EIC PATHFINDER CHALLENGES 2024
10.07.2024
Ogólnym celem programu EIC Pathfinder w zakresie zaawansowanych badań jest opracowanie podstaw naukowych stanowiących podstawę przełomowych technologii. Program zapewnia wsparcie na najwcześniejszych etapach badań naukowych, technologicznych lub deep-tech. Projekty Pathfinder mają na celu wykorzystanie najnowocześniejszych kierunków nauki i technologii w celu zakłócenia danej dziedziny i rynku lub stworzenia nowych możliwości poprzez realizację innowacyjnych rozwiązań technologicznych w ramach:
- „EIC Pathfinder Open”, otwarty na wsparcie projektów w dowolnej dziedzinie nauki, technologii lub zastosowań bez z góry określonych priorytetów tematycznych.
- „EIC Pathfinder Challenges” wspierające spójne portfele projektów w ramach wcześniej zdefiniowanych obszarów tematycznych by osiągnąć konkretne cele dla każdego wyzwania.
Wyzwania EIC Pathfinder Challenges mają na celu wykorzystanie najnowocześniejszych kierunków w nauce i technologii w celu wprowadzenia zmian w danej dziedzinie i na rynku lub stworzenia nowych możliwości poprzez realizację innowacyjnych rozwiązań technologicznych opartych na badaniach i rozwoju obarczonych wysokim ryzykiem i zapewniających duże zyski.
Dla każdego konkretnego Wyzwania zostanie utworzony portfel projektów eksplorujących różne perspektywy, konkurencyjne podejścia lub uzupełniające się aspekty Wyzwania. Złożoność i charakter tych badań obarczony wysokim ryzykiem będą wymagały współpracy multidyscyplinarnej.
Dedykowany menedżer programu, który ustala wspólny plan działania i aktywnie kieruje portfelem projektów w stronę celów każdego wyzwania, nadzoruje konkretne wyzwanie EIC Pathfinder Challenge. Oczekuje się, że projekty w portfelu Challenge będą wchodzić w interakcje i wymianę, zachowując elastyczność i reaktywność w świetle rozwoju sytuacji w ramach portfela lub w odpowiedniej globalnej społeczności naukowej lub przemysłowej. Będą razem dążyć do wspólnych celów i stworzą nowe możliwości dla radykalnych innowacji.
KTO MOŻE APLIKOWAĆ?
Jeśli masz potencjalny, nowatorski projekt, który przyczyniłby się do osiągnięcia szczegółowych celów danego wyzwania, to możesz aplikować do EIC Pathfinder Challenges. W szczególności projekt musi mieć na celu osiągnięcie oczekiwanych wyników określonych w odpowiednim Wyzwaniu. Punktem wyjścia wniosku odpowiadającego na wyzwanie Pathfinder Challenge jest wczesny TRL (np. 2), aż do sprawdzenia koncepcji lub walidacji w laboratorium (np. TRL 3 lub 4). Wyniki projektu powinny obejmować również publikacje naukowe na najwyższym poziomie, a także odpowiednią ochronę formalną wytworzonej własności intelektualnej (IP) oraz ocenę istotnych aspektów związanych z regulacjami, certyfikacją i normalizacją. Ponadto zachęca się do angażowania i wzmacniania w swoim zespole kluczowych aktorów, którzy mają potencjał, aby stać się przyszłymi liderami w swoich dziedzinach, takich jak znakomici badacze na początku kariery lub obiecujące MŚP z branży zaawansowanych technologii, w tym start-upy. Projekt powinien wzmacniać ich nastawienie na ukierunkowane badania i rozwój, których celem jest uzyskanie zastosowania wyników o dużym wpływie. Wzmocni to zdolność Europy do wykorzystywania odkryć naukowych dokonanych w Europie na wszystkich etapach prowadzących do sukcesu rynkowego lub rozwiązywania globalnych wyzwań. Szczególnie zachęca się do wzmacniania pozycji kobiet badaczy w projektach oraz do osiągnięcia równowagi płci wśród liderów pakietów pracy.
