W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Przyznanie nagród w II konkursie na projekty edukacyjne dot. życia i twórczości Janusza Korczaka

04.06.2024

31 maja w szkole Colegio Joyfe w Madrycie odbyło się wręczenie nagród w II konkursie na projekty edukacyjne dot. życia i twórczości Janusza Korczaka. Konkurs został zorganizowany przez Ambasadę RP, we współpracy z Colegio Joyfe, Centro Sefarad Israel i Żydowskim Instytutem Historycznym. Podobnie jak w ubiegłorocznej edycji konkurs skierowany był do hiszpańskich szkół i uniwersytetów. Projekty można było zgłaszać do 30 kwietnia br. Główną nagrodą była wizyta studyjna w Polsce, w czerwcu br. Wszystkie zespoły biorące udział w konkursie otrzymały dodatkowo zestawy materiałów edukacyjnych dot. Polski.

Przyznanie_nagród_Korczak_2024

Główną nagrodę w konkursie otrzymali profesorowie szkoły Colegio Ibn Gabirol Estrella Toledano, Julio Zapata i Cecilia Levit za projekt scenariusza sztuki teatralnej opartej na losach Janusza Korczaka oraz jego utworach literackich. Opowiedziana w spektaklu historia rozgrywa się podczas poszczególnych etapów życia Korczaka i jest zaprezentowana z perspektywy dzieci, którymi się opiekował. Jako tło wskazane są ważne wydarzenia z okresu II wojny światowej w Polsce. Dwie pozostałe nadesłane prace konkursowe zawierały (I) projekt wirtualnego escape roomu dot. Janusza Korczaka, jego pracy jako lekarza, opiekuna domu dziecka, poglądów na prawa dzieci i historii z warszawskiego getta oraz Treblinki oraz (II) projekt edukacyjny, który obejmuje wprowadzenie elementów dot. działalności Janusza Korczaka do programu kilku przedmiotów szkolnych na poziomie szkoły podstawowej i średniej (język i literatura, geografia i historia, edukacja w zakresie wartości obywatelskich i etycznych oraz wychowanie).

W wystąpieniu podczas ceremonii wręczenia nagród Ambasador Anna Sroka odniosła się do wartości, które dzieła literackie i działalność pedagogiczna Janusza Korczaka wniosły do postrzegania roli i miejsca dzieci w społeczeństwie. Podkreśliła, że każdy ze zgłoszonych projektów był wyrazem szacunku i podziwu dla spuścizny Korczaka, a ich realizacja przyczyni się znacząco podtrzymania ducha jego pracy w lokalnych społecznościach i wzbogacenia praktyk edukacyjnych w hiszpańskich szkołach.

W dalszej części uroczystości, uczniowie Colegio Joyfe zaprezentowali fragment zwycięskiego scenariusza, a następnie Ernest Kowalczyk (Instytut Polski w Madrycie) przedstawił prezentację nt. życia i twórczości Janusza Korczaka z uwzględnieniem kontekstu historycznego. Prezentacja spotkała się z dużym zainteresowaniem i doskonałym przyjęciem ze strony publiczności.

W ceremonii, poza przedstawicielami organizatorów konkursu i autorów projektów udział wzięli uczniowie Colegio Joyfe.

{"register":{"columns":[]}}