W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

EIC Strategic Technologies for Europe Platform (STEP) Scale Up

05.11.2024

Step Suggestion 2

EIC STEP Scale up to konkurs, który zapewnia znaczące finansowanie na rzecz przełomowych innowacji w strategicznych technologiach, napędzając konkurencyjność gospodarczą, przemysłową i technologiczną Europy. Ten nowy konkurs został wprowadzony jako działanie pilotażowe, aby rozwiązać istotną lukę rynkową w finansowaniu firm deep-tech w Europie.

Konkurs jest częścią wdrażania Platformy Technologii Strategicznych dla Europy (STEP), która wspiera rozwój lub produkcję kluczowych technologii w całej Unii i zabezpiecza oraz wzmacnia ich odpowiednie łańcuchy wartości. Oprócz wsparcia z EIC, projekty mogą kwalifikować się do wsparcia w ramach innych programów UE uwzględnionych w STEP.

Zakres konkursu wynika z identyfikacji priorytetowych obszarów technologicznych, w których istnieje potrzeba zmniejszenia lub zapobiegania strategicznym zależnościom Unii.

 

KTO MOŻE WZIĄĆ UDZIAŁ?

  • Jeśli firma dysponuje przełomową innowacyjną technologią skupioną na rozwoju i komercjalizacji strategicznej technologii dla Europy w zakresie technologii cyfrowych, deep-tech, cleantech lub biotechnologii i
  • Jeśli firma zabezpieczyła już początkową inwestycję i teraz stara się pozyskać duże finansowanie, aby szybko się rozwijać i stać się globalnym liderem i
  • Jeśli udana komercjalizacja i skalowanie naszej technologii/innowacji wiąże się ze znacznym ryzykiem, co oznacza, że ​​nie może być ona wystarczająco sfinansowana przez inwestorów rynkowych

Podmioty, które mogą się ubiegać o dofinansowanie:

  • Pojedyncza firma klasyfikowana jako MŚP lub mała spółka o średniej kapitalizacji (do 499 pracowników) założona w państwie członkowskim lub kraju stowarzyszonym. Firma może mieć podmiot holdingowy na potrzeby inwestycji, a ten podmiot holdingowy musi być również założony w państwie członkowskim lub kraju stowarzyszonym.
  • Inwestor może złożyć wniosek w imieniu kwalifikującego się MŚP lub małej spółki o średniej kapitalizacji, zgodnie z powyższą definicją, pod warunkiem, że istnieje wcześniejsza umowa ze spółką. Umowa inwestycyjna zostanie podpisana z wybranym MŚP lub małą spółką o średniej kapitalizacji.

Podmioty nie mogą być bezpośrednio ani pośrednio kontrolowane przez niestowarzyszone państwo trzecie lub podmiot prawny ustanowiony w niestowarzyszonym państwie trzecim.

Wnioskowana innowacja musi mieścić się w zakresie obszarów priorytetowych określonych w rozporządzeniu STEP:

  • Technologie cyfrowe i głębokie innowacje technologiczne. Obejmuje to: zaawansowane technologie półprzewodnikowe; technologie sztucznej inteligencji; technologie kwantowe; zaawansowaną łączność, nawigację i technologie cyfrowe; zaawansowane technologie czujników; robotykę i systemy autonomiczne; głębokie innowacje technologiczne
  • Czyste i zasobooszczędne technologie. Obejmuje to: technologie słoneczne; technologie odnawialnej energii wiatrowej na lądzie i morskiej; technologie akumulatorów i magazynowania energii; pompy ciepła i technologie geotermalne; technologie wodorowe; zrównoważone technologie biogazu i biometanu; technologie wychwytywania i składowania dwutlenku węgla; technologie sieci elektroenergetycznych; technologie rozszczepienia jądrowego, zrównoważone technologie paliw alternatywnych; technologie hydroenergetyczne; inne technologie odnawialne; technologie efektywności energetycznej związane z systemem energetycznym; technologie paliw odnawialnych o pochodzeniu niebiologicznym; rozwiązania biotechnologiczne w zakresie klimatu i energii; transformacyjne technologie przemysłowe na rzecz dekarbonizacji; technologie transportu i wykorzystania CO2; technologie napędu wiatrowego i elektrycznego; inne technologie jądrowe; zaawansowane materiały, technologie produkcji i recyklingu, technologie kluczowe dla zrównoważonego rozwoju, takie jak oczyszczanie i odsalanie wody oraz technologie gospodarki o obiegu zamkniętym
  • Biotechnologie, w tym produkty lecznicze znajdujące się na liście leków krytycznych Unii i ich składniki. W tym DNA/RNA; białka i inne cząsteczki; hodowla i inżynieria komórek i tkanek; techniki biotechnologii procesowej; wektory genów i RNA; bioinformatyka; i nanobiotechnologia.

