W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Obchody 80. rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim

30.04.2023

W marcu i kwietniu 2023 r. Ambasada RP w Madrycie zrealizowała szereg wydarzeń upamiętniających 80. rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim.

Koncert

Od 10 marca do 19 kwietnia w Centro Sefarad-Israel w Madrycie prezentowano wystawę „Przesiedleni. 14 historii z warszawskiego getta”. Wystawa została pozyskana od Żydowskiego Instytutu Historycznego, a jej treść zawierała m.in. informacje dotyczące Powstania w Getcie Warszawskim oraz współczesnego zaangażowania Polaków w zachowanie pamięci o polskich Żydach. 12 kwietnia Polsko-Hiszpańskie Stowarzyszenie Forum, we współpracy z Centro Sefarad-Israel oraz Ambasadą przygotowało i przedstawiło performans oparty na historiach osób, które przeżyły powstanie w Getcie Warszawskim (m.in. Marka Edelmana), połączony z wykonaniem trzech pieśni żydowskich przez polskiego wokalistę. Po performansie odbył się wykład polskiego historyka, Ernesta Kowalczyka nt. historii Żydów polskich (od średniowiecza do współczesności) wprowadzający do wystawy „Przesiedleni. 14 historii z warszawskiego getta”. 18 kwietnia Centro Sefarad- Israel gościło, zorganizowaną przez Ambasadę konferencję pt. „Zdrowie i medycyna w żydowskich gettach okupowanej Polski”, którą poprowadziło dwoje zasłużonych profesorów: Rosa Ríos Cortes i Esteban González López  z Wydziału Medycyny Uniwersytetu Autónoma w Madrycie. Dzień później, także w Centro Sefarad odbył się wykład pt. „Życie w getcie warszawskim na podstawie Archiwum Ringelbluma” oraz pokaz krótkometrażowego filmu animowanego „Zdążyć przed Panem Bogiem” wyprodukowanego przez Muzeum Polin. Wykład poprowadził profesor Ángel L. Encinas Moral z Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Complutense w Madrycie. W rocznicę wybuchu Powstania, 19 kwietnia, Ambasador Anna Sroka wraz z Ambasador Izraela Rodiką Radian-Gordon przyłączyła się do akcji muzeum Polin i Fundacji ELNET „żonkile”.

Zwieńczeniem cyklu wydarzeń upamiętniających Powstanie w Getcie Warszawskim był koncert zespołu Bester Quartet, zorganizowany wspólnie przez Ambasadę RP oraz Instytut Polski w dniu 25 kwietnia w Círculo de Bellas Artes w Madrycie. Koncert poprzedziła inauguracja wystawy „Miasto Żywych-Miasto Umarłych”, udostępnionej przez Muzeum Getta Warszawskiego. Honorowymi gośćmi wydarzenia byli: Dyrektor Muzeum Getta Warszawskiego, Albert Stankowski oraz Ambasador Izraela w Hiszpanii, Rodica Radian-Gordon, którzy zabrali głos podczas części oficjalnej wspólnie z Ambasador RP. Spośród korpusu dyplomatycznego na uroczystości obecni byli także m.in.: Nuncjusz Apostolski, Ambasadorzy Niemiec, Litwy, Luksemburga, Czech, Estonii, Bośni i Hercegowiny, Chargé d’Affaires Serbii oraz liczni przedstawiciele korpusu dyplomatycznego. Łącznie koncertu wysłuchało ponad zaproszonych 200 gości.

Wszystkie przedsięwzięcia rocznicowe cieszyły się dużym zainteresowaniem miejscowej publiczności i mediów oraz spotkały się z uznaniem hiszpańskich instytucji współpracujących z placówką przy ich realizacji. Zapraszamy do obejrzenia relacji fotograficznej.

Zdjęcia (13)

{"register":{"columns":[]}}