W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pre-accelerator od EIC dla krajów Widening w 2025 roku

28.10.2024

Zrzut ekranu 2024-10-25 141006

Komisja Europejska planuje uruchomienie pierwszych naborów wniosków do Pre-accelerator Europejskiej Rady ds. Innowacji (EIC) w 2025 r. dla startupów w krajach objętych programem Widening.

Program Widening, którego celem jest zmniejszenie luki w zakresie badań i innowacji między bogatszymi i biedniejszymi państwami członkowskimi UE, oferuje wiele instrumentów finansowania dla poszczególnych naukowców i instytucji badawczych. Jednak wcześniej nie skupiano się zbytnio na startupach, które miały na celu zwiększenie skali działalności lub dołączenie do ekskluzywnego klubu beneficjentów EIC.

Kraje objęte programem Widening miały trudności z dostępem do finansowania startupów w ramach EIC. W latach 2020–2023 wskaźnik sukcesu dla 15 krajów objętych programem UE Widening wyniósł zaledwie 10,8%. Państwa członkowskie, w tym Niemcy, Francja i Hiszpania, mają indywidualnie wyższy wskaźnik uczestnictwa w programach EIC niż 15 krajów objętych programem Widening razem wziętych.

Komisja ustaliła cel zwiększenia wskaźników uczestnictwa we wszystkich trzech programach EIC do 15% i utworzyła program EIC Pre-accelerator, aby pomóc start-upom i przedsiębiorcom z krajów Widening przygotować się do zdobycia finansowania z programu EIC Accelerator.

Program prac na przyszły rok proponuje, aby start-upy z krajów Widening miały dostęp do konkursu do EIC Pre-accelerator o wartości 20 milionów euro, co pomoże w opracowaniu uzasadnienia biznesowego i zabezpieczeniu finansowania z programu EIC Accelerator lub innych źródeł.

KTO MOŻE WZIĄĆ UDZIAŁ?

Program jest otwarty dla firm, które mają „wysoce innowacyjną technologię, produkt, usługę lub model biznesowy, który mógłby stworzyć nowe rynki lub zakłócić istniejące, i mają ambicje do skalowania”.

Oczekiwanym konkretnym wynikiem tego konkursu jest zwiększenie gotowości biznesowej, inwestycyjnej i technologicznej startupów deep-tech o wysokim potencjale w krajach Widening do poziomu, na którym:

  • odniosą sukces w ubieganiu się o finansowanie EIC Accelerator i/lub;
  • zdołają zabezpieczyć inne prywatne inwestycje i/lub;
  • skutecznie przyciągną krajowe lub regionalne finansowanie (np. poprzez krajowe programy Seal of Excellence).

Nabór wniosków do programu EIC Pre-accelerator ma na celu umożliwienie obiecującym startupom z branży deep-tech dalszego rozwijania swoich innowacji (od TRL 4 do TRL 5/6), pozyskiwania inwestycji niezbędnych do skalowania w krótszym czasie oraz skutecznego ubiegania się o finansowanie z programu EIC Accelerator lub innego źródła.

Oczekuje się, że wnioskodawcy wykażą w swoim wniosku, że:

  • opracowali technologię potwierdzoną na poziomie laboratoryjnym (co najmniej TRL 4);
  • posiadają niezbędne prawa własności intelektualnej, aby zapewnić swobodę działania i odpowiednią ochronę pomysłu;
  • mają jasną wizję zamierzonej ścieżki i drogi do rynku. Obejmuje to konkretne kamienie milowe wraz z konkretnymi i weryfikowalnymi wskaźnikami KPI, aby ocenić postęp w kierunku rynku.

KIEDY?

Pierwszy konkurs zostanie otwarty 6 maja 2025 r., a termin składania wniosków upłynie 16 września. Wnioski będą oceniane w jednym etapie przez trzech niezależnych ewaluatorów EIC zgodnie z kryteriami przyznawania w EIC Transition Open (programu wspierającego przenoszenie nowych technologii z laboratorium do komercjalizacji).

BUDŻET

Wybrani wnioskodawcy otrzymają ryczałt w wysokości 300 000–500 000 euro na okres do dwóch lat. Granty pokryją 70% kosztów, a start-upy pokryją resztę.

Pod koniec projektu EIC Pre-accelerator beneficjenci muszą:

  • wykazać, że komponent technologiczny ich innowacji został przetestowany i zweryfikowany w laboratorium i innym odpowiednim środowisku (np. co najmniej ukończono TRL 5);
  • być gotowym do ubiegania się o EIC Accelerator i/lub do poszukiwania innych inwestorów lub źródeł finansowania, do zawierania umów licencyjnych lub umów o współpracy z osobami trzecimi lub innych dróg do wdrożenia rynkowego.

Wybrani wnioskodawcy otrzymają bezpłatny dostęp do usług EIC Business Acceleration Services, takich jak coaching i konkretne wydarzenia dostosowane do ich potrzeb (np. w celu poprawy gotowości inwestorów i rynku).

Będzie to uzupełnione o dostęp do EIC Accelerator Fast Track w celu składania wniosków do programu Accelerator po przeglądzie projektu w drugiej połowie projektu.

LINK

Program Pracy na 2025 rok „Widening participation and strengthening the European Research Area” - tutaj

 

Na podstawie informacji od Science|Business

Autor artykułu: Joanna Mazur

{"register":{"columns":[]}}