Webinarium dotyczące grantów ERC
11.03.2022
W dniu 11 marca HPK Polska Południowo-Wschodnia zorganizował webinarium na temat możliwości sfinansowania innowacyjnych badań naukowych w ramach programu Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC).
Europejska Rada ds. Badań Naukowych (ERC) finansuje przełomowe badania w dowolnej dziedzinie nauki. Podstawowe dofinansowanie tych innowacyjnych przedsięwzięć wynosi od 1,5 do 2,5 mln euro przy konkursach indywidualnych natomiast w konkursie Synergy Grant, gdzie interdyscyplinarny projekt będzie realizował zespół głównych badaczy, budżet może wynosić nawet 10 mln euro.
Granty ERC są przeznaczone dla naukowców lubiących podejmować się ryzykownych badań. Innowacyjne, nietypowe, nowe… Ale o jakie pomysły właściwie chodzi? Rozważań na ten temat podjęli się prelegenci:
- Dorota Markiewicz-Roszak, Horyzontalny Punkt Kontaktowy Polska Południowo-Wschodnia;
- Prof. dr hab. inż. Andrzej Jajszczyk, Wiceprzewodniczący Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych;
- Dr hab. Anna Matysiak, prof. UW Uniwersytet Warszawski, laureatka grantu ERC, projekt LABFER;
- Dr Krzysztof Szade Uniwersytet Jagielloński, laureat grantu ERC, projekt StemMemo;
- Dr hab. Szymon Chorąży, prof. UJ Uniwersytet Jagielloński, laureat grantu ERC, projekt LUMIFIELD.
W pierwszej części spotkania przedstawiono formalne zasady aplikowania o granty ERC oraz dobre rady, dotyczące przygotowania wniosku i prezentowania wyników badań na paneli ERC. W drugiej części swoimi doświadczeniami podzielili się laureaci grantów. Po każdej prezentacji pojawiało się dużo pytań do prelegentów, co wywołało merytoryczną dyskusję.