Teaming SANO - Centrum Doskonałości Nowych Metod Diagnostyki Obliczeniowej i Spersonalizowanej Terapii
12.03.2024
Horyzontalny Punkt Kontaktowy Polska Południowo-Wschodnia serdecznie zaprasza na lekturę dotyczącą projektu SANO, czyli finansowania zaawansowanych jednostek badawczych z Programów Ramowych.
Sano - Centrum Medycyny Obliczeniowej jest autonomiczną jednostką naukową, która angażuje się wprowadzenie badań i projektowanie innowacyjnych rozwiązań́, mających przyspieszyć postęp w medycynie i usprawnić́ funkcjonowanie systemu opieki zdrowotnej.
Sano powstało 2019 roku obecnie zatrudnia 86 osób z 13 różnych krajów, posiada własną infrastrukturę obliczeniową, laboratorium robotyki i wirtualnej rzeczywistości, a obliczenia realizowane są na pięciu superkomputerach.
Sano w liczbach
Ludzie
6 liderów zespołów
25 doktorantów
14 stażystów podoktorskich
17 programistów
19 osób personelu wspierającego
Infrastruktura
Własna infrastruktura obliczeniowa, laboratorium robotyki i wirtualnej rzeczywistości
Obliczenia realizowane na 5 superkomputerach
Działania
5 międzynarodowych projektów
8 projektów komercyjnych
Współpraca z 22 podmiotami biznesowymi
5 strategicznych współprac ze szpitalami
Sano ze względu na aplikacyjny charakter prowadzonych prac badawczych silnie rozwija relacje z biznesem, podmiotami naukowymi a także szpitalami i indywidualnymi lekarzami stając się centralnym elementem łańcucha wartości obliczeniowych technologii medycznych.
Zapraszamy do zapoznania się z historią rozwoju i sukcesu Sano, które od pięciu lat rozwija nowe metody obliczeniowe w trosce o wzrost poziomu opieki zdrowotnej w kraju i na świecie.
Misją Sano jest przekształcanie badań naukowych w działanie. Specjalizujemy się w rozwijaniu innowacyjnych metod obliczeniowych oraz analizie danych, które dzięki zastosowaniu sztucznej inteligencji i nowych technologii mają na celu rozwój medycyny i usprawnienie systemu opieki medycznej. Koncentrujemy się na tworzeniu narzędzi opartych na solidnych podstawach naukowych, które mogą być skutecznie implementowane w praktyce klinicznej, oferując nowe możliwości w diagnostyce, terapii, edukacji medycznej czy zabiegach medycznych.
Rozwiązania opracowane w Sano mogą być stosowane do analizy różnorodnych danych medycznych, takich jak wyniki badań biochemicznych, obrazowanie diagnostyczne, ankiety pacjentów, czy informacje o ekspozycji na czynniki szkodliwe. Pracujemy również nad systemami wspomagającymi procesy decyzyjne w zakresie opieki nad pacjentem oraz zarządzania służbą zdrowia.
Prace badawczo-rozwojowe prowadzone są w ramach pięciu zespołów: Extreme-Scale Data and Computing, Health Informatics Group, Clinical Data Science, Personal Health Data Science and Computer Vision.
Sano organizuje własne wydarzenia naukowe – Sano Seminars, Neuropizza, wrasztaty dla studentów medycyny i lekarzy. W 2023 roku Sano było jednym ze współorganizatorów 13 edycji Konferencji LifeScience Open Space oraz moderatorem ścieżki tematycznej Health Tech.
Dzięki wsparciu EIT Health, Sano uzyskało dostęp do cennej wiedzy i sieci kontaktów, co umożliwiło zarówno obserwację jak i wymianę doświadczeń pomiędzy ekspertami z sektora MedTech z całego świata. Działania podjęte w ramach EIT Health sprawiły, że Sano stało się rozpoznawalne w społeczności EIT, zwłaszcza w obszarach EIT Health InnoStars i LifeScience Krakow.