W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Konkurs ERA TALENTS

22.05.2024

Konkurs ERA TALENTS ma na celu zwiększenie interoperacyjności karier i szans na zatrudnienie talentów w dziedzinie badań i innowacji w różnych sektorach, ze środkiem ciężkości położonym na kraje rozwijające się. Koncentruje się na międzysektorowym obiegu talentów i współpracy środowiska akademickiego z biznesem w celu transferu wiedzy.

Obraz121

OCZEKIWANE REZULTATY

Projekty mają przyczynić się do osiągnięcia kilku z następujących rezultatów:

-  wzmocniona baza kapitału ludzkiego w zakresie badań naukowych i innowacji w krajach rozwijających się dzięki bardziej przedsiębiorczym i lepiej wyszkolonym badaczom, innowatorom, menedżerom ds. badań i/lub innym talentom w zakresie badań i innowacji;

- zwiększone możliwości wsparcia badań naukowych i innowacji w organizacjach akademickich i pozaakademickich;

- bardziej zrównoważony geograficzny i międzysektorowy przepływ talentów;

- zwiększony dostęp podmiotów prywatnych do publicznych instytucji badawczo-innowacyjnych, w tym infrastruktury badawczo-innowacyjnej i ich know-how w Europie i poza nią;

- zwiększona doskonałość organizacji prowadzących badania w krajach rozszerzających się;

- bardziej zorganizowana i wpływowa współpraca między sektorem akademickim i pozaakademickim;

- zwiększone umiejętności badawcze, przedsiębiorcze i inne umiejętności, które można przenieść na potrzeby wymiany talentów w zakresie badań naukowych i innowacji w ramach działania;

- większe szanse na zatrudnienie i zrównoważone perspektywy kariery dla talentów w dziedzinie badań naukowych i innowacji w sektorach akademickim i pozaakademickim.

 

Wnioski powinny dotyczyć jednego lub obu następujących aspektów związanych z poprawą możliwości szkolenia i uczenia się przez całe życie dla badaczy, innowatorów i innych talentów w zakresie badań i innowacji. W szczególności:

- szkolenia w zakresie umiejętności i kompetencji w odpowiedzi na konkretne zapotrzebowanie ze strony innych sektorów (zwłaszcza sektora przedsiębiorstw), prowadzące do poprawy szans poszczególnych osób na zatrudnienie, większego dostępu do wiedzy dla organizacji przyjmującej oraz ogólnego wzmocnienia interoperacyjności karier między zaangażowanymi sektorami; umiejętności mogą w szczególności obejmować przedsiębiorczość, korzystanie z narzędzi cyfrowych, waloryzację wiedzy, prawa własności intelektualnej i ekologizację społeczeństwa;

- szkolenia mające na celu budowanie zdolności w zakresie wsparcia badań naukowych i innowacji zarówno w sektorze akademickim, jak i pozaakademickim, takich jak personel administracyjny, kierowniczy i techniczny wspierający działania i zdolności w zakresie badań naukowych i innowacji w swoich organizacjach (np. administratorzy danych, menedżerowie i administratorzy badań, operatorzy infrastruktury badawczej).

 

ODDELEGOWANIA:

- powinny być otwarte dla badaczy, innowatorów i innych talentów w zakresie badań naukowych i innowacji (na przykład personelu administracyjnego, kierowniczego i technicznego wspierającego działania i potencjał w zakresie badań naukowych i innowacji w ich organizacjach) na każdym etapie kariery;

- powinny odbywać się pomiędzy różnymi sektorami (od akademickiego do nieakademickiego i odwrotnie) lub pomiędzy uczestnikami nieakademickimi; oddelegowanie może mieć miejsce pomiędzy uczestnikami akademickimi jedynie w konkretnym przypadku innych talentów w zakresie badań naukowych i innowacji (na przykład personelu administracyjnego, kierowniczego i technicznego wspierającego działania i potencjał w zakresie badań naukowych i innowacji w ich organizacjach);

- powinny obejmować co najmniej jednego uczestnika z kraju rozszerzającego się;

- zasadniczo powinny mieć charakter transgraniczny, ale w wyjątkowych i uzasadnionych przypadkach oddelegowanie może mieć także miejsce w tym samym kraju rozszerzającym się, np. w celu wzmocnienia lokalnych ekosystemów innowacji;

- mogą mieć miejsce wyłącznie pomiędzy niezależnymi podmiotami prawnymi;

- można podzielić na kilka pobytów w jednej lub kilku organizacjach uczestniczących, ale łącznie nie może on przekraczać 24 miesięcy w przypadku tego samego pracownika.

 

BUDŻET

Co najmniej 70% wnioskowanego wkładu UE powinno zostać przeznaczone na rzecz beneficjentów z krajów rozszerzających się.

Grant pokrywa wydatki związane z organizacjami uczestniczącymi i indywidualnymi członkami personelu goszczonymi/oddelegowanymi (np. koszty administracyjne, koszty szkoleń, koszty podróży i utrzymania, wynagrodzenia oddelegowanego personelu oraz koszty związane z rozpowszechnianiem, komunikacją i waloryzacją wiedzy).

We wnioskach należy oszacować liczbę oddelegowanych pracowników, dla których zostanie zapewniona możliwość mobilności.

Oczekuje się, że wnioski, jeśli zostaną sfinansowane, spowodują stworzenie planu rozwoju kariery osobistej dla oddelegowanego personelu, w tym, w stosownych przypadkach, planu powrotów dla oddelegowanego personelu, w szczególności jeśli organizacja wysyłająca jest zlokalizowana w kraju rozszerzającym się. Plan powrotu powinien określać pakiet wsparcia po zakończeniu oddelegowania. Podejścia obiecujące lepsze i bardziej zrównoważone perspektywy kariery dla oddelegowanych pracowników zostaną pozytywnie ocenione podczas oceny wniosku, maksymalizując w ten sposób wpływ działania na szanse na zatrudnienie, dzielenie się wiedzą i długoterminową współpracę.

Szczególną uwagę należy zwrócić na cele związane z równouprawnieniem płci, zgodnie ze zobowiązaniami organizacji wynikającymi z przyjętych przez nie planów na rzecz równości płci.

Projekty powinny mieć przewidywany czas trwania do 4 lat.

Przewiduje się, że ok. 20 projektów uzyska dofinansowanie. Budżet pojedynczego projektu powinien opiewać na kwotę między 1 a 3 mln euro.

 

KONSORCJUM

Wnioski muszą zostać złożone przez konsorcjum składające się z co najmniej trzech niezależnych podmiotów prawnych mających siedzibę w trzech różnych państwach członkowskich UE lub krajach stowarzyszonych jako beneficjenci, z których co najmniej dwa mają siedzibę w innym kraju rozszerzającym się.

W skład wnioskodawców muszą wchodzić uczestnicy zarówno ze środowiska akademickiego (sektor akademicki oznacza publiczne lub prywatne instytucje szkolnictwa wyższego przyznające stopnie naukowe, publiczne organizacje badawcze lub organizacje badawcze non-profit, których jednym z głównych celów jest prowadzenie badań lub rozwój technologiczny, jak i międzynarodowe europejskie organizacje badawcze) i sektory pozaakademickie (sektor pozaakademicki oznacza każdy podmiot społeczno-ekonomiczny niezaliczany do sektora akademickiego i spełniający wymogi zasad uczestnictwa w programie „Horyzont Europa”; obejmuje wszystkie dziedziny przyszłych miejsc pracy naukowców oraz talentów w dziedzinie badań i innowacji, np. przemysł, MŚP, niezależne infrastruktury badawcze, rząd, pozaakademickie organy publiczne, prywatne organizacje badawcze, organizacje społeczeństwa obywatelskiego, organizacje międzynarodowe, instytucje kulturalne instytucje, szpitale itp.)

 

DATY:

- do 26 września 2024 roku – składanie wniosków w Funding&Tenders Portal

- styczeń 2025 – wyniki konkursu

- maj-październik 2025 – rozpoczęcie wybranych projektów

 

LINKI:

Link do konkursu na portalu Funding&Tenders - link

Link do Programu Prac 2023-2025 Widening participation and strengthening the European Research Area - link

{"register":{"columns":[]}}