W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jak poznawać historię poprzez sztukę? Międzynarodowy projekt dla młodzieży w Miejscach Pamięci Gusen i Mauthausen

14.10.2022

Sound in the Silence Spektakl 15 października 2022, g.18.00 Dom Pamięci w St. Georgen an der Gusen (Marcel-Callo-Straße 3, 4222 St. Georgen / Gusen). Wstęp wolny

Gussen 2022

Tereny byłych nazistowskich obozów koncentracyjnych w północnej Austrii miejscem interdyscyplinarnych warsztatów dla młodzieży

Jak poznawać historię poprzez sztukę? W jaki sposób sztuka może pomóc młodym ludziom w przeżyciu i zrozumieniu najtrudniejszych kart z historii ubiegłego wieku? Młodzież z Austrii, Litwy, Polski i Rumunii odwiedziła Miejsca Pamięci Gusen i Mauthausen, by wziąć udział w 8. edycji projektu edukacyjnego „Sound in the Silence”. Tereny byłych nazistowskich obozów koncentracyjnych w górnej Austrii stały się miejscem interdyscyplinarnych warsztatów dla młodzieży. Ich efektem będzie finałowy spektakl, który odbędzie się 15 października o godz. 18.00 w Domu Pamięci w Gusen.

Najcięższe z obozów III Rzeszy i jedne z ostatnich wyzwolonych przez aliantów obozy koncentracyjne Mauthausen i Gusen były punktem centralnym systemu ponad 40 podobozów i głównym miejscem prześladowań politycznych, społecznych i rasowych przez reżim nazistowski na terytorium Austrii. Więziono tutaj łącznie ok. 190 000 osób, z czego 90 000 zostało zabitych. Trudna i tragiczna przeszłość tych terenów stała się tematem tegorocznej edycji „Sound in the Silence”: międzynarodowego projektu z pogranicza sztuki, edukacji i historii. Jego uczestnicy – uczniowie w wieku 14-18 lat – od kilku dni biorą udział w zajęciach i warsztatach prowadzonych przez edukatorów i artystów w Miejsca Pamięci Gusen i Mauthausen.

Bezpośredni  kontakt z historią stanie się dla młodzieży i ich nauczycieli inspiracją do wspólnych działań artystycznych: swoje refleksje i spostrzeżenia młodzi twórcy zamienią w spektakl oparty na dźwięku, słowie i ruchu. W przygotowaniach pomagają im: raper i producent Dan Wolf (USA), choreografka Katarina Rampackova (Słowacja), performer Sean Palmer (Wielka Brytania), moderatorka Tetiana Krukovska (Ukraina) oraz edukatorzy z Miejsca Pamięci Mauthausen. Efekt ich pracy będzie można zobaczyć 15 października o godz. 18.00 w Domu Pamięci w Gusen (Marcel-Callo-Straße 3, 4222 St. Georgen / Gusen). Wstęp wolny.

Po spektaklu odbędzie się dyskusja z udziałem artystów, edukatorów prowadzących warsztaty oraz młodzieży na temat nowych metod w edukacji historycznej.

Poprzednie edycje projektu „Sound in the Silence” miały miejsce m.in. w Gdańsku i w Warszawie oraz na terenach byłych obozów koncentracyjnych w Bornem Sulinowie, w Neuengamme koło Hamburga, oraz w Ravensbrück.

Organizatorami projektu „Sound in the Silence” są Europejska Sieć Pamięć i Solidarność oraz Miejsca Pamięci Gusen i Mauthausen w Austrii. Projekt jest  współfinansowany ze środków Unii Europejskiej.

Więcej informacji na temat projektu: https://enrs.eu/edition/sound-in-the-silence-2022-23

Europejska Sieć Pamięć i Solidarność jest międzynarodowym przedsięwzięciem, które ma na celu badanie, dokumentowanie oraz upowszechnianie wiedzy na temat historii Europy XX wieku i sposobów jej upamiętniania ze szczególnym uwzględnieniem okresu dyktatur, wojen i społecznego sprzeciwu wobec zniewolenia. Członkami Sieci są: Niemcy, Polska, Słowacja, Węgry i Rumunia, a w jej gremiach doradczych zasiadają ponadto przedstawiciele Austrii, Albanii, Czech, Estonii, Litwy i Łotwy.  www.enrs.eu

{"register":{"columns":[]}}