Wyzwania EIC Pathfinder Challenges wspierają wspólne lub indywidualne badania i innowacje prowadzone przez konsorcja lub pojedyncze podmioty prawne z siedzibą w państwie członkowskim lub kraju stowarzyszonym (o ile w konkretnym rozdziale dotyczącym wyzwania nie określono inaczej). Konsorcja dwóch podmiotów muszą składać się z niezależnych podmiotów prawnych z dwóch różnych Państw Członkowskich lub Krajów Stowarzyszonych. Konsorcja trzech lub więcej podmiotów muszą obejmować jako beneficjentów co najmniej trzy niezależne od siebie podmioty prawne, z których każdy ma siedzibę w innym kraju:
- co najmniej jeden podmiot prawny mający siedzibę w państwie członkowskim; I
- co najmniej dwa inne niezależne podmioty prawne, każdy z siedzibą w różnych Państwach Członkowskich lub Krajach Stowarzyszonych.
Podmiotami prawnymi mogą być na przykład uniwersytety, organizacje badawcze, MŚP, start-upy, osoby fizyczne. W przypadku projektów z jednym beneficjentem niedozwolone będą spółki o średniej kapitalizacji i większe.
CO MOŻNA OTRZYMAĆ?
Całkowity orientacyjny budżet calla wynosi 120 milionów EUR i oczekuje się, że zostanie rozdzielony w przybliżeniu w równych częściach na poszczególne wyzwania. Grantobiorca otrzyma fundusze na pokrycie kosztów kwalifikowanych działań badawczo-innowacyjnych, niezbędnych do realizacji projektu, w tym działań portfelowych. W przypadku tego calla EIC rozpatruje odpowiednio wnioski z wkładem UE w wysokości do 4 mln euro. Nie wyklucza to jednak żądania większych kwot, jeśli jest to należycie uzasadnione lub w konkretnym Wyzwaniu określono inaczej.
Stopa dofinansowania to 100% kosztów kwalifikowalnych. Koszty kwalifikowalne będą miały formę ryczałtu, którego wysokość zostanie ustalona w trakcie oceny. Wnioskodawcy muszą zatem zaproponować kwotę kwoty ryczałtowej w oparciu o szacunkowe koszty projektu.
Zaleca się uwzględnienie pakietu prac poświęconego działaniom portfelowym (portfolio activities) i przeznaczyć co najmniej 10 osobomiesięcy na te działania. Oprócz finansowania wybrani wnioskodawcy otrzymają dostosowany do indywidualnych potrzeb dostęp do szerokiej gamy usług akceleracji biznesu oraz interakcji z menedżerami programów EIC i innych działań w ramach portfela wybranych projektów.
Projekty finansowane w ramach programu EIC Pathfinder mogą się kwalifikować także do:
- otrzymania grantów EIC Booster o stałej kwocie nieprzekraczającej 50 000 EUR - na podjęcie działań uzupełniających w celu zbadania potencjalnych ścieżek komercjalizacji lub działań portfelowych
- złożenia wniosku do EIC Transition
- złożenia wniosku w ramach EIC Accelerator w ramach programu Fast Track
- do udziału w programie „Next Generation Innovation Talents”
JAK APLIKOWAĆ?
Wniosek należy złożyć za pośrednictwem portalu Funding & Tenders Opportunities (link na dole artykułu) przed wyznaczonym terminem. Sekcje 1–3 części B wniosku, odpowiadające odpowiednio kryteriom przyznania dofinansowania: Doskonałość, Wpływ oraz Jakość i efektywność wdrożenia, muszą składać się z maksymalnie 30 stron formatu A4.
WYZWANIA
- Urządzenia „Solar-to-X”
Technologie Solar-to-X, zwane także sztuczną fotosyntezą lub technologiami paliw słonecznych, wspierają wizję zdecentralizowanego, lokalnego systemu energetyczno-produkcyjnego z lokalnym dostarczaniem potrzebnych zasobów. W tej wizji społeczności stają się nie tylko prosumentami energii elektrycznej, ale także paliw, chemikaliów i materiałów.
Wyzwanie stworzone po to by poczynić postępy w kierunku paliw syntetycznych i technologii chemicznych, integrując wszystkie niezbędne etapy konwersji w jednym urządzeniu, napędzanym wyłącznie i bezpośrednio energią słoneczną.