Technologie te uznaje się za krytyczne, jeżeli spełniają jeden z następujących warunków:

a. wprowadzają na rynek wewnętrzny innowacyjny, wschodzący i pionierski element o znacznym potencjale ekonomicznym;

b. przyczyniają się do zmniejszenia lub zapobiegania strategicznym zależnościom Unii.

 

Trzeba wykazać, że firma ma już wstępne zobowiązanie dotyczące inwestycji kapitałowej, która spełnia następujące elementy:

  • Wstępne zobowiązanie pochodzi od kwalifikowanego inwestora, .
  • Wstępne zobowiązanie stanowi co najmniej 20% całkowitej docelowej rundy finansowania, którą zamierzamy pozyskać.

Wstępne zobowiązanie nie jest prawnie wiążące i zostanie ocenione w momencie oceny wniosku.

W przypadku gdy wstępnie zobowiązany inwestor nie jest głównym inwestorem, inwestycja Funduszu EIC będzie podlegać uczestnictwu kwalifikowanego głównego inwestora zgodnie z definicją w Wytycznych inwestycyjnych EIC dostępnych na stronie internetowej EIC.

 

BUDŻET

Firmy wybrane w ramach konkursu EIC STEP Scale Up mogą otrzymać inwestycje w wysokości od 10 do 30 milionów euro. Inwestycja ta może znacznie przyspieszyć rozwój i wprowadzenie na rynek technologii, produktu lub usługi.

Wsparcie będzie miało wyłącznie formę inwestycji kapitałowych zarządzanych przez Fundusz EIC. Wnioskodawcy biorący udział w tym konkursie nie otrzymają komponentu grantowego.

Konkurs EIC STEP Scale Up oferuje całkowity orientacyjny budżet w wysokości 300 mln euro na rok 2025, który ma wzrosnąć do 900 mln euro w okresie 2025–2027.

 

Podczas wdrażania inwestycji Fundusz EIC zapewni, że wspierane firmy zachowają większość swojej wartości, w tym swoją własność intelektualną, w UE lub w krajach stowarzyszonych, aby przyczynić się do ich wzrostu gospodarczego i tworzenia miejsc pracy. W razie potrzeby Fundusz EIC zostanie poproszony o podjęcie odpowiednich środków zabezpieczających dla poszczególnych firm (w każdym przypadku indywidualnie) w celu ochrony interesów europejskich.

Oprócz finansowania firma skorzysta z silnego systemu wsparcia, dzięki usługom Business Acceleration Services. Wnioskodawcy w konkursie EIC STEP Scale Up, którzy spełnią progi oceny, otrzymają również Pieczęć Suwerenności (STEP), aby ułatwić i zapewnić uprzywilejowany dostęp do finansowania i wsparcia z innych programów UE oraz od innych fundatorów i inwestorów

 

JAK ZŁOŻYĆ WNIOSEK?

Wniosek do EIC STEP Scale up można złożyć w dowolnym momencie.

Oceny złożonych wniosków będą organizowane w regularnych odstępach czasu w zależności od liczby wniosków, z co najmniej jedną na kwartał lub częściej w pilnych przypadkach. Wniosek trzeba złożyć za pośrednictwem portalu EU Funding and Tenders.

  1. Składanie wniosków

Wniosek składa się z:

  • pełnego planu biznesowego, w tym informacji o własności i strukturze finansowej firmy oraz uzasadnienia celów związanych ze STEP (maksymalnie 50 stron);
  • prezentacji (pitch-deck) (maksymalnie 15 stron) w formacie PDF;
  • wstępnego zobowiązania od kwalifikowanego inwestora (zgodnie ze wzorem dostępnym na stronie internetowej EIC);
  • oświadczenia o kontroli własności.

