W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

17 września 1939 r. Armia Czerwona rozpoczęła inwazję na Polskę

17.09.2020

17 września 1939 roku to istotna data w historii Polski i przebiegu II wojny światowej.

17 września 1939 r.

Łamiąc polsko-sowiecki pakt o nieagresji, Armia Czerwona wkroczyła na teren Rzeczypospolitej Polskiej, realizując ustalenia zawarte w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow, który przed wybuchem II wojny światowej zawarły Niemcy i Rosja. Konsekwencją sojuszu dwóch totalitaryzmów był rozbiór osamotnionej Polski. Wskutek agresji Polska utraciła 48% swojego terytorium. Deportowano kilkaset tysięcy Polaków, wielu polskich obywateli poniosło śmierć z ręki NKWD. Po dokonaniu przez ZSRS napaści na Polskę aresztowano ponad 200 tys. Polaków - oficerów, policjantów, ziemian i prawników. Obywateli II Rzeczpospolitej zmuszono do przyjęcia obywatelstwa sowieckiego. Masowe wywózki na Syberię objęły około 1 mln 350 tys. Polaków; około 22,5 tys. oficerów i policjantów zostało uśmierconych w Katyniu, Charkowie i Twerze.

Dramatyczne wypadki mające miejsce 81 lat temu, z perspektywy ówczesnego ambasadora Polski w Moskwie, Wacława Grzybowskiego zostały opisane m.in. w książce Marka Kornata pt. „Wacław Grzybowski Ambasador w Moskwie (1936-1939)” biografia polityczna, wydanej we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych przez Wydawnictwo Sejmowe w 2016 r.

Fragmenty tekstu z książki znajdują się w galerii.

 

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}