- W stronę cementu i betonu jako pochłaniaczy dwutlenku węgla
Cement i beton są wszechstronne, tanie, dostępne w dużych ilościach i stosunkowo lokalne. Trudno sobie wyobrazić współczesne społeczeństwa bez tych materiałów. Realistycznie rzecz biorąc, cement i beton pozostaną tutaj. Z drugiej strony obecne główne technologie cementowo-betonowe są również źródłem 8% naszych emisji CO2 (około 600 kg na mieszkańca), które są „ucieleśnione” w naszych budynkach i infrastrukturze. Około 60% tych emisji ma charakter „chemiczny” powstający w wyniku przetwarzania wapienia w klinkier, a 40% dzieje się to w bardzo wysokich temperaturach w wyniku spalania paliw kopalnych. Biorąc pod uwagę zobowiązania UE (i świata) na rzecz szybkich i radykalnych redukcji emisji, konieczne jest pociągnięcie za wszelkie dźwignie naukowe, gospodarcze i regulacyjne, aby zmniejszyć wpływ sektora cementu i betonu na środowisko.
- Inspirowane naturą alternatywy dla opakowań do żywności i folii dla rolnictwa
Celem wyzwania jest wspieranie ambitnych, interdyscyplinarnych badań, które doprowadzą do opracowania i produkcji zrównoważonych, inspirowanych naturą alternatyw dla opakowań do żywności i produkcji rolnej, takich jak między innymi folie szklarniowe i ściółkowe. Materiały te muszą mieć ograniczony wpływ na środowisko podczas projektowania i produkcji, zapewniając jednocześnie właściwości funkcjonalne tworzyw sztucznych.
Wyzwanie stworzone po to by zastąpić stosowania tworzyw sztucznych wytwarzanych na bazie węgla kopalnego od pola do stołu, a tym samym wspieranie ambicji politycznych UE polegających na przejściu na gospodarkę o obiegu zamkniętym i zasobooszczędną.
- Nanoelektronika dla energooszczędnych urządzeń typu smart Edge
Ogólnym celem tego wyzwania jest zbadanie rozwiązań (zaczynając od TRL 1/2), które będą miały drastyczny wpływ na zmniejszenie zużycia energii przez dowolne inteligentne urządzenie typu smart edge, ale szczególnie w przypadku przetwarzania Edge i pamięci, Edge Sensing i Imaging i Edge Communication oraz Edge Power Management. Proponowane rozwiązania powinny zaczynać się od TRL 1-2 i kończyć na TRL 3-4.
- Wzmocnienie zrównoważonego charakteru i odporności infrastruktury kosmicznej UE
Stale rosnąca populacja orbitalna satelitów i śmieci kosmicznych stwarza coraz większe wyzwania dla infrastruktury kosmicznej. Gęstość obiektów kosmicznych zwiększa ryzyko kolizji orbit, nieoczekiwanych zdarzeń fragmentacji i ponownego wejścia na orbitę, które mogą skutkować degradacją zasobów kosmicznych, utrudniając świadczenie przez nie usług, a tym samym czyniąc orbity ziemskie bezużytecznymi. Na orbicie Ziemi znajduje się ponad 2500 niedziałających satelitów, 36 500 kawałków śmieci kosmicznych większych niż 10 cm i 1 milion kawałków śmieci o średnicy od 1 do 10 cm. Liczba manewrów unikania kolizji dla właścicieli satelitów podwoiła się i oczekuje się, że będzie rosła. Ciągłe zmiany trajektorii statku kosmicznego spowodują niewystarczającą ilość paliwa do deorbitacji, manewrów statku kosmicznego w przypadku krytycznego wycofania z eksploatacji oraz wszelkich innych działań zaradczych lub związanych z mobilnością w przestrzeni kosmicznej. Recykling w przestrzeni kosmicznej dysfunkcyjnych zasobów orbitalnych zapewni możliwość ponownego wykorzystania zasobów kosmicznych i tankowania w przestrzeni kosmicznej. Wyzwanie to odpowiada na pojawiające się długoterminowe zapotrzebowanie na ekologiczne, kompaktowe i niedrogie rozwiązania w zakresie deorbitacji oraz recyklingu śmieci kosmicznych w przestrzeni kosmicznej.
DATY:
16 października 2024, godz. 17:00 brukselskiego czasu – zakończenie naboru
LINKI:
Program Pracy EIC 2024 - link
Nagrania prezentacji o poszczególnych wyzwaniach z info days - link
Strona główna EIC Pathfinder Challenges 2024 - link
Strony do składania aplikacji poszczególnych wyzwań na portalu Funding & Tenders Opportunities - link