W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Twinning TrePsy - Towards new treatments of psychiatric disorders – a systems-oriented approach

11.03.2024

Horyzontalny Punkt Kontaktowy Polska Południowo-Wschodnia serdecznie zaprasza na lekturę opisu projektu TrePsy, którego koordynatorem jest Instytutu Farmakologii im. Jerzego Maja Polskiej Akademii Nauk w Krakowie.

Wpis na www HPK PPW(18)

Projekt Twinning „TrePsy” realizowany w ramach działań „Widening” Horyzontu Europa ma na celu wzmocnienie potencjału naukowego Instytutu Farmakologii im. Jerzego Maja Polskiej Akademii Nauk Polskiej Akademii Nauk (IF PAN) poprzez integrację z wiodącymi europejskimi ośrodkami naukowymi, wymianę naukową i włączenie IF PAN w międzynarodowe konsorcja badawcze. Partnerami w projekcie są Centralny Instytut Zdrowia Psychicznego w Mannheim (CIMH), Instytut Neuronauki Uniwersytetu Miguel Elche w Alicante (UMH) oraz Neurocentre Magendie, które jest częścią Uniwersytetu w Bordeaux i INSERM. Wspólnie z partnerami realizujemy projekt szkoleń, warsztatów i staży naukowych, których celem jest wdrażanie nowych metodyk badawczych oraz umożliwienie doktorantom i naukowcom na wczesnych etapach kariery nawiązywanie międzynarodowych kontaktów. Wykłady naukowe, materiały szkoleniowe i prezentacje popularnonaukowe, które powstały w ramach realizacji projektu, dostępne są na stronie internetowej (https://twinning-trepsy.eu/) oraz kanale youtube (https://www.youtube.com/@TwinningTrePsy) projektu.

W ramach „TrePsy” prowadzone są również badania naukowe, mające na celu przygotowanie wstępnych wyników do wspólnych wniosków grantowych oraz rozwój metodyki w neuropsychofarmakologii systemowej. Głównym tematem badań jest działanie układu endokannabinoidowego oraz potencjalne zastosowanie leków działających na układ kannabinoidowy w terapii bólu, przewlekłych stanów zapalnych, chorób neurologicznych i zaburzeń psychiatrycznych.

Wyniki dotychczasowych badań zrealizowanych w projekcie są częścią przygotowywanych do publikacji manuskryptów prac naukowych. Realizacja projektu przyczyniła się do powstania kilku wniosków o finansowanie badań prowadzonych przez konsorcja międzynarodowe, w tym projektu w ramach programu ERA-NET, który został zakwalifikowany do finansowania oraz projektu pn. „PANERIS” realizowany w ramach programu Widening „Pathways to Synergies” Horyzontu Europa.

{"register":{"columns":[]}}