W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Projekt EU NAVIGATE - Implementation and evaluation of a Navigation Intervention for People with Cancer in Old Age and their Family Caregivers: an international pragmatic randomized controlled trial

13.03.2024

Horyzontalny Punkt Kontaktowy Polska Południowo-Wschodnia serdecznie zaprasza na lekturę dotyczącą projektu EU NAVIGATE (Wdrożenie i ocena interwencji polegającej na nawigacji osób starszych z chorobą nowotworową oraz ich opiekunów: międzynarodowe pragmatyczne badanie RCT), który realizowany jest przez naukowców pracujących w Collegium Medicum UJ.

EUnavigate_strona

Rodzaj projektu: HORIZON EUROPE - RIA (Research and Innovation action)

całkowity budżet projektu:

5 769 143,13 Euro € (w tym 541 875 € dla UJ CM)

czas trwania projektu:

01.09.2022-31.08.2027  (60 miesięcy)

 

https://pbss.cm-uj.krakow.pl/badania-i-projekty/projekt-eu-navigate/

https://eunavigate.com/

 

Koordynator główny projektu: prof. Lieve van den Block – Vrije Universiteit Brussel, Belgia

Kierownik polskiego zespołu: prof. dr hab. Katarzyna Szczerbińska

Projekt realizowany w Pracowni Badań and Starzejącym się Społeczeństwem w Katedrze Epidemiologii i Medycyny Zapobiegawczej Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum w Krakowie

 

Jakie są główne cele projektu?

- wdrożenie zorientowanej na pacjenta i jego rodzinie interwencji nawigacyjnej NavCare-EU kierowanej do osób w starszym wieku z chorobą nowotworową będących na różnym etapie leczenia i opieki,

- ocena skuteczności interwencji nawigacyjnej NavCare-EU w wymiarze:

a. jakości życia pacjentów i ich opiekunów (ich stanu zdrowia oraz poziomu udzielanego im wsparcia społecznego)

b. jej efektywności kosztowej oraz

c. skuteczności procesów jej wdrażania i integracji w ramach różnych systemów opieki zdrowotnej w Europie.

Ocenie zostanie poddany proces wdrażania modelu nawigacji NavCare-EU i możliwości jego integracji z różnymi systemami opieki zdrowotnej w Europie, w tym ocena barier i czynników ułatwiających skuteczne i trwałe wdrożenie oraz mechanizmów związanych z osiąganiem pożądanych rezultatów w każdym kraju z punktu widzenia pacjentów, opiekunów rodzinnych i świadczeniodawców. Projekt dostarczy empirycznej podstawy do opracowania stanowiska nawigatora, który wypełni lukę kompetencyjną w systemie opieki onkologicznej. 

Czym jest nawigacja pacjenta?

Nawigacja pacjentów to określona w czasie interwencja, której celem jest pomoc pacjentom w pokonywaniu logistycznych i indywidualnych trudności napotykanych  w opiece zdrowotnej (Wells i in., 2022). Interwencje te mogą być podejmowane na całym continuum opieki: od zwiększania wiedzy dotyczącej nowotworów, przez badania screeningowe, diagnozę i leczenie, aż po rehabilitację, opiekę nad ozdrowieńcami oraz opiekę końca życia (Freeman, 2012). Nawigacja opiera się na bliskiej współpracy nawigatora oraz pacjenta i jego opiekuna w sposób umożliwiający wypracowanie bliskiej relacji. Nawigator ułatwia pacjentom nawiązywanie i utrzymanie więzi społecznych, wspiera utrzymanie niezależności pacjentów pomimo choroby i wieku oraz promuje jakość życia pacjentów. Działania nawigatora dążą do zapewnienia społecznego wsparcia (supporting) oraz wzmocnienia pozycji pacjenta i jego opiekuna (empowerment) w taki sposób, by aktywnie sami mogli angażować się w istotne dla nich kwestie (agency) oraz samodzielnie poszukiwali rozwiązań swoich bieżących problemów. Uczy, że pacjenci i opiekunowie często mogą zrealizować swoje potrzeby w swoich lokalnych środowiskach. Nawigacja posiada też komponent edukacyjny (education), dostarcza wskazówek i porad jak poruszać się (navigation) po systemie opieki zdrowotnej i społecznej, jak również lokalnych zasobach.

Kto jest adresatem projektu?

Program jest skierowany do osób w wieku 70 lat i więcej z aktywną chorobą nowotworową w różnym stadium, tj. u których stwierdzono chorobę nowotworową i/lub są w trakcie jej leczenia. Program jest realizowany dla osób mieszkających w środowisku domowym. Ponadto obejmuje opiekunów rodzinnych osób chorych.

{"register":{"columns":[]}}