Wróć do nazwiska noszonego przed ślubem
Jesteś po rozwodzie i chcesz wrócić do nazwiska, które było przez ciebie noszone przed ślubem? Umów się na wizytę w urzędzie stanu cywilnego (USC) albo – jeśli jesteś za granicą – w polskim konsulacie. Sprawdź, jak to zrobić.
Informacje:
-
Rozwiń tekst
Kto może wrócić do poprzedniego nazwiska
Każdy, kto po ślubie zmienił swoje nazwisko, następnie się rozwiódł i chce wrócić do nazwiska, które nosił przed ślubem.
-
Rozwiń tekst
Co musisz przygotować
- dokument tożsamości (dowód osobisty lub paszport), który okażesz, by potwierdzić swoją tożsamość,
- dowód opłaty skarbowej – możesz zapłacić w kasie urzędu albo zrobić przelew na odpowiednie konto urzędu,
- informacje o miejscu, w którym sporządzono twój akt małżeństwa, i dacie uprawomocnienia się orzeczenia sądu o rozwodzie (te informacje przekaż urzędnikowi ustnie),
- jeśli składasz oświadczenie przed konsulem – odpis prawomocnego orzeczenia sądu o rozwodzie lub odpis zupełny aktu małżeństwa z wpisem o rozwodzie (czyli wzmianką o rozwodzie),
- kierownik USC lub konsul poinformuje cię, jeśli będą potrzebne inne dokumenty (na przykład gdy rozwód został orzeczony przez sąd za granicą).
-
Rozwiń tekst
Co musisz zrobić
- Przygotuj wszystkie potrzebne dokumenty i informacje – szczegółowe informacje znajdziesz w sekcji Co musisz przygotować.
- Zapłać opłatę skarbową lub konsularną – szczegółowe informacje znajdziesz w sekcji Ile zapłacisz.
- Złóż oświadczenie. W sekcji Gdzie składasz oświadczenie dowiesz się, gdzie to zrobić.
-
Rozwiń tekst
Kiedy składasz dokumenty
W nieprzekraczalnym terminie 3 miesięcy od uprawomocnienia się orzeczenia sądu o rozwodzie.
Jeśli w tym terminie nie złożysz takiego oświadczenia, nie możesz później go złożyć i powrócić do nazwiska noszonego przed ślubem. Wtedy będzie możliwa tylko administracyjna zmiana nazwiska – to znaczy, że musisz złożyć wniosek w tej sprawie do kierownika urzędu stanu cywilnego.
-
Rozwiń tekst
Gdzie składasz dokumenty
- w dowolnym urzędzie stanu cywilnego przed kierownikiem USC,
- jeśli jesteś za granicą – w polskim konsulacie, przed konsulem.
-
Rozwiń tekst
Ile zapłacisz
- jeśli załatwiasz sprawę przed kierownikiem USC – 11 zł opłaty skarbowej,
- jeśli załatwiasz sprawę przed konsulem – 50 EUR opłaty konsularnej. Zapłacisz w walucie, w której pobierane są opłaty. Walutę i dokładną kwotę poda ci konsul.
-
Rozwiń tekst
Ile będziesz czekać
Kierownik USC albo konsul od razu przyjmie twoje oświadczenie o powrocie do nazwiska, które było przez ciebie noszone przed ślubem.
-
Rozwiń tekst
Informacje dodatkowe
Kierownik USC albo konsul przyjmie twoje oświadczenie. Następnie przygotuje protokół, który podpiszesz ty i urzędnik. Kierownik USC albo konsul prześle go do kierownika USC, który sporządził twój akt małżeństwa, żeby dołączył on wpis o nazwisku (czyli wzmiankę dodatkową). Kiedy ta informacja (wzmianka) zostanie naniesiona, odpis skrócony tego aktu będzie zawierał aktualne nazwisko. Przeczytaj, co zrobić, żeby dostać taki odpis. Od momentu wpisu w akcie małżeństwa możesz już używać poprzedniego nazwiska (tego, które było przez ciebie noszone przed ślubem).
-
Rozwiń tekst
Podstawa prawna
- Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (tekst jednolity Dz. U. z 2019 r. poz. 2086 z późn. zm.)
- Ustawa z dnia 28 listopada 2014 r. Prawo o aktach stanu cywilnego (tekst jednolity Dz.U. z 2018 r. poz. 2224 z późn. zm.)
Ostatnia aktualizacja: 21.11.2023 14:05
Instytucja odpowiedzialna za usługę: Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji