W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Politechnika Gdańska liderem w projekcie NEPTUN realizowanym w ramach programu Horyzont Europa

14.12.2022

Interdyscyplinarny zespół Politechniki Gdańskiej pracuje nad podniesieniem doskonałości w wytwarzaniu w ramach projektu pt. New Approach to Innovate Technologies in Manufacturing (NEPTUN) finansowanego z programu Horyzont Europa.

Neptun

„New Approach to Innovative Technologies in Manufacturing (NEPTUN)" zorientowany jest na działania szkoleniowe oraz badawcze w takich dziedzinach jak druk 3D, interakcja człowiek-maszyna, tworzenie bliźniaków cyfrowych (ang. Digital Twin), wytwarzanie i badanie metamateriałów czy dronów w zakładach produkcyjnych.

Projekt prowadzony jest na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej. Naukowcy z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa oraz Wydziału Zarządzania i Ekonomii we współpracy z zagranicznymi uczelniami tj.: Technische Universitaet Berlin (Niemcy), Kungliga Tekniska Hoegskolan Stockholm (Szwecja) oraz National University of Athens (Grecja) będą wspólnie pracować nad podniesieniem poziomu doskonałości Politechniki Gdańskiej w obszarze szeroko rozumianego wytwarzania.

Dzięki zadaniom przewidzianym w projekcie Politechnika Gdańska będzie mogła zostać wiodącym na świecie ośrodkiem naukowym, a także skutecznym partnerem dla przemysłu we wdrażaniu rozwiązań w zakresie cyfryzacji, automatyzacji lub robotyzacji, czyli szeroko pojętego Przemysłu 4.0.
Główne zadania projektu dotyczą podniesienia kompetencji kadry naukowej poprzez szkolenia w instytucjach partnerskich, oraz w Politechnice Gdańskiej. Zaplanowano zorganizowanie szkoły letniej dla doktorantów, magistrantów i młodych pracowników naukowych. Natomiast w ramach wzmocnienia kompetencji kadry administracyjnej projektów Wydziałowy zespół ds. projektów będzie miał szansę poszerzyć umiejętności związane z zarządzaniem projektami europejskimi, ucząc się od partnerów projektu.

Istotnym działaniem w projekcie jest współpraca z przemysłem. Na Politechnice Gdańskiej powstanie Klaster Doskonałości, który będzie odgrywał wiodącą rolę w doradzaniu i ulepszaniu lokalnego, regionalnego i krajowego przemysłu. Ponadto podniesie zdolności badawcze i wdroży innowacje, wywołując zmiany strukturalne i budując silniejsze powiązania między przemysłem, środowiskiem akademickim i władzami. W ramach klastra powstanie Rada Doradcza dla Firm Produkcyjnych, która będzie służyć lokalnym i regionalnym przedsiębiorcom w celu połączenia osiągnięć naukowych i badawczych uczelni z praktyczną wiedzą przemysłu.

Uczestnicy projektu wspólnie utworzą też Kompendium Dobrych Praktyk Produkcyjnych. Firmy z sektora MŚP znajdą w nim wskazówki w zakresie wprowadzania zasad Przemysłu 4.0 w swoich procesach produkcyjnych. Kompendium zostanie udostępnione bezpłatnie online i będzie zbiorem informacji na temat Przemysłu 4.0, jego zasad i metod wprowadzania.

Ponadto w ramach projektu zostaną zorganizowane dni informacyjne i konferencje dla wszystkich zainteresowanych. Pierwsze takie spotkanie zaplanowano na połowę stycznia 2023 r.

{"register":{"columns":[]}}