W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Instytut Zootechniki PIB z Krakowa w zwycięskim konsorcjum projektowym (Partnerstwa Europejskie)

17.08.2023

Od 1 stycznia 2024, Instytut Zootechniki PIB, w ramach konsorcjum 91 partnerów z 24 krajów UE i spoza UE, pod przewodnictwem Uniwersytetu Gandawskiego rozpocznie zaplanowaną na 10 lat współpracę, w ramach Europejskiego Partnerstwa na rzecz zdrowia i dobrostanu zwierząt (EUP AH&W). Z Polski, w projekcie biorą udział dwie jednostki: Instytut Zootechniki PIB oraz Państwowy Instytut Weterynaryjny PIB.

Wpis na www HPK PPW(4)

Komisja Europejska ogłosiła wyniki konkursu Fair, healthy and environmentally-friendly food systems from primary production to consumption (HORIZON-CL6-2023-FARM2FORK-01). Od 1 stycznia 2024, Instytut Zootechniki PIB, w ramach konsorcjum 91 partnerów z 24 krajów UE i spoza UE, pod przewodnictwem Uniwersytetu Gandawskiego rozpocznie zaplanowaną na 10 lat współpracę, w ramach Europejskiego Partnerstwa na rzecz zdrowia i dobrostanu zwierząt (EUP AH&W). Z Polski, w projekcie biorą udział dwie jednostki: Instytut Zootechniki PIB oraz Państwowy Instytut Weterynaryjny PIB.

Punktem wyjścia do planowanych prac było przyjęcie ambitnego partnerskiego podejścia opartego na wspólnych priorytetach, zgodnie z ideą partnerstw europejskich łączących Komisję Europejską oraz partnerów prywatnych i / lub publicznych w celu sprostania najpilniejszym wyzwaniom Europy poprzez wspólne inicjatywy w zakresie badań i innowacji. Zakres tematyczny zatwierdzonych do realizacji zadań obejmuje dwa główne obszary: Animal Health (Choroby zakaźne zwierząt, w tym konsekwencje dla zdrowia publicznego) i Animal Welfare (Dobrostan zwierząt gospodarskich, zwierząt lądowych i wodnych, dzikich zwierząt i zwierząt towarzyszących). Cele partnerstwa to: Wzmocnienie gotowości na nadchodzące i pojawiające się zagrożenia dla zwierząt oraz ludzi; Promocja i wspieranie dobrostanu zwierząt; Generowanie innowacyjnych metodologii i produktów, w określonym obszarze działań; Wsparcie procesu legislacyjnego w zakresie zdrowia i dobrostanu zwierząt. Oczekiwanymi rezultatami zaplanowanych działań będą: Ograniczenie skutków społeczno-ekonomicznych i środowiskowych chorób zakaźnych zwierząt; Poprawa dobrostanu zwierząt; Analiza ekonomiczna rentowności chronionych gospodarstw; Bezpieczna żywność i korzyści dla zdrowia publicznego.

Instytut Zootechniki PIB będzie zaangażowany w czterech obszarach tematycznych:

-OO6-Action 1. Animal welfare & sustainability

-OO4 - Action 1. Assessment of positive welfare; defining animal-based measures

-OO8 - Action 1. The role of the immune system of food producing animals

-OO5 - Action 4. Reinforcement of animal resilience.

 

Kontakt w sprawie projektu:

Instytut Zootechniki PIB

dr inż. Dorota Godyń dorota.godyn@iz.edu.pl

Anna Orchel-Szeląg anna.orchel@iz.edu.pl

{"register":{"columns":[]}}