Wszystkie dane osobowe i informacje zawarte we wniosku będą traktowane jako ściśle poufne. Jednak przed złożeniem pełnego wniosku trzeba wyrazić zgodę na udostępnienie niezbędnych informacji Funduszowi EIC. Ponadto w ramach wniosku zostanie zadane pytanie, czy nasza firma byłaby zainteresowana wsparciem Venture Debt od partnerów wdrażających InvestEU. Wniosek zostanie oceniony pod kątem tego, czy spełnia określone kryteria: czy mieści się w zakresie technologii STEP; wstępnego zobowiązania od kwalifikowanego inwestora; i kwalifikowalności podmiotu wnioskującego. Doradca inwestycyjny Funduszu EIC może zostać poproszony o wsparcie oceny dotyczącej wstępnego zobowiązania od kwalifikowanego inwestora.

Jeśli wniosek spełnia wymagania kwalifikowalności, zostaniemy zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną z jury. Informacja o rozmowie kwalifikacyjnej powinna pojawić się w ciągu około 4-6 tygodni od rozpoczęcia procesu oceny.

  1. Rozmowy kwalifikacyjne z jury EIC

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej oceny dokona jury składające się maksymalnie z sześciu członków. Szczegółowe informacje na temat formatu rozmowy kwalifikacyjnej zostaną przekazane w zaproszeniu.

Wyniki rozmowy kwalifikacyjnej zostaną przekazane w ciągu około dwóch tygodni od daty rozmowy kwalifikacyjnej.

Jeśli odpowiedź będzie pozytywna, zostanie przeprowadzona ocena kontroli własności w celu oceny kwalifikowalności firmy do otrzymania wsparcia EIC STEP Scaleup. Decyzja zostanie podjęta przez Komisję, która zatwierdzi maksymalną kwotę inwestycji Funduszu EIC – będzie ona zgodna z kwotą wnioskowaną we wniosku, z dodatkową kwotą elastyczności wynoszącą maksymalnie 5 milionów EUR na wniosek. Kwota elastyczności ma umożliwić Funduszowi EIC podjęcie decyzji inwestycyjnej na kwotę wyższą niż wnioskowana, jeśli jest to uzasadnione, aby uwzględnić rozwój firmy od daty złożenia wniosku i możliwość katalizowania większej ogólnej rundy finansowania ze współinwestorami. Dodatkowa kwota elastyczności może zostać wykorzystana tylko wtedy, gdy na rachunkach Funduszu EIC są dostępne wystarczające kwoty (np. z powodu budżetu dostępnego z innych inwestycji).

Konkurs EIC STEP Scale Up wykorzystuje podejście „kto pierwszy, ten lepszy” do oceny wniosków. Jednak jury zostanie poproszone o uwzględnienie ogólnej dostępności budżetu na cały rok i będzie ograniczone do rekomendowania wniosków wynoszących nie więcej niż 70% dostępnego budżetu na rok kalendarzowy w ciągu pierwszych sześciu miesięcy roku.

Członkowie jury EIC, na podstawie rozmowy i swojej ogólnej oceny, zalecą jeden z trzech wyników dla Twojej propozycji:

  1. TAK („GO)” i  Pieczęć suwerenności (STEP):

Wniosek spełnia wszystkie kryteria oceny i jest rekomendowany do potencjalnej inwestycji kapitałowej. Jury może przedstawić uwagi do rozpatrzenia przez Fundusz EIC dotyczące kwoty inwestycji czy innych kwestii związanych z decyzją inwestycyjną lub zarządzaniem.

Projekt otrzyma również Pieczęć suwerenności (STEP) i będzie miał dostęp do usług Business Acceleration Services.

  1. NIE („NO GO”) i Pieczęć Suwerenności (STEP):

Wniosek spełnia wszystkie kryteria oceny, ale nie jest rekomendowany ze względu na brak dostępnego budżetu.

Projekt otrzyma Pieczęć Suwerenności (STEP) i dostęp do Business Acceleration Services.

  1. NIE („NO GO”)

Wniosek nie spełnia wszystkich kryteriów oceny wymaganych do uzyskania finansowania. Otrzymamy szczegółową informację zwrotną opisującą obszary, w których wniosek nie spełnia oczekiwań, aby pomóc ulepszyć ją w przyszłych aplikacjach.

Jury może również udzielić rekomendacji dotyczących potencjalnego ponownego przesłania lub nie aplikacji oraz niezbędnych ulepszeń.

 

KRYTERIA OCENY:

  1. Excellence:

- Doskonałość firmy: Czy firma ma jasną misję, wizję i partnerów, którzy pomogą jej zrealizować ambicje rozwoju?

- Nowość i przełomowy charakter innowacji: Czy innowacja ma przełomowy charakter i wysoki stopień nowości w porównaniu do istniejących rozwiązań?

- Czas: Czy innowacja jest pionierem nowych trendów rynkowych, społecznych i technologicznych?

- Wykonalność technologiczna: czy technologia została opracowana w bezpieczny, pewny i niezawodny sposób? Czy została odpowiednio oceniona, zweryfikowana lub certyfikowana?

- Strategia własności intelektualnej: Czy Twoja firma posiada niezbędne prawa własności intelektualnej, aby zapewnić odpowiednią ochronę pomysłu? Czy przeprowadzono analizę freedom to operate?

  1. Impact:

- Popyt klientów: czy rozwiązanie wnosi wystarczającą wartość dodaną, aby wywołać popyt wśród potencjalnych klientów?

- Rozwój rynku: Czy innowacja ma potencjał, aby rozwijać nowe rynki lub znacząco przekształcać istniejące? Czy potencjalny rynek dla innowacji został odpowiednio skwantyfikowany, w tym warunki i wskaźniki wzrostu? Czy oczekiwane przejęcie udziału w rynku jest w miarę ambitne i osiągalne?

- Strategia komercjalizacji: Czy istnieje przekonująca i przemyślana strategia komercjalizacji, w tym wymagane zgody regulacyjne, czas wprowadzenia na rynek wdrożenia oraz model biznesowy i przychodowy? Czy kluczowi partnerzy zostali zidentyfikowani i zaangażowani?

- Potencjał skalowania: Czy innowacja ma potencjał, aby zwiększyć skalę działalności firmy i uczynić ją globalnym liderem w tej technologii?

- Szerszy wpływ: Czy innowacja, jeśli zostanie pomyślnie skomercjalizowana, osiągnie pozytywne szersze skutki społeczne, ekonomiczne, środowiskowe lub klimatyczne? Czy innowacja ma potencjał, aby stworzyć nowe rynki lub znacząco przekształcić istniejące w UE, wspierając spójność ekonomiczną, społeczną i terytorialną?

- Wpływ STEP: Czy innowacja ma wyraźny i mierzalny pozytywny wpływ na jednolity rynek UE, poprzez:

  • Wzmocnienie konkurencyjności: Czy innowacja odpowiada na krytyczną potrzebę na rynku wewnętrznym UE, wspierając innowacyjność i przywództwo technologiczne europejskich firm?
  • Zmniejszenie zależności strategicznych: Czy innowacja przyczynia się do zmniejszenia zależności UE od źródeł spoza UE w zakresie kluczowych technologii lub surowców?
  1. Level of risk, implementation, and need for Union support:

- Zespół: Czy zespół ma zdolność i motywację do wdrożenia propozycji innowacji i wprowadzenia jej na rynek? Czy istnieje plan nabycia jakichkolwiek kluczowych kompetencji, których obecnie brakuje, w tym odpowiedniej reprezentacji kobiet i mężczyzn?

- Poziom ryzyka inwestycji: Czy charakter i poziom ryzyka inwestycji w innowację oznacza, że ​​europejscy uczestnicy rynku nie są skłonni zaangażować całej kwoty, która jest potrzebna bez inwestycji z Funduszu EIC? Czy istnieją dowody na to, że uczestnicy rynku byliby skłonni zainwestować, albo razem z EIC, albo na późniejszym etapie?

- Ograniczanie ryzyka: Czy główne ryzyka (np. technologiczne, rynkowe, finansowe, regulacyjne) zostały zidentyfikowane i wskazano środki, jakie należy podjąć, aby je ograniczyć?

- Dźwignia inwestycyjna: Czy propozycja przedstawia przekonujący i realistyczny plan pozyskania rundy finansowania kapitałowego z wykorzystaniem inwestycji Funduszu EIC, co pozwoli na przyciągnięcie 3–5 razy większej kwoty od innych inwestorów?

 

DATY:

Do konkursu wniosek można złożyć w dowolnym momencie. Jednak należy pamiętać, że działa tu zasada „kto pierwszy, ten lepszy”.

 

LINKI:

Program Pracy EIC 2025 - link

Strona internetowa konkursu na stronie EIC - link

Strona STEP - link

Komunikat Komisji Europejskiej o konkursie EIC STEP Scale up – link

{"register":{"columns":[]}}