Odra
W związku z licznymi zachorowaniami na odrę w krajach wyspiarskich Pacyfiku, służby sanitarne tych państw podjęły decyzje o wprowadzeniu dodatkowych wymogów dla osób podróżujących na Wyspy Marshalla, Tokelau, Samoa Amerykańskie oraz Wyspy Salomona. Brak dowodu szczepienia przeciw odrze u podróżującego, skutkować będzie odmową wjazdu do kraju.
Więcej informacji:
- Informacja WHO z 23.12.2019 r. nt. dodatkowych wymogów dla osób podróżujących na Wyspy Pacyfiku
https://www.who.int/ith/Additional-health-measures-in-relation-with-measles-outbreaks-in-the-Pacific-Island-Countries.pdf?ua=1 - Serwis NIZP-PZH Szczepienia info
https://szczepienia.pzh.gov.pl/jakie-sa-przyczyny-epidemii-odry-na-samoa/?wersja=dla-pacjentow&fbclid=IwAR3tkBI4jAiWB11i_0idGVPkTmzQ75nPTAEj_OpxUXEjsbMo2Hn4HCY3uAA
Sytuacja epidemiologiczna w Europie:
Najwięcej zachorowań na odrę odnotowuje się w 2019 r. w: Rumuni, Francji, Włoszech, Polsce, Bułgarii. Przypadki śmiertelne jak dotąd w 2019 r. wystąpiły w Rumuni, Włoszech, Francji, Wielkiej Brytanii, na Węgrzech.
Na Ukrainie do 31.10.2019 r. odnotowano blisko 59 tyś. rodzimych zachorowań na odrę, w tym 20 śmiertelnych. Zachorowania dotyczą wszystkich regionów Ukrainy.
- W dniu 29 sierpnia 2019 r. Europejska Regionalna Komisja Weryfikacyjna ds. Eliminacji Odry i Różyczki (RVC) stwierdziła, że po raz pierwszy od rozpoczęcia procesu weryfikacji w regionie w 2012 r. cztery kraje (Albania, Republika Czeska, Grecja i Wielka Brytania) straciły status kraju eliminacji odry.
- Według raportu RVC, na koniec 2018 r., w całym regionie Europejskim WHO, który obejmuje 53 krajów, 35 z nich osiągnęło lub utrzymało status eliminacji odry (w porównaniu z 37 krajami w 2017 r.), 2 kraje mają przerwaną endemiczną transmisję odry (transmisja przerwana przez okres od 12 do 35 miesięcy), 12 pozostaje endemicznych dla odry oraz 4 kraje, które wcześniej wyeliminowały odrę, mają ponownie ustanowioną transmisję.
- Wzrost liczby przypadków, którego początek zaobserwowano w 2018 r., utrzymuje się również w roku 2019. W pierwszej połowie 2019 roku, odnotowano około 90 000 przypadków, co wynosi więcej niż w całym 2018 r. (84 462 przypadki).
- Według raportu z siódmego spotkania RVC, w 2017 r. Polska należała do grupy krajów o statusie przerwanej transmisji wirusa odry przez 24 miesięcy. Według podsumowania ósmego spotkania RVC, od 2018 r. Polska należy do grupy krajów o statusie kraju endemicznego dla wirusa odry.
Sytuacja epidemiologiczna w innych regionach świata:
Według Biura Regionalnego WHO dla Afryki epidemie odry odnotowują Demokratyczna Republika Kongo, Madagaskar, Nigeria.
Według Regionalnego Biura WHO na Amerykę większość przypadków odry występuje w USA, Brazylii, Wenezueli i Kolumbii.
Według EMRO ogniska odry występują w Libanie, Yemenie, Sudanie, Somalii, Pakistanie, Tunezji, Iraku. Według danych EURO WHO najwięcej zachorowań odnotowują Ukraina, Kazachstan, Gruzja, Rosja, Turcja, Kirgistan.
W regionie Zachodniego Pacyfiku oraz Azji Południowo-Wschodniej ogniska odry występują w Bangladeszu, Myanmarze, na Filipinach, Nowej Zelandii, Kambodży, na wyspach Pacyfiku tj. Tonga, Fiji itp.
Ocena ryzyka przygotowana przez Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób:
Obecne ogniska odry występują w nieszczepionych populacjach zarówno dorosłych, jak i dzieci. Pokrycie szczepieniami ochronnymi przeciwko odrze jak i występowanie przypadków tej choroby są nierówne w poszczególnych krajach i grupach demograficznych. Nawet jeśli dany kraj ma osiągnięty minimalny stopień zaszczepienia populacji na poziomie 95%, epidemie nadal mogą występować w społecznościach wrażliwych, o niskim wskaźniku zaszczepienia.
Biorąc pod uwagę obecną sytuację epidemiologiczną odry w krajach UE/EOG, ogólną tendencję oraz fakt, że poziom zaszczepienia populacji jest nieoptymalny, istnieje wysokie ryzyko ciągłej transmisji wirusa odry w związku z ruchem ludności między państwami członkowskimi UE/EOG i państwami trzecimi.
Źródło informacji:
- Oświadczenie WHO z 29.08.2019 r.
http://www.euro.who.int/en/media-centre/sections/press-releases/2019/european-region-loses-ground-in-effort-to-eliminate-measles - Informacja WHO dla osób podróżujących
https://www.who.int/ith/WHO-advice-for-international-travel-in-relation-to-measles.pdf?ua=1
Informacja opracowana na podstawie materiałów WHO z grudnia 2019 r.