W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Projekt EUthyroid 2 - Towards the elimination of iodine deficiency in Europe and beyond (Euthyroid2 – kolejne kroki w kierunku eliminacji niedoboru jodu w Europie)

14.03.2024

Horyzontalny Punkt Kontaktowy Polska Południowo-Wschodnia serdecznie zaprasza na lekturę dotyczącą projektu Euthyroid 2, który realizowany jest przez naukowców pracujących w Collegium Medicum UJ.

euthyroid2

Program EUthyroid 2 – Towards the elimination of iodine deficiency in Europe and beyond (Euthyroid2 – kolejne kroki w kierunku eliminacji niedoboru jodu w Europie) jest kontynuacją prac konsorcjum EUthyroid (lata 2015-2018), które między innymi zidentyfikowały główne przyczyny ograniczonej świadomości społecznej dotyczącej problemu niedoboru jodu w Europie i jego konsekwencji. 

Euthyroid 2, czteroletni program (2023-2026), finansowany ze środków Unii Europejskiej (Horizon Europe) oraz UK Research and Innovation, jest ukierunkowany na poprawę wiedzy o niedoborze jodu wśród grup  najbardziej narażonych na niekorzystne skutki niedoboru jodu: dzieci, młodzież oraz młode kobiety.

Jego zadaniem jest opracowanie skutecznych strategii edukacyjnych, dostosowanych zarówno do wieku, jak i uwarunkowań społeczno-kulturowych docelowej populacji. Aby zrealizować ten cel, konsorcjum EUthyroid2 przygotowuje narzędzia i programy edukacyjne, których efektywność będzie sprawdzana w randomizowanych kontrolowanych interwencjach prowadzonych w szkołach oraz placówkach związanych z opieką zdrowotną nad młodymi kobietami. Członkowie konsorcjum EUthyroid2 są przekonani, że poprawa świadomości społecznej, zwłaszcza młodych osób, jest jednym ze środków prowadzących do eliminacji niedoboru jodu w Europie i na świecie.

Konsorcjum EUthyroid2 obejmuje placówki naukowe z krajów Unii Europejskiej, europejskich państw niezrzeszonych w Unii oraz krajów Azji Środkowej. W pracach konsorcjum biorą też udział takie organizacje, jak Thyroid Federation International, Iodine Global Network czy World Iodine Association. Podobnie jak w przypadku poprzedniego programu EUthyroid, realizację zadań EUthyroid2 nadzoruje prof. Henry Voelzke z Instytutu Medycyny Społecznej Uniwersytetu Medycznego w Greifswaldzie.

Polskę w pracach konsorcjum reprezentuje Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum w Krakowie. Profesor Alicja Hubalewska-Dydejczyk, kierująca Katedrą i Kliniką Endokrynologii UJCM, jest członkiem Komitetu Sterującego Konsorcjum. Dr n. med. Małgorzata Trofimiuk-Müldner, z Katedry i Kliniki Endokrynologii, jest liderem Work Package 3, nadzorującego realizację badań interwencyjnych. W dniach 27-29.03.2023 roku Kraków gościł spotkanie otwierające (Kick-Off Meeting) prace konsorcjum EUthyroid2. 

Strona projektu: https://www.euthyroid2.eu/

{"register":{"columns":[]}}