W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Wiza typu C – złożenie wniosku

Gdzie załatwisz sprawę?

Wniosek możesz złożyć we właściwym terytorialnie urzędzie konsularnym RP.

Obywatele Kirgistanu planujący podróż do Polski mogą składać wnioski wizowe w urzędzie konsularnym Konfederacji Szwajcarskiej w Biszkeku.

Czy musisz składać dokumenty osobiście?

Wniosek o wydanie wizy musisz złożyć osobiście. Placówka dyplomatyczna nie przyjmuje wniosków nadesłanych faksem, listownie lub pocztą elektroniczną.

Jak umówisz się na spotkanie?

Na wizytę w sprawie złożenia wniosku wizowego umów się w systemie e-konsulat.

W Wydziale konsularnym Ambasady RP w Astanie terminy przydzielania nowych miejsc w  systemie e-konsulat odbywają się w każdą środę w godz. 15.00 – 16.00  czasu lokalnego.

W Konsulacie Generalnym RP w Ałmaty terminy przydzielania nowych miejsc w  systemie e-konsulat odbywają się w każdy poniedziałek w godz. 9.00 – 10.00  czasu lokalnego.

Jakie dokumenty musisz złożyć?
  1. Zarejestrowany w systemie e-konsulat, wydrukowany i podpisany formularz wizowy. Wniosek wizowy jest bezpłatny.

2.    Kolorowa fotografia o wymiarach 3,5 x 4,5 cm. Zdjęcie powinno być:

a.    ostre, wykonane na białym tle i wydrukowane na papierze wysokiej jakości,
b.    nie starsze niż 6 miesięcy,
c.    zrobione na wprost, pokazujące wyraźnie oczy i twarz z obu stron od czubka głowy do górnej części barków tak, aby twarz zajmowała 70-80% zdjęcia. Do fotografii należy zdjąć nakrycie głowy.

3.    Paszport wydany w ciągu ostatnich 10 lat, ważny co najmniej 3 miesiące od daty planowanego powrotu, posiadający minimum 2 wolne strony (kserokopia pierwszej strony paszportu - z danymi osobowymi). W przypadku posiadania drugiego ważnego paszportu należy go dołączyć do wniosku wizowego.
Kopia wiz Schengen i krajowych wydanych prze państwa członkowskie Schemgen wydanych w ostatnich 3 latach.

4.    Osoby ubiegające się o wizę Schengen (jednolitą), uprawniającą do jedno- lub dwukrotnego wjazdu wykazują, że posiadają odpowiednie, ważne podróżne ubezpieczenie medyczne pokrywające wszelkie wydatki, które podczas ich pobytu(-ów) na terytorium państw członkowskich mogą wyniknąć w związku z koniecznością powrotu z powodów medycznych, potrzebą pilnej pomocy medycznej, nagłym leczeniem szpitalnym lub ze śmiercią. Osoby ubiegające się o wizę wielokrotnego wjazdu wykazują, że posiadają odpowiednie, ważne podróżne ubezpieczenie medyczne obejmujące okres ich pierwszej planowanej wizyty. Ubezpieczenie musi być ważne na całym terytorium państw członkowskich Unii Europejskiej, obejmować całkowity okres planowanego pobytu. Minimalna kwota ubezpieczenia wynosi 30 000 EUR.

5.  Dokument potwierdzający zamieszkanie na terenie okręgu konsularnego placówki, w której ubiegasz się o wizę. (Dla mieszańców Kazachstanu wymagane jest przedstawienie zrzutu ekranu z profilu z danymi osobowymi z serwisu egov.kz) 

6.  Zaświadczenie z miejsca pracy ze wskazaniem zajmowanego stanowiska, wysokości otrzymywanego wynagrodzenia i stażu pracy. W przypadku prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej lub spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, należy przedstawić potwierdzenia rejestracji takiej działalności lub inne dokumenty, które potwierdzą prowadzenie działalności gospodarczej (oryginał + kopia).

7.  Potwierdzenie posiadania środków finansowych tj. wyciąg z konta bankowego za ostatnie 3 miesiące, potwierdzający dostępność środków finansowych wystarczających do pokrycia kosztów podróży, zakwaterowania oraz utrzymania się podczas pobytu za granicą (oryginał). Potwierdzenie posiadania środków finansowych tj. wyciąg z konta bankowego za ostatnie 3 miesiące, potwierdzający dostępność środków finansowych wystarczających do pokrycia kosztów podróży, zakwaterowania oraz utrzymania się podczas pobytu za granicą (oryginał), zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 23.02.2015 r. w sprawie środków finansowych wymaganych od cudzoziemca wjeżdżającego na terytorium RP oraz dokumentów które mogą potwierdzać możliwość uzyskania takich środków, a także cel i czas trwania planowanego pobytu (Dz.U.2017.2122 t.j.).

8.  Dokument potwierdzający zakwaterowanie (np. oficjalne zaproszenie lub rezerwacja hotelu).

9.  Dokumenty potwierdzające cel i warunki planowanego pobytu na terytorium RP w zależności od celu wjazdu.

10. Rezerwacja biletu w obie strony.

1.  Wiza turystyczna:

Turyści mogą składać wnioski, dołączając potwierdzenie na podstawie potwierdzenia rezerwacji hotelu, pensjonatu, umowy najmu mieszkania lub inny dokument potwierdzający zakwaterowanie na terytorium RP. 
W przypadku podróży również do innych państw Schengen wymagany jest plan podróży.

2.  Wiza w odwiedziny:

- podstawowym dokumentem w przypadku wiz w celu odwiedzin jest oryginał zaproszenia z urzędu wojewódzkiego;

3. Wizy w celu odbycia studiów:

- w przypadku uczniów, studentów, słuchaczy studiów podyplomowych oraz towarzyszących im nauczycieli, którzy odbywają podróż w celu podjęcia nauki lub odbycia szkoleń, w tym w ramach programów wymiany oraz innych zajęć szkolnych:

- pisemny wniosek lub zaświadczenie o wpisaniu na listę studentów, sporządzone przez polską szkołę wyższą lub legitymacja studencka lub zaświadczenie z kursów, na które uczęszczać będzie dana osoba.

4. Wizy wydawane w celu udziału w imprezach sportowych:

- w przypadku uczestników międzynarodowych imprez sportowych i osób im towarzyszących w celach zawodowych:

- pisemne zaproszenie wystosowane przez organizację przyjmującą, właściwe organy, krajowe związki sportowe lub krajowe komitety olimpijskie państw członkowskich.

- dokument potwierdzający status sportowca aplikującego o wizę.

5. Wiza wydawana w celu prowadzenia działalności gospodarczej:

- w przypadku przedsiębiorców i przedstawicieli organizacji branżowych:

- pisemny wniosek sporządzony przez przyjmującą osobę prawną lub spółkę, organizację lub biuro lub oddział takiej osoby prawnej lub spółki, władze państwowe lub lokalne państw członkowskich lub komitety organizacyjne wystaw, konferencji i sympozjów handlowych oraz przemysłowych mających miejsce na terytorium państw członkowskich, zatwierdzony przez kazachską Państwową Izbę Rejestracji; PL 25.2.2011 Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej L 52/35.

- licencja/rejestracja spółki we właściwym kazachskim organie lub ostatnia deklaracja podatkowa.

6. Pracownicy wyjeżdżający w celach biznesowych

- pisemny wniosek przyjmującej osoby prawnej lub spółki, organizacji lub biura bądź oddziału takiej osoby prawnej lub spółki, organu krajowego lub samorządu terytorialnego państwa członkowskiego lub komitetu organizacyjnego wystaw, konferencji i sympozjów handlowych oraz przemysłowych mających miejsce na terytorium Polski;

- zaświadczenie o zatrudnieniu potwierdzające stanowisko pracownika, datę rozpoczęcia zatrudnienia;

- dokument potwierdzający prowadzenie działalności gospodarczej na terytorium Kazachstanu;

- wynagrodzenie otrzymane w ciągu ostatnich 3 miesięcy.

7. Wizy wydawane w celu udziału w międzynarodowych wystawach, konferencjach, sympozjach, seminariach lub innych podobnych imprezach odbywających się na terytorium państw członkowskich:

- pisemny wniosek sporządzony przez organizację przyjmującą, zawierający potwierdzenie, że dana osoba uczestniczy w imprezie.

8. Wizy wydawane przedstawicielom organizacji społeczeństwa obywatelskiego, którzy odbywają podróż w celu odbycia szkoleń, wzięcia udziału w seminariach i konferencjach, w tym w ramach programów wymiany:

- pisemny wniosek wydany przez organizację przyjmującą, zaświadczenie potwierdzające, że dana osoba reprezentuje organizację społeczeństwa obywatelskiego i zaświadczenie o założeniu takiej organizacji z odpowiedniego rejestru, sporządzone przez organ państwowy zgodnie z przepisami krajowymi.

9. Wizy wydawane osobom biorącym udział w działaniach naukowych, kulturalnych i artystycznych, w tym w programach uniwersyteckich i innych programach wymiany:

- pisemny wniosek sporządzony przez organizację przyjmującą uczestnika tych działań.

- pisemny wniosek sporządzony przez organizację przyjmującą uczestnika tych działań z informacją o terminach konferencji / imprezy  o charakterze kulturalnym;

- jeżeli w zaproszeniu jest informacja, że zapraszający nie zapewnia zakwaterowania aplikujący powinien przedstawić potwierdzenie rezerwacji  hotelu;

- dokument kazachskiej organizacji lub instytucji, która wysyła daną osobę za granicę określające cel i czas trwania podróży

10. Wizy w celu udziału w wizytach oficjalnych

- oficjalne zaproszenie;

- pismo kazachskiego organu potwierdzające, że osoba ubiegająca się o wizę jest członkiem delegacji udającej się na terytorium Polski w celu wzięcia udziału w spotkaniach, konsultacjach, negocjacjach lub programach wymiany oraz imprezach organizowanych przez organizacje międzyrządowe w państwie członkowskim.

11. Wizy w celu prowadzenia badań naukowych lub prac rozwojowych

- zaproszenie z polskiej uczelni wyższej, instytutu badawczego do udziału w projekcie badawczym;

- pismo z kazachskiej uczelni lub instytutu badawczego.

12. Wizy w celu opieki medycznej

- dokument urzędowy wystawiony przez daną instytucję medyczną, poświadczający konieczność objęcia danej osoby opieką medyczną w tej instytucji, wskazanie ewentualnej konieczności obecności osoby towarzyszącej oraz dowód posiadania wystarczających środków finansowych na pokrycie kosztów leczenia i pobytu.

13. Wizy wydawane kierowcom przewożącym towary w ruchu międzynarodowym i świadczącym usługi transportu pasażerskiego:

- pisemny wniosek sporządzony przez kazachskie krajowe przedsiębiorstwo lub stowarzyszenie przewoźników zajmujących się międzynarodowym transportem drogowym, w którym podaje się cel, czas trwania i częstotliwość przejazdów oraz dane o rejestracji środka transportu w Republice Kazachstanu; prawo jazdy, uprawnienie kierowcy na przewóz w transporcie międzynarodowym;

 

UWAGA!!!

Wniosek wizowy zostanie dopuszczony do dalszego rozpatrzenia wyłącznie po spełnieniu następujących kryteriów:

- przedstawieniu wypełnionego i podpisanego wniosku wizowego

- załączeniu kolorowej fotografii o wymiarach 3,5 x 4,5 cm (wymaganie zostały opisane wyżej)

- załączeniu paszportu wydanego w ciągu ostatnich 10 lat, ważny co najmniej 3 miesiące od daty planowanego powrotu, posiadającego minimum 2 wolne strony

- pobraniu danych biometrycznych

- uiszczeniu opłaty wizowej.

 

Dodatkowo, przy wnioskach wizowych dla osób niepełnoletnich przedstaw:

  • Przy składaniu wniosku dla osób niepełnoletnich wymagana jest obecność obojga rodziców
  • Pisemną, poświadczoną notarialnie zgodę rodzica/rodziców na złożenie wniosku wizowego. Jeżeli jest tylko jeden opiekun, należy to udokumentować, przedkładając akt urodzenia, orzeczenie sądowe o przyznaniu wyłącznej władzy rodzicielskiej lub akt zgonu drugiego rodzica;
  • Paszporty rodziców – oryginał i kopia;
  • Akt urodzenia – oryginał i kopia.

Jeśli dziecko jest wpisane do paszportu rodzica lub opiekuna prawnego – złóż oddzielny wniosek wizowy. Wiza zostanie wklejona do paszportu rodzica lub opiekuna prawnego.

 

 Osoby, które nie są obywatelami Kazachstanu, powinny dodatkowo przedstawić:

- kartę pobytu, uprawniającą do powrotu na terytorium Kazachstanu (osoby ubiegające się o wizę Schengen w celu wykonywania pracy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zobowiązane są do przedstawienia karty stałego pobytu);

- dokumenty potwierdzające posiadanie środków finansowych na pokrycie kosztów podróży, np.: wyciąg z rachunku bankowego za okres ostatnich 3 miesięcy, zaproszenie (oryginał i kopia) wystawione zgodnie z Ustawą z 13 czerwca 2013 roku o cudzoziemcach (poświadcza się w Urzędzie Wojewódzkim);

- oryginał zaświadczenia z miejsca pracy: dla pracowników: zaświadczenie z miejsca pracy na blankiecie firmowym zawierającym dane organizacji, z podaniem stanowiska, stażu pracy oraz wysokości pensji miesięcznej, dochody za okres ostatnich 6 miesięcy;

- dla przedsiębiorców: oryginał i kopia rejestracji spółki w miejscowych organach;

- dla studentów: oryginał zaświadczenia z uczelni.

 

Pamiętaj:

  • Wniosek o wizę musisz składać w placówce dyplomatycznej, której okręg konsularny obejmuje miejsce Twojego stałego zamieszkania. 
  • Z reguły wyżej wymienione dokumenty są wystarczające do wydania decyzji, ale konsul może zażądać dodatkowej dokumentacji.
  • Wniosek wizowy złóż nie wcześniej niż na 6 miesięcy przed zaplanowaną podróżą.
  • Konsul ma prawo zaprosić aplikującego o wizę na rozmowę do urzędu, ale nie musi tego robić.
  • Przedłożenie podrobionych dokumentów oraz udzielenie fałszywej informacji może spowodować zakaz wjazdu do państw układu Schengen.
  • Wiza nie gwarantuje wjazdu na terytorium strefy Schengen – ostateczną decyzję zawsze podejmują służby państwa, w którym planujesz przekroczyć granicę strefy.
  • Wizowy System Informacyjny (VIS) ma służyć m.in. wymianie pomiędzy państwami członkowskimi danych o wnioskach wizowych i o związanych z nimi decyzjach. W związku z osiągnięciem przez niego pełnej sprawności operacyjnej w dokumencie podróży cudzoziemca ubiegającego się o wydanie wizy Schengen nie umieszcza się stempla świadczącego o dopuszczalności wniosku, o którym mowa w art. 20 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 810/2009 z dnia 13 lipca 2009 r. ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Wizowy (kodeks wizowy).

 

Uwaga:

Cudzoziemiec wjeżdżający na terytorium Polski musi posiadać środki finansowe przeznaczone na pokrycie kosztów pobytu w wysokości:

300 złotych, jeżeli okres planowanego pobytu nie przekracza 4 dni lub 75 złotych na każdy dzień planowanego pobytu, jeżeli okres planowanego pobytu przekracza 4 dni (albo równowartość tej kwoty w walutach obcych).

 

Ile zapłacisz?

Opłata konsularna dla obywateli Kazachstanu oraz Kirgistanu wynosi 90 euro. 

Opłatę należy wnieść w gotówce w walucie euro w dniu składania aplikacji wizowej w kasie placówki.

Opłata dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat wynosi 45 euro.

Wizy bezpłatne otrzymują:

1. dzieci poniżej 6 roku życia (w momencie złożenia aplikacji);

2. członkowie rodzin obywateli UE i obywatela RP w rozumieniu art. 2 pkt 4 w związku z pkt 3 ustawy z dnia 14 lipca 2006 r. o wjeździe na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, pