W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej

29.01.2025

1

Polska sprawuje prezydencję w Radzie Unii Europejskiej od 1 stycznia do 30 czerwca 2025 roku. 27 stycznia odbyła się w Astanie pierwsza konferencja prasowa poświęcona polskiej prezydencji. Poprowadzili ją Chargé d'Affaires Ambasady RP w Kazachstanie Michał Łabenda oraz Ambasador Unii Europejskiej w Kazachstanie Aleška Simkić. Zwrócili uwagę na priorytety i specyfikę prezydencji.

Według Michała Labendy, agenda polityki zagranicznej prezydencji będzie koncentrować się na trzech głównych obszarach, takich jak maksymalizacja wsparcia dla Ukrainy, utrzymanie obecnej polityki wobec Rosji i Białorusi, wzmocnienie bezpieczeństwa i odporności Unii Europejskiej oraz jej partnerów. Ponadto Polska ma nadzieję, że UE i Turcja podejmą konkretne kroki w celu wzajemnego zbliżenia. Turcja jest ważnym i strategicznym partnerem Polski. Polska chciałaby wykorzystać prezydencję do umocnienia swojej pozycji jako jednego z najważniejszych i najbardziej aktywnych państw członkowskich Unii Europejskiej.

Aleška Simkić wyjaśniła również trzy główne priorytety, które są ważne dla Polski i UE. Pierwszym jest handel - Unia Europejska i wszystkie jej państwa członkowskie chcą pozostać największym partnerem handlowym w inwestycjach zagranicznych w Kazachstanie. Drugim jest transport i energia oraz inwestycje w tym konkretnym obszarze, w tym sposób, w jaki UE może zapewnić bezpieczeństwo energetyczne i bezpieczeństwo żywnościowe zarówno dla Unii Europejskiej, jak i Azji Środkowej. Trzeci to ludzie, kontakty międzyludzkie, które mają na celu lepsze stosunki między społeczeństwami państw europejskich i kazachskim, od edukacji po sprawdzenie, w jaki sposób UE i jej państwa członkowskie mogą działać w celu ułatwień wizowych dla obywateli Kazachstanu, by ich podróże do Europy stały się łatwiejsze.

W ramach konferencji prasowej zorganizowano również sesję pytań i odpowiedzi z udziałem dziennikarzy. Przedstawiciele różnych mediów zwrócili uwagę na główne priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE i zadali kilka ważnych pytań na ten temat.

{"register":{"columns":[]}}