W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Projekt In-Touch - Implementation of a person-centered palliative care iNtervention To imprOve comfort, QUality of Life and social engagement of people with advanced dementia in Care Homes

13.03.2024

Horyzontalny Punkt Kontaktowy Polska Południowo-Wschodnia serdecznie zaprasza na lekturę dotyczącą projektu In-Touch (Zastosowanie opieki paliatywnej w celu poprawy jakości życia osób z zaawansowanym otępieniem w domach opieki), który realizowany jest przez naukowców pracujących w Collegium Medicum UJ.

inTouch

Rodzaj projektu: HORIZON Europe - RIA (Research and Innovation action)

 

Całkowity budżet projektu:

7 485 405 € (w tym 403 875 € dla UJ CM)

Czas trwania projektu:

1.02.2024-31.01.2029  (60 miesięcy)

 

https://pbss.cm-uj.krakow.pl/projekt-in-touch/

 

Koordynator główny projektu: dr Nicola Cornally, University College Cork, Irlandia

Kierownik polskiego zespołu: prof dr hab. Katarzyna Szczerbińska

Projekt realizowany w Pracowni Badań and Starzejącym się Społeczeństwem w Katedrze Epidemiologii i Medycyny Zapobiegawczej Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum w Krakowie

 

Założenia

Otępienie jest zespołem objawów w przebiegu zmian zwyrodnieniowych mózgu, na które nie ma obecnie skutecznych form leczenia przyczynowego. Dlatego podejmowane są liczne próby niefarmakologicznych interwencji u osób z zaawansowanym otępieniem, które zmierzają do poprawy jakości ich życia. Jedną z nich jest Namaste Care, która według badań może być skuteczną formą terapii i przyczyniać się do poprawy nastroju. Ponadto wpływa pozytywnie na relacje między opiekunem a chorym, ułatwia zaangażowanie w interakcje, zwiększa poziom energii, poprawia jakość życia oraz daje możliwość zmniejszenia dawek leków antypsychotycznych. W ramach projektu zostanie opracowany model szkolenia pracowników placówek opiekuńczych, aby wyposażyć rodziny i personel medyczny w potrzebną wiedzę i umiejętności niezbędne do radzenia sobie z chorymi cierpiącymi na głębokie otępienie.

Czym jest Namaste Care?

to zyskująca coraz większą popularność, niefarmakologiczna i paliatywna interwencja psychospołeczna i fizyczna skierowana do chorych z zaawansowaną demencją. Celem tej terapii jest poprawa jakości życia umierających  z zaawansowaną demencją poprzez łagodzenie objawów takich jak pobudzenie, ból, niepokój, zaburzenia snu.

 

Celem projektu jest ocena skuteczności innowacyjnej interwencji In-Touch, która łączy opiekę realizowaną w myśl koncepcji Namaste Care z wyprzedzającym planowaniem opieki w związku z przyszłymi potrzebami chorego (przy użyciu narzędzi Wsparcia Decyzyjnego Opiekunów Rodzinnych "Comfort Care") wpisując się tym samym w nurt opieki paliatywnej. Interwencja zostanie dostosowana do warunków panujących w różnych krajach i będzie uwzględniać kontekst kulturowy, etyczny oraz efektywność kosztową.

Konsorcjum przeprowadzi ogólnoeuropejskie, randomizowane, badanie w 56 domach opieki w 7 krajach, aby określić wpływ interwencji In-Touch na komfort, zaangażowanie społeczne i jakość życia chorych z otępieniem w ostatniej fazie ich życia. W Polsce interwencja będzie testowana w 4 domach opieki względem 4 placówek kontrolnych.

Głównym efektem projektu In-Touch będzie opracowanie modelu kształcenia (tj. szkolenia wraz z zaadaptowanymi materiałami edukacyjnymi) oraz opieki, który zostanie oceniony pod względem poprawy jakości życia chorych i ich opiekunów oraz efektywności kosztowej.

 

Projekt In-Touch promuje:

- poprawę komfortu i jakości życia osób z zaawansowanym otępieniem przebywających w domach opieki,

- rozwój proaktywnego podejścia personelu do opieki paliatywnej nad chorymi z otępieniem,

- wspieranie współpracy rodzina-personel w podejmowaniu decyzji dotyczących bieżącej i planowanej opieki nad chorym,

- kulturę pozytywnych interakcji pomiędzy personelem, mieszkańcami domów opieki i ich rodzinami.

{"register":{"columns":[]}}