Wykorzystaj informację sektora publicznego
Chcesz wykorzystać informację sektora publicznego (ISP), na przykład dane meteorologiczne albo rozkłady jazdy do stworzenia aplikacji mobilnej? A może chcesz użyć danych statystycznych do stworzenia strony internetowej lub wykorzystać informacje o umowach, jakie zawierają instytucje publiczne? Jest to ponowne wykorzystywanie i masz do niego prawo. Sprawdź, jak to zrobić.
Do ponownego wykorzystywania informacji sektora publicznego (ISP) masz prawo nawet wtedy, gdy chcesz zrobić to w celach komercyjnych (zarobkowych).
Informacje:
-
Rozwiń tekst
Czym jest informacja sektora publicznego
Informacja sektora publicznego to każda treść, którą ma instytucja publiczna. Może mieć postać:
- papierową – na przykład dokument z archiwum, protokół z posiedzenia, komunikat prasowy, informacja o wystawie, rejestry umów publicznych, plany zamówień publicznych,
- elektroniczną – na przykład elektroniczny katalog biblioteki, dane statystyczne, archiwalia cyfrowe, dzieło sztuki w formie cyfrowej, dane teleadresowe,
- dźwiękową – na przykład utwór muzyczny w domenie publicznej – a więc taki, do którego prawa autorskie wygasły,
- wizualną – na przykład fotografia dzieła sztuki,
- audiowizualną – na przykład nagranie z sesji rady gminy, film archiwalny.
-
Rozwiń tekst
Kiedy możesz wykorzystać
Instytucje publiczne gromadzą informacje, które wykorzystują w pracy. Jeśli chcesz je wykorzystać, nazywa się to ponownym wykorzystywaniem. Informacje, które uzyskasz od instytucji publicznej, możesz wykorzystać w dowolnym momencie, o ile zrobisz to zgodnie z warunkami ponownego wykorzystywania. O takich warunkach poinformuje cię instytucja, która ma informację.
Jest wiele instytucji publicznych, których informacje możesz wykorzystywać – na przykład:
- urząd gminy albo miasta, urząd wojewódzki, starostwo powiatowe, sąd,
- ministerstwa, kuratoria,
- Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Narodowy Fundusz Zdrowia,
- biblioteki publiczne i naukowe, muzea państwowe i samorządowe,
- archiwa państwowe,
- Główny Urząd Statystyczny, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Zarząd Transportu Miejskiego.
Korzystaj bezpłatnie z otwartych danych publicznych, które udostępniamy do ponownego wykorzystywania.
-
Rozwiń tekst
Kto udostępnia informację do ponownego wykorzystywania
Każda instytucja publiczna, która ma taką informację.
-
Rozwiń tekst
Co musisz przygotować
Napisz do instytucji prośbę o ponowne wykorzystywanie informacji. Pamiętaj, aby podać:
- dane, takie jak:
- nazwa instytucji publicznej,
- twoje imię i nazwisko lub nazwa firmy lub instytucji, którą reprezentujesz,
- adres, na który chcesz dostać odpowiedź,
- jakie informacje chcesz ponownie wykorzystać – jeśli już je masz, napisz skąd; podaj:
- nazwę instytucji publicznej,
- adres,
- źródło informacji – na przykład link do strony internetowej,
- czy potrzebujesz informacji do celów zarobkowych czy niezarobkowych i jak ją wykorzystasz (na przykład w aplikacji, usłudze lub produkcie),
- w jakiej formie potrzebujesz informacji, na przykład w formie:
- kopii na papierze,
- płyty DVD,
- pliku elektronicznego, na przykład w formacie: .pdf, .xlsx, .csv,
- w jaki sposób chcesz odebrać informację, na przykład:
- osobiście w instytucji,
- e-mailem,
- listownie.
- dane, takie jak:
-
Rozwiń tekst
Co musisz zrobić
Sprawdź, czy instytucja ma informację, której potrzebujesz. Poszukaj informacji na stronie internetowej instytucji lub skontaktuj się z nią i zapytaj.
Niektóre informacje sektora publicznego do ponownego wykorzystywania możesz znaleźć w ogólnodostępnych źródłach. Sprawdź źródła.
- Biuletyn Informacji Publicznej (BIP) – każda instytucja publiczna prowadzi swoją stronę internetową BIP, na której umieszcza podstawowe informacje o swojej działalności. Wejdź na BIP, skorzystaj z wyszukiwarki na stronie lub kliknij w zakładkę Spis Podmiotów i znajdź BIP instytucji, której szukasz.
- Portal danych – znajdziesz tam między innymi: sprawozdania, prezentacje, informacje o stanie finansów publicznych i liczbie dłużników podatkowych, listę przedstawicielstw przedsiębiorców zagranicznych, opracowania o handlu zagranicznym, wykaz jednostek naukowych, dane o wypadkach w szkołach.
UWAGA!
Jeśli na BIP lub w portalu danych są informacje, których szukasz i nie ma tam wskazówek na temat warunków ponownego wykorzystywania, możesz swobodnie korzystać z informacji bez zgody instytucji.
- Sprawdź, czy na stronie jest informacja o warunkach ponownego wykorzystywania informacji.
- Jeśli nie ma na stronie instytucji żadnej informacji o warunkach ponownego wykorzystywania, napisz do instytucji prośbę o udostępnienie informacji do ponownego wykorzystywania. Szczegóły znajdziesz w sekcjach Gdzie wysyłasz prośbę i Co musisz przygotować.
