Złóż wniosek o oszacowanie spowodowanych przez suszę strat w uprawach rolnych
W twoim gospodarstwie rolnym wystąpiły straty spowodowane przez suszę w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich? Potrzebujesz protokołu oszacowania strat? Możesz wnioskować o ich oszacowanie. Sprawdź, jak to zrobić.
Informacje:
Wniosek mogą złożyć producenci rolni, którzy mają profil zaufany (PZ). Dzięki PZ możesz podpisać wniosek podpisem zaufanym.
-
Rozwiń tekst
Na czym to polega
Możesz złożyć wniosek o oszacowanie strat spowodowanych przez suszę w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich na obszarach, w których (zgodnie z monitoringiem suszy prowadzonym przez Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach) istnieje zagrożenie spadku plonów z powodu suszy.
Dzięki temu możesz otrzymać protokół oszacowania szkód, który jest niezbędny, aby ubiegać się o pomoc w ramach programów pomocy, określonych przez Radę Ministrów.
-
Rozwiń tekst
Kiedy możesz złożyć wniosek
Możesz złożyć wniosek, jeżeli na obszarze prowadzenia upraw rolnych wystąpiła susza zgodnie z definicją określoną w ustawie o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich.
Suszę oznaczają szkody spowodowane wystąpieniem, w dowolnym sześciodekadowym okresie od dnia 21 marca do dnia 30 września, spadku klimatycznego bilansu wodnego poniżej wartości określonej dla poszczególnych gatunków roślin uprawnych i gleb.
-
Rozwiń tekst
Kto może złożyć wniosek
Producent rolny:
- któremu został nadany numer identyfikacyjny w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności;
- w którego gospodarstwie rolnym powstały szkody w uprawach rolnych spowodowane wystąpieniem suszy w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich, które wynoszą powyżej 30% średniej rocznej produkcji roślinnej w gospodarstwie rolnym z ostatnich trzech lat poprzedzających rok, w którym wystąpiły te szkody;
- który jest mikro-, małym, średnim albo dużym przedsiębiorstwem w rozumieniu załącznika I do rozporządzenia 2022/2472.
-
Rozwiń tekst
Co musisz przygotować
- numer identyfikacyjny, który nadawany jest w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, gospodarstw rolnych i wniosków o przyznanie płatności,
- miejsce położenia gospodarstwa rolnego
- numer PESEL albo numer identyfikacji podatkowej (NIP) producenta rolnego,
- adres poczty elektronicznej producenta rolnego,
- informacje o powierzchni upraw rolnych, zgodne z wnioskiem o przyznanie płatności w rozumieniu przepisów o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego w roku, w którym jest składany ten wniosek
- skan polisy ubezpieczenia ‒ co najmniej 50% powierzchni upraw rolnych uprawianych w plonie głównym, z wyłączeniem wieloletnich użytków zielonych ‒ od ryzyka suszy, gradu, deszczu nawalnego, ujemnych skutków przezimowania, przymrozków wiosennych, powodzi lub huraganu w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarczych jeżeli producent rolny chce korzystać z formy pomocy w pełnych wysokościach,
- dokumentację fotograficzną szkód, spowodowanych wystąpieniem suszy, potwierdzającą ich zakres (dokumentacja jest opcjonalna, tj. dopuszcza się złożenie wniosku bez dokumentacji fotograficznej).
-
Rozwiń tekst
Co musisz zrobić
Instrukcję, jak wypełnić wniosek, znajdziesz na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Możesz pobrać ją też poniżej.
Materiały
Instrukcja użytkownika Zgłoś suszę rolniczą 2024
Instrukcja_uzytkownika_zgłoś_suszę_rolniczą_2024.pdf 5.40MB -
Rozwiń tekst
Co zyskasz
Protokół oszacowania szkód, który jest niezbędny do ubiegania się o pomoc w ramach określonych przez Radę Ministrów programów pomocy, np. o preferencyjny kredyt na wznowienie produkcji rolnej.
-
Rozwiń tekst
Kontakt
Informacje dodatkowe możesz uzyskać w dni robocze (poniedziałek ‒ piątek) w godz. 8.15‒16.15
Informacja telefoniczna: +48 222 500 118
Adres e-mail: kancelaria@minrol.gov.pl
Adres ePUAP: /5s4i53wlll/SkrytkaESP
Sprawdź też informacje na stronie MRiRW.
-
Rozwiń tekst
Podstawa prawna
- Rozporządzenia Komisji (UE) nr 2022/2472 z dnia 14 grudnia 2022 r. uznającego niektóre kategorie pomocy w sektorach rolnym i leśnym oraz na obszarach wiejskich za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej
- Ustawa z dnia 7 lipca 2005 r. o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich (Dz.U. z 2019 r. poz. 477)
- Ustawa z dnia 18 grudnia 2003 r. o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności (Dz.U. z 2023 r. poz. 885)
- Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 27 stycznia 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (Dz. U. poz. 187, z późn. zm.).
Ostatnia aktualizacja: 26.07.2024 09:05
Instytucja odpowiedzialna za dokument: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi