie pocztą – na przykład w dniu posiedzenia.
Zespół zapozna się z całą dokumentacją. Jeśli okaże się, że brakuje jakiegoś dokumentu – pisemnie poprosi cię o uzupełnienie i poda termin, do którego musisz to zrobić. Jeśli nie uzupełnisz dokumentacji – zespół nie wyda orzeczenia (pozostawi sprawę bez rozpoznania). Jeśli w dokumentach będą sprzeczne informacje – możesz dodatkowo dostać skierowanie na specjalistyczne badania do wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności. Takie badania są bezpłatne. Może cię też poprosić o wykonanie innych badań we własnym zakresie i dostarczenie wyników.
-
Rozwiń tekst
Jak długo ważne jest orzeczenie
Orzeczenie o wskazaniach do ulg i uprawnień jest ważne tyle samo, co twoje orzeczenie o inwalidztwie, niezdolności do pracy albo do samodzielnej egzystencji.
-
Rozwiń tekst
Jeśli nie zgadzasz się z orzeczeniem
Niestety nie możesz się odwołać.
-
Rozwiń tekst
Dlaczego warto
W orzeczeniu o inwalidztwie, niezdolności do pracy albo do samodzielnej egzystencji nie ma podanej przyczyny niepełnosprawności ani wskazań, na przykład do karty parkingowej. Przez to czasami możesz mieć problem z uzyskaniem różnych ulg. Dzięki orzeczeniu o wskazaniach do ulg i uprawnień możesz skorzystać z takich samych przywilejów jak osoby z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności, na przykład z dofinansowania do środków ortopedycznych czy z dodatku mieszkaniowego. Sprawdź szczegóły w usłudze Uzyskaj orzeczenie o stopniu niepełnosprawności.
Jeśli dostaniesz orzeczenie o wskazaniach do ulg i uprawnień – NIE możesz dostać orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.
-
Rozwiń tekst
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. z 2018 r. poz. 511 ze zm.)
Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 lipca 2003 r. w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności (Dz.U. z 2018 r. poz. 2027 r.)
Ostatnia aktualizacja: 27.01.2020 08:30
Instytucja odpowiedzialna za usługę: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej