W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Debata o roli rolnictwa europejskiego w łagodzeniu zmian klimatu

Debata o roli rolnictwa europejskiego w łagodzeniu zmian klimatu
2022-04-20 10:00
 
Wydarzenie w formule on-line.
, 

W ramach cyklu spotkań „Konferencja w sprawie przyszłości Europy”, Biuro Województwa Mazowieckiego w Brukseli zaplanowało debatę online, która stanowi głos w dążeniu Europy do neutralności klimatycznej. Do udziału w spotkaniu zaproszono ekspertów z Komisji Europejskiej, Stałego Przedstawicielstwa RP przy UE oraz Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Rolnictwo

Zakres tematyczny wydarzenia związany będzie z rolą cyfryzacji i wsparcia rolnictwa precyzyjnego, które stanowią kluczowy element rozwoju zrównoważonej produkcji rolnej. Wsparcie tej dziedziny produkcji żywności pozwala wytwarzać więcej przy mniejszych nakładach finansowych. Działania te mogą być realizowane m.in. poprzez środki budżetowe ze strony Unii Europejskiej w ramach Wspólnej Polityki Rolnej, która powinna zostać zreformowana w taki sposób aby umożliwić bardziej zrównoważone i inteligentne praktyki rolnicze.

Plany objęcia obszarów wiejskich, jako kluczowego elementu dążenia do neutralności klimatycznej kontynentu w 2050 roku, związane są koniecznością przeciwdziałania dynamicznym zmianom środowiska. Ochrona zasobów naturalnych, przejście na bardziej ekologiczną produkcję rolną oraz skracanie łańcuchów dostaw może w istotny sposób ograniczyć występowanie katastrof naturalnych i kryzysów gospodarczych. Równocześnie zmiana podejścia do produkcji rolnej związana jest ze wzrostem zapotrzebowania konsumentów na lepszej jakości żywność, w tym na produkty ekologiczne.

Istotną rolę w dyskusji nad reformą rolnictwa odgrywają aktualnie rozwijane w Unii Europejskiej strategie: „od pola do stołu” i „różnorodności biologicznej” oraz ich ewentualny wpływ na zmniejszenie produkcji żywności we Wspólnocie i dochody rolników. Sytuacja ta budzi niepokój stowarzyszeń rolno-spożywczych, które oczekują stworzenia wyważonych ram prawnych pozwalających na osiągnięcie celów zielonej transformacji dzięki innowacjom, które nie będą wpływać na produkcję. Organizacje te liczą na odpowiednie wsparcie legislacyjne i finansowe. Równocześnie inicjatywa władz województwa mazowieckiego demonstruje zainteresowanie samorządu bezpieczeństwem żywnościowym, ochroną klimatu oraz otwartość na innowacje.

Więcej informacji i rejestracja

{"register":{"columns":[]}}