Zapisz dziecko do przedszkola
Twoje dziecko ma 3, 4, 5 lub 6 lat? Planujesz zapisać je do przedszkola publicznego? A może chcesz zmienić przedszkole, do którego teraz chodzi? Znajdziesz tu ogólne informacje, jak zapisać dziecko do przedszkola. Szczegółowych informacji o rekrutacji szukaj na stronie internetowej wybranego przedszkola lub na stronie twojego urzędu miasta lub gminy.
- Jeśli twoje dziecko chodzi już do przedszkola:
- i chcesz, aby nadal do niego chodziło – złóż u dyrektora przedszkola deklarację, że chcesz, aby twoje dziecko kontynuowało edukację w tym przedszkolu. Wzór deklaracji otrzymasz w przedszkolu. Złóż deklarację najpóźniej 7 dni przed rekrutacją.
- ale chcesz zapisać je do innego przedszkola – weź udział w rekrutacji do przedszkola (przejdź do sekcji Co musisz zrobić).
- Jeśli chcesz zapisać dziecko do przedszkola po raz pierwszy – weź udział w rekrutacji do przedszkola (przejdź do sekcji Co musisz zrobić).
Zasady te dotyczą też:
- oddziałów przedszkolnych w publicznych szkołach podstawowych,
- publicznych punktów przedszkolnych,
- publicznych zespołów wychowania przedszkolnego.
Informacje:
-
Rozwiń tekst
Kto może zapisać
Rodzice lub opiekunowie prawni dziecka.
Opiekun prawny dziecka to osoba, której sąd powierzył sprawowanie opieki nad dzieckiem.
-
Rozwiń tekst
Kiedy dziecko rozpoczyna edukację przedszkolną
Z wychowania przedszkolnego korzystają dzieci w wieku 3–6 lat.
W wyjątkowych przypadkach dziecko może zacząć chodzić do przedszkola, kiedy ma 2,5 roku. Dziecko w tym wieku nie może korzystać z rekrutacji – o tym, czy zostanie przyjęte do przedszkola, decyduje dyrektor przedszkola.
Dzieci, które mają 6 lat, muszą chodzić do przedszkola. Jeśli twoje dziecko ma 6 lat – urząd gminy lub miasta zapewni mu miejsce w przedszkolu. Urząd gminy lub miasta ma też obowiązek zapewnić miejsce w przedszkolach wszystkim dzieciom, które mają 3, 4 i 5 lat, jeśli ich rodzice chcą, aby ich dzieci chodziły do przedszkola.
-
Rozwiń tekst
Co musisz przygotować
- wniosek o przyjęcie do przedszkola – jeśli składasz wniosek w przedszkolu, a nie przez internet. Wzór wniosku możesz dostać w przedszkolu i urzędzie miasta lub gminy,
- jeśli składasz wniosek przez internet, urząd może poprosić cię, aby dostarczyć dokumenty. Postępuj wtedy zgodnie ze wskazówkami, które dostaniesz na platformie rekrutacyjnej.
-
Rozwiń tekst
Co musisz zrobić
- Wybierz przedszkole publiczne, do którego chcesz zapisać dziecko.
- Skontaktuj się z wybranym przedszkolem lub urzędem miasta albo gminy, właściwym dla wybranego przez ciebie przedszkola. Dowiedz się, kiedy rozpoczyna się rekrutacja do placówek przedszkolnych i czy jest ona prowadzona przez internet.
- Jeśli przedszkole nie prowadzi rekrutacji przez internet:
- odwiedź wybrane przedszkole,
- weź wniosek o przyjęcie do przedszkola,
- wypełnij wniosek,
- złóż gotowy wniosek w tym przedszkolu.
- Jeśli przedszkole prowadzi rekrutację przez internet:
- wejdź na stronę internetową urzędu miasta lub gminy,
- zarejestruj się na platformie rekrutacyjnej,
- sprawdź, do ilu przedszkoli możesz się rekrutować (organ prowadzący musi zapewnić wybór co najmniej trzech placówek przedszkolnych),
- wypełnij formularz i wskaż przedszkola, do których chcesz zapisać twoje dziecko. Wyświetlą ci się wszystkie przedszkola, które biorą udział w rekrutacji elektronicznej w twojej gminie lub w twoim mieście. Możesz wybrać tyle placówek przedszkolnych, ile chcesz.
Zaznacz wybrane placówki przedszkolne w takiej kolejności, która ci najbardziej odpowiada. Jako pierwsze wskaż to przedszkole, na którym zależy ci najbardziej. Jeśli twoje dziecko nie dostanie się do pierwszego z nich, to możliwe, że dostanie się do drugiego lub trzeciego itd.
- kliknij przycisk, który potwierdzi zakończenie rejestracji. Urząd może cię poprosić o wydrukowanie dokumentów. Wtedy wydrukuj je i zanieś do przedszkola.
- Czekaj na ogłoszenie listy zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych dzieci.
- Gdy twoje dziecko zostanie zakwalifikowane do przedszkola – potwierdź swoje zgłoszenie i przynieś dodatkowe dokumenty, jeśli są potrzebne. Szczegóły znajdziesz w sekcji Informacje dodatkowe.
- Czekaj na ogłoszenie listy przyjętych i nieprzyjętych dzieci.
- Jeśli twoje dziecko zostało przyjęte, podpisz umowę z przedszkolem.
- Jeśli twoje dziecko nie zostało przyjęte, możesz:
- odwołać się od decyzji komisji rekrutacyjnej albo
- zgłosić się do urzędu gminy lub miasta i poprosić o wskazanie przedszkola dla twojego dziecka.
Informacje na ten temat znajdziesz w sekcji Jak się odwołać lub rekrutować jeszcze raz.
-
Rozwiń tekst
Gdzie składasz dokumenty
- złóż wniosek w wybranym przedszkolu – jeśli przedszkole nie prowadzi rekrutacji przez internet,
- zarejestruj się i złóż wniosek na platformie rekrutacyjnej, jeśli przedszkole prowadzi rekrutację przez internet.
-
Rozwiń tekst
Ile zapłacisz
Usługa jest bezpłatna.
-
Rozwiń tekst
Kiedy zapisać dziecko do przedszkola
Terminy zapisów znajdziesz na stronie internetowej twojego urzędu miasta lub gminy. Znajdziesz tam też listę przedszkoli, które uczestniczą w rekrutacji i informację o liczbie wolnych miejsc.
Jeśli chcesz zapisać dziecko do przedszkola nie tam, gdzie mieszkasz, a w innej gminie lub innym mieście, również możesz wziąć udział w rekrutacji.
Przedszkole w pierwszej kolejności przyjmie dzieci ze swojej gminy. Jeśli po zakończeniu rekrutacji zostaną jeszcze wolne miejsca, przedszkole może przyjąć dzieci z innej gminy.
Wybierz przedszkole i dowiedz się, czy są w nim jeszcze wolne miejsca lub kiedy będzie rekrutacja uzupełniająca. Zasada ta dotyczy też oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych, publicznych punktów przedszkolnych i publicznych zespołów wychowania przedszkolnego.
-
Rozwiń tekst
Poznaj zasady rekrutacji
W pierwszej kolejności do przedszkola dostanie się każde dziecko:
- z rodziny wielodzietnej,
- z niepełnosprawnością,
- którego rodzice albo rodzeństwo są osobami z niepełnosprawnością,
- które wychowuje tylko jeden z rodziców,
- które wychowuje się w rodzinie zastępczej.
Każda gmina może ustalić dodatkowe kryteria, które mogą wynikać z lokalnych potrzeb społecznych. Sprawdź w swojej gminie, jakie są zasady rekrutacji do przedszkoli. Pamiętaj, że gmina musi zapewnić miejsce wychowania przedszkolnego każdemu dziecku w wieku od 3. roku życia, które mieszka na jej terenie.
-
Rozwiń tekst
Jak się odwołać lub rekrutować jeszcze raz
Możesz odwołać się od decyzji komisji rekrutacyjnej:
- zwróć się do niej, aby uzasadniła, dlaczego nie przyjęła twojego dziecka. Zrób to najpóźniej 3 dni od ogłoszenia listy dzieci przyjętych i nieprzyjętych do przedszkola,
- złóż u dyrektora przedszkola odwołanie od decyzji komisji rekrutacyjnej. Zrób to najpóźniej 3 dni od otrzymania takiego uzasadnienia. Jeśli dyrektor odmówi przyjęcia dziecka do przedszkola, możesz złożyć skargę do sądu administracyjnego.
Rada gminy, rada powiatu, sejmik województwa może zdecydować o przeprowadzeniu postępowania odwoławczego za pomocą środków komunikacji elektronicznej (korespondencja e-mail).
W tym czasie możesz też wziąć udział w rekrutacji uzupełniającej.
Możesz to zrobić:
- jeśli przedszkole nie prowadziło rekrutacji przez internet:
- wejdź na stronę urzędu miasta lub gminy,
- sprawdź, które przedszkola mają jeszcze wolne miejsca i kiedy rozpocznie się rekrutacja uzupełniająca,
- weź udział w rekrutacji uzupełniającej. Wygląda ona tak samo, jak pierwsza rekrutacja.
- jeśli przedszkole prowadziło rekrutację przez internet – sprawdź listy dzieci przyjętych w przedszkolu, które wskazujesz we wniosku jako twój kolejny wybór.
-
Rozwiń tekst
Informacje dodatkowe
Złóż dodatkowe dokumenty:
- oświadczenie o wielodzietności rodziny – jeśli dziecko jest z rodziny wielodzietnej. Oświadczenie napisz samodzielnie.
- orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, wydane ze względu na niepełnosprawność, lub orzeczenie o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności – jeśli w rodzinie jest osoba z niepełnosprawnością,
- prawomocny wyrok sądu rodzinnego, który stwierdza rozwód albo separację, lub akt zgonu rodzica – jeśli jesteś samotnym rodzicem,
- oświadczenie, że samotnie wychowywujesz dziecko i nie wychowujesz żadnego dziecka wspólnie z jego rodzicem – jeśli jesteś samotnym rodzicem,
Wzór oświadczenia dostaniesz w przedszkolu albo urzędzie gminy lub miasta. Możesz je też napisać samodzielnie.
- dokument, który potwierdzi, że dziecko wychowuje się w rodzinie zastępczej – jeśli wychowujesz dziecko w rodzinie zastępczej.
Gmina może sprawdzić, czy informacje zawarte w tych dokumentach są prawdziwe.
-
Rozwiń tekst
Podstawa prawna
Rozdział 6 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz.U. 2023 poz. 900 – tekst jednolity)
Ostatnia aktualizacja: 16.06.2023 08:11
Instytucja odpowiedzialna za usługę: Ministerstwo Edukacji i Nauki