Polski ruch oporu podczas II wojny światowej: wystawa poświęcona życiu Witolda Pileckiego i dwudniowe seminarium na Vniversitas Senioribvs CEU
19.01.2024
Ambasada RP w Madrycie we współpracy z Vniversitas Senioribvs otwiera wystawę poświęconą życiu i działalności kapitana Witolda Pileckiego, jednego z bohaterów walki z nazistowską okupacją Polski, współzałożyciela Armii Krajowej i ochotnika, który dostał się do obozu koncentracyjnego Auschwitz, gdzie poświęcił się organizowaniu ruchu oporu i relacjonowaniu okrucieństw Holokaustu.
Jak powiedział profesor José Luis Orella: „Witold Pilecki jest jednym z największych polskich bohaterów: był jednym z tych, którzy przekazali dowody na to, co działo się w obozach koncentracyjnych, a jedną z konsekwencji było to, że rząd hiszpański rozpoczął ratowanie Żydów. Pilecki był aresztowany przez oba reżimy totalitarne (nazizm i komunizm), a następnie został zamordowany przez ten drugi. Był człowiekiem o głębokich katolickich przekonaniach związanych z wolnością i obroną ojczyzny”.
Przy okazji wystawy odbędzie się dwudniowe seminarium „RUCH OPORU PODCZAS II WOJNY ŚWIATOWEJ: CZŁOWIEK, KTÓRY PRZYBYŁ Z ZIMNA I INNI BOHATEROWIE”, które poprowadzą profesorowie José Luis Orella i Ricardo Ruíz de la Serna.
Inauguracja wystawy z udziałem Ambasador RP w Hiszpanii: poniedziałek 5 lutego o godz. 19:30 w siedzibie Vniversitas Senioribvs (czwarte piętro, C/Tutor 35, Madryt)
Seminarium na temat ruchu oporu podczas II wojny światowej: poniedziałki 5 i 12 lutego w godzinach 19:40-20:40 w auli Vniversitas Senioribvs (C/Tutor 35, Madryt)
Wstęp gratis do wyczerpania miejsc.