- Jeśli chcesz korzystać z informacji inaczej, niż na to pozwalają warunki ponownego wykorzystywania – na przykład instytucja publiczna zakazała wykorzystywać informacji w reklamie albo zmieniać (modyfikować, przetwarzać) informację, a ty chcesz to zrobić — napisz do instytucji prośbę. Szczegóły znajdziesz w sekcjach Gdzie wysyłasz prośbę i Co musisz przygotować.
- Czekaj na informację, o którą prosisz, lub na ofertę z opłatą i warunkami ponownego wykorzystywania informacji. Szczegóły znajdziesz w sekcjach Ile będziesz czekać i Ile zapłacisz.
-
Rozwiń tekst
Gdzie wysyłasz prośbę
Do instytucji publicznej, która ma informację, jakiej potrzebujesz.
Prośbę możesz przekazać w dowolny sposób:
- e-mailem,
- przez Elektroniczną Skrzynkę Podawczą (ESP) – Wyślij pismo ogólne,
- listownie.
Szczegóły znajdziesz na stronie internetowej instytucji, do której się zwracasz.
-
Rozwiń tekst
Ile zapłacisz
Zazwyczaj usługa jest bezpłatna. Usługa może być płatna – jeśli na przykład instytucja sama musiałaby ponieść koszty, żeby przygotować dla ciebie informację. Wtedy przedstawi ci ofertę z ceną usługi lub warunkami ponownego wykorzystywania informacji. Masz 3 możliwości:
- przyjmujesz ofertę – poinformuj o tym instytucję,
- nic nie robisz – instytucja publiczna nie przekaże ci informacji i zamknie sprawę,
- nie przyjmujesz oferty i składasz sprzeciw. Masz na to 14 dni. Instytucja wyda wtedy decyzję.
-
Rozwiń tekst
Ile będziesz czekać
Informację do ponownego wykorzystywania otrzymasz:
- od razu lub w ciągu kilku dni – jeśli urzędnik może ją łatwo przygotować,
- do 14 dni od dnia, w którym przekażesz prośbę do instytucji – jeśli urzędnik potrzebuje czasu, żeby ją przygotować,
- do 2 miesięcy – jeśli urzędnik potrzebuje więcej czasu, żeby ją przygotować. Urzędnik – w ciągu 14 dni od dnia, w którym przekażesz prośbę do instytucji – powiadomi cię o powodach opóźnienia i poda termin, do którego otrzymasz informację.
-
Rozwiń tekst
Jak możesz się odwołać
- Możesz się odwołać – jeśli instytucja odmówi ci informacji do ponownego wykorzystania, a ty nie zgadzasz się z powodami tej decyzji. Informację, do kogo skierować odwołanie i w jakim czasie możesz to zrobić, znajdziesz w odpowiedzi od instytucji.
- Możesz złożyć skargę na bezczynność instytucji, jeśli okaże się, że na przykład:
- instytucja nie przekaże ci informacji w wyznaczonym czasie, nie przedstawi oferty i nie poinformuje cię o powodach opóźnienia,
- informacja, którą otrzymasz, będzie – twoim zdaniem – niepełna.
Zanieś lub wyślij skargę do siedziby instytucji, ale samo pismo zaadresuj do wojewódzkiego sądu administracyjnego. Wybierz sąd właściwy dla województwa, w którym jest siedziba instytucji. Na przykład: jeśli siedziba instytucji jest w Warszawie – wybierz Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (sprawdź listę wojewódzkich sądów administracyjnych). Instytucja przekaże twoją skargę do sądu.
Przykłady sytuacji, w których instytucja publiczna może odmówić ci udostępnienia informacji sektora publicznego do ponownego wykorzystywania:
- Jeśli informacje nie są jawne, na przykład są tajemnicą, która jest chroniona przez ustawę, albo ze względu na prywatność (dane osobowe) lub tajemnicę przedsiębiorcy.
- Jeśli informacje nie dotyczą zadania publicznego – na przykład dotyczą działalności komercyjnej instytucji.
- Jeśli instytucja publiczna tylko przechowuje informacje i właściciel nie zgadza się na ich ponowne wykorzystywanie – na przykład rodzina po śmierci pisarza przekazuje bibliotece jego rękopisy i zastrzega w umowie, że mogą być one udostępniane wyłącznie członkom rodziny.
- Ze względu na ochronę praw własności intelektualnej, na przykład prawa autorskie czy ochronę baz danych.
- Jeśli przepisy prawa ograniczają dostęp do informacji – na przykład ze względu na szczegółowe uregulowania danej dziedziny, takiej jak geodezja i kartografia.
- Jeśli przygotowanie informacji w takiej formie, o jaką prosisz, wiąże się z dużymi kosztami i pracą wielu osób – na przykład trzeba przygotować skomplikowaną analizę albo zestawienie statystyczne.
- Jeśli instytucja publiczna nie ma informacji, o którą prosisz.
-
Rozwiń tekst
Podstawa prawna
- Ustawa z dnia 11 sierpnia 2021 r. o otwartych danych i ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego (Dz. U. poz. 1641, z późn. zm.)
- Kodeks postępowania administracyjnego
Ostatnia aktualizacja: 06.02.2023 13:52
Instytucja odpowiedzialna za usługę: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów