Pomorskie w Horyzoncie
22.03.2022
W ramach szerokiej promocji oraz celu zwiększenia absorpcji środków przez podmioty z województwa pomorskiego z programu Horyzont Europa na lata 2021-2027, powstała sieć współpracy pod nazwą #Pomorski Horyzont. Grupa ta została zainicjowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego. W sieci współpracy wpisują się następujące podmioty: Stowarzyszenie Pomorskie w Unii Europejskiej – oddział w Brukseli, Horyzontalny Punkt Kontaktowy Polska Północna Programów Ramowych Unii Europejskiej przy Politechnice Gdańskiej, Agencja Rozwoju Pomorza, Enterprise Europe Network (EEN) – Pomorskie.
Pragniemy Państwu zaprezentować efekty projektów realizowanych przez jednostki badawcze i przedsiębiorców z województwa pomorskiego w ramach Horyzontu 2020 w formie ciekawych i informacyjnych spotów promocyjnych zrealizowanych przez #Pomorski Horyzont w okresie 13.05.2021 r. - 06.07.2021 r.
W obszarze zdrowia sukcesy odnoszą zarówno uczelnie, jak i przedsiębiorcy. Gdański Uniwersytet Medyczny zaangażował siły w opracowanie jak „Zrównoważony ekosystem poprawi jakość życia pacjentów z chorobami rzadkimi” w ramach EJP RD, a także w rozwój sztucznej inteligencji w onkologii w projekcie o akronimie EuCanImage. Zaprezentował się także POLTREG S.A. z „Innowacyjną terapią ograniczającą przyczyny występowania cukrzycy typu 1” – akronim TREG. Uniwersytet Gdański pokazał jak „Sztuczna inteligencja staje się codziennością w sektorze ochrony zdrowia” w projekcie KATY.
Obszar Zaawansowane technologie
Obszar zaawansowanych technologii otwiera Polska Agencja Kosmiczna, opracowująca „Bezpieczne połączenia satelitarne dla użytkowników rządowych” – akronim ENTRUSTED. Następnie Instytut Maszyn Przepływowych im. Roberta Szewalskiego PAN zaprezentował w jaki sposób system aktywnego sterowania kształtem skrzydła samolotów Airbus opracowanego w ramach projektu Smart Morphing and Sensing (SMS) przyczynią się do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza i zwiększonego komfortu pasażerów. Politechnika Gdańska prężnie działa w zakresie bezpiecznych technologii dla internetu rzeczy (projekt o akronimie InSecTT), mających wspomóc szybką lokalizację sprzętu medycznego w szpitalach. Swoje osiągnięcia opisuje również Samurai Labs (MŚP) w opracowaniu systemu do detekcji i walki z cyberprzemocą.
Obszar Energia, klimat i środowisko
W obszarze Energia, klimat i środowisko prace nad modernizacją i demonstracją rynkowych rozwiązań sieci dystrybucyjnej podjął Energa Operator S.A. w projekcie OneNet. Instytut Oceanologii PAN zaangażował się w projekt CoastCarb, mający na celu rozwój systemu informacji i modeli ekosystemów dla zagrożonych rejonów Antarktyki. Wspomniany wcześniej IMP PAN pokazał jak projekt HYPOSO promuje przemysł europejski związany z małą energetyką wodną. Politechnika Gdańska opracowała rozwiązania dla obszarów nadwodnych narażonych na zmiany klimatu w ramach projektu o akronimie sosclimatewaterfront.
Projekt FLOW realizowany przez Politechnikę Gdańską w obszarze Transport i mobilność, skupił się na promowaniu aktywnej mobilności poprzez opracowanie metod i narzędzi, które usprawniają ocenę efektywności planowanych rozwiązań transportowych przez samorządy. Przedsiębiorstwo Komunikacji Trolejbusowej sp. z o.o. za pomocą projektu ELIPTIC wpłynął na rozwój elektryfikacji transportu publicznego w miastach poprzez rozpowszechnienie trolejbusów bateryjnych.
Działania z obszaru Otwarte społeczeństwa otwiera projekt MINDtheGEPs realizowany przez Uniwersytet Gdański, rozwijający plany równego traktowania kobiet i mężczyzn. Uniwersytet podjął działania także w zakresie poprawy systemu demokracji w ramach projektu EUARENAS.
Z niecierpliwością czekamy na kolejne sukcesy już w nowym Programie Ramowym Horyzont Europa. Aktualnie podmioty z makroregionu północnego, obejmującego województwa pomorskie, kujawsko-pomorskie i warmińsko-mazurskie, uczestniczą w 14 projektach Horyzontu Europa dofinansowanych dla tych podmiotów na łączną kwotę ponad 3 milionów euro.