Bezzałogowa łódź nowej generacji powstaje na Politechnice Gdańskiej.
14.12.2022
Prototyp łodzi powstaje w ramach projektu badawczo-rozwojowego "TRANSACT". Jest to międzynarodowe przedsięwzięcie z budżetem 26,5 mln euro realizowane w ramach programu HORYZONT 2020 we współpracy z partnerami z Niemiec, Finlandii, Danii, Norwegii, Hiszpanii, Austrii, Belgii i Holandii.
Jednostka jest pierwszą tego typu w Polsce. Docelowo wykorzystywana będzie przy inspekcji kanałów żeglugowych i patrolowaniu farm wiatrowych na morzu, rozpoznając obiekty, które nie powinny się znaleźć na danym obszarze.
Nad łodzią "Hornet" pracuje zespół naukowców pod kierownictwem prof. Łukasza Kulasa z PG. Jednostka będzie miała możliwości działania półautonomicznego i autonomicznego. Łódź z wyposażeniem bazowym jest już gotowa. Teraz prace skupiają się na rozwiązaniach w zakresie tzw. technologii brzegowych (edge) i chmurowych (cloud) z zastosowaniem sztucznej inteligencji oraz uczenia maszynowego. "Hornet" zaliczył pierwsze testy, które naukowcy przeprowadzili m.in. na Motławie oraz w kanale Martwej Wisły.
Wykorzystaniem autonomicznej łodzi z PG, która oprócz inspekcji kanałów żeglugowych, do których wpływają statki, i pobierania próbek wody w celu wykrycia ewentualnych zanieczyszczeń, może służyć do monitorowania konstrukcji offshore, w tym przyszłych farm wiatrowych, zainteresowane są firmy z Europy.