W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rok 2022 Europejskim Rokiem Młodzieży

18.03.2022

Już na początku pandemii Covid-19 Unia Europejska ogłosiła rok 2022 Europejskim Rokiem Młodzieży. Pandemia była i nadal jest szczególnie trudnym okresem dla naszego młodego pokolenia. W miarę jak społeczeństwo otrząsa się z jej skutków, niezbędna do wyjścia z kryzysu są współpraca z młodymi ludźmi i zrozumienie ich problemów. Bieżąca sytuacja polityczna spowoduje nawarstwienie się problemów i postawi przed nami jeszcze więcej wyzwań w tym zakresie.

Kobiety trzymające flagę Unii Europejskiej na wzgórzu. Na górze napis European Year of youth 2022

Decyzja Parlamentu Europejskiego i Rady o Europejskim Roku Młodzieży została przyjęta 20 grudnia 2021 r. Europejski Rok Młodzieży ma cztery główne cele:

  • wyeksponować możliwości, jakie oferuje młodym ludziom transformacja ekologiczno-cyfrowa
  • pomóc młodym ludziom stać się aktywnymi i zaangażowanymi obywatelami
  • promować możliwości dostępne dla młodych ludzi
  • uwzględnić perspektywę młodzieży w polityce Unii.

Współpraca UE na rzecz młodzieży rozpoczęła się w 2002 r., zapewniając ramy polityki dla unijnych programów dotyczących młodzieży wdrażanych od 1988 r. Aktualnie, istotnym jej elementem jest Strategia UE na rzecz młodzieży na lata 2019–2027. Plan prac w ramach Strategii na rzecz młodzieży w latach 2022-2024 będzie się skupiał przede wszystkim na odporności młodzieży i sektora młodzieży oraz poprawie ich sytuacji po pandemii COVID. Programy i fundusze UE, takie jak Erasmus+, Europejski Korpus Solidarności, „Horyzont Europa” i Europejski Fundusz Społeczny Plus mogą wnieść znaczący wkład, ponieważ zostały one wzmocnione i dostosowano je do ostatnich wydarzeń.

Flagowa ALMA

Jednym z flagowych projektów na rzecz młodych ma być nowy unijny program ALMA, czyli forma Erasmusa dla młodych niepracujących, niekształcących się ani nieszkolących, określanych również terminem tzw. młodzieży NEET (skrót od angielskiego: not in employment, education or training), którzy teraz, dzięki funduszom unijnym, będą mogli wyjechać na określony okres do pracy za granicą. Ma to pomóc młodym ludziom w zdobyciu kwalifikacji i dobrej jakości zatrudnienia.

Więcej o programie na stronie: https://ec.europa.eu/social/main.jsp?catId=1549&langId=pl

W ramach Europejskiego Roku Młodzieży organizowane będą konferencje, rozmaite imprezy, a także kampanie informacyjne i promocyjne.  W każdym państwie członkowskim za organizację działań odpowiadają koordynatorzy krajowi. Warto  się z nimi skontaktować, żeby śledzić na bieżąco lokalne wydarzenia. Wykaz wszystkich koordynatorów znajduje się na stronie: https://europa.eu/youth/year-of-youth/national-coordinators_pl.

Pełny program działań i dalsze informacje dostępne są  na Europejskim Portalu Młodzieżowym: https://europa.eu/youth/home_pl

{"register":{"columns":[]}}