W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Strengthening Farm Health And Safety Knowledge And Innovation Systems – SafeHabitus

19.03.2024

Horyzontalny Punkt Kontaktowy Polska Południowo-Wschodnia przedstawia projekt SafeHabitus, którego partnerem jest Uniwersytet Rolniczy w Krakowie.

safehabitus

Strengthening Farm Health And Safety Knowledge And Innovation Systems – SafeHabitus

Okres realizacji: 01.01.2023 r. – 31.12.2026 r.

Budżet projektu: 4 998 383,00 EUR

 

Zawód rolnika  należy do najbardziej niebezpiecznych. Statystyki europejskie wskazują, że wskaźnik śmiertelności w tej branży jest o 233% wyższy, a wskaźnik wypadków o 18% wyższy niż w innych branżach. Te liczby nie odzwierciedlają skali problemu, ponieważ znaczna część wypadków śmiertelnych, urazów i chorób w rolnictwie nie jest zgłaszana. Nie w pełni wdrażane są też metody zapobiegania takim zdarzeniom. Poprawa zdrowia i bezpieczeństwa pracy rolników oraz innych pracowników gospodarstw rolnych wymaga skoordynowanych działań wielu interesariuszy w kierunku zaniechania niebezpiecznych praktyk i przyjęcia nowych, bezpieczniejszych, a tym samym zdrowszych metod pracy.

 

Główny cel projektu:

SafeHabitus to projekt, który obejmuje współdziałanie wielu podmiotów w celu  wzmocnienia Systemów Innowacji oraz Wiedzy o Bezpieczeństwie i Higienie Pracy w Gospodarstwach Rolnych (FHS KIS) oraz wsparcia transformacji UE w kierunku zrównoważenia społecznego w rolnictwie.

Zakłada się, że poprawa bezpieczeństwa i higieny pracy w gospodarstwach rolnych nie polega tylko na upowszechnianiu wiedzy, ale na zmianie dotychczasowych, zwyczajowych praktyk.

 

Podczas realizacji projektu SafeHabitus zastosowane będą nowatorskie metody takie jak:

• cyfrowy zapis historii osób, które doświadczyły wypadków w trakcie prac w gospodarstwie rolnym;

• wielopodmiotowe podejście do współprojektowania narzędzi zarządzania ryzykiem pracy w gospodarstwie rolnym;

• analizy foresightingowe;

• analizy konsumenckie;

• metody benchmarkingu i wywiady z decydentami.

 

W skład konsorcjum wchodzą odbiorcy końcowi, interesariusze i naukowcy z państw członkowskich UE. Będą oni współpracować w dziesięciu krajowych CoP (Społecznościach Praktyków Rolnictwa), odzwierciedlających różnorodność krajów i sektorów. SafeHabitus będzie również współdziałał z europejskimi organizacjami, takimi jak  Copa-Cogeca, CEJA, EFFAT, Oxfam, SVLFG i AEID, stanowiącymi ważny łącznik pomiędzy podmiotami krajowymi/regionalnymi a UE i mogącymi wpływać na politykę UE. Takie wielopoziomowe i ponadnarodowe podejście umożliwi aplikację bezpieczniejszych praktyk w gospodarstwach rolnych całej UE.

 

Strona internetowa:

www.safehabitus.eu

safehabitus.urk.edu.pl

{"register":{"columns":[]}}