Projekt EXPANSE - EXposome Powered tools for healthy living in urbAN SEttings
14.03.2024
Horyzontalny Punkt Kontaktowy Polska Południowo-Wschodnia serdecznie zaprasza na lekturę dotyczącą projektu EXPANSE, który realizowany jest przez naukowców pracujących w Collegium Medicum UJ.
EXPANSE jest 5-letnim projektem finansowanym ze środków UE w ramach programu Horizon 2020. Program ten koncentruje się na ocenie ekspozomu miejskiego i ocenie jego wpływu na zdrowie ludzkie, a jego najważniejszym celem jest znalezienie odpowiedzi na pytanie „W jaki sposób możemy zmaksymalizować zdrowie we współczesnym środowisku miejskim?”
Wywodzący się z pojęcia ekspozycja, ekspozom można zdefiniować jako sumę wszystkich niegenetycznych czynników wpływających na stan zdrowia.
Ekspozom wchodząc w interakcję z genomem, definiuje zdrowie jednostki na różnych etapach życia, począwszy już od etapu życia płodowego.
Aktualnie w Polsce, w miastach żyje około 60% populacji, a szacuje się, że do 2030 r. ponad 80% populacji Europy będzie żyło w złożonym środowisku miejskim. Środowisko to oddziałuje na różnych płaszczyznach na życie i zdrowie mieszkańców, zarówno poprzez narażenie na zanieczyszczenia, ale też poprzez aspekty związane z zagospodarowaniem przestrzennym, interakcje społeczne, dostęp do żywności czy specyficzny styl życia.
Projekt EXPANSE koncentruje się na ekspozomie miejskim i jego odzwierciedleniu w ekspozomie wewnętrznym – obecnych wewnątrz organizmu substancjach pochodzenia zewnętrznego, stężeniach metabolitów, białek i modyfikacjach materiału genetycznego oraz wczesnych zmianach, które pojawiają się na skutek tych ekspozycji - po to, aby móc przewidzieć ryzyko wystąpienia chorób kardio-metabolicznych i układu oddechowego oraz zaproponować strategie zmniejszenia negatywnego wpływu ekspozomu na zdrowie człowieka.
Dane zgromadzone w ramach EXPANSE pozwolą opisać charakterystykę ekspozomu i jego konsekwencje zdrowotne na poziomie populacji, jednostki i molekularnym, na tej podstawie stworzyć narzędzie do oceny indywidualnego poziomu ryzyka (Exposome Navigator), a następnie zaproponować odpowiednie metody prewencji, pozwalające na zmniejszenie ryzyka chorób kardiometabolicznych i układu oddechowego. Ponadto stworzone zostaną narzędzia oraz infrastruktura pozwalająca na wykorzystanie tej wiedzy przez osoby podejmujące decyzje w sektorze publicznym, prywatnym oraz przez naukowców. Realizacja projektu pozwoli na lepsze zrozumienie wzajemnych powiązań pomiędzy różnymi ekspozomami i ich wpływu na zdrowie.
Więcej szczegółów dostępnych na stronie projektu https://expanseproject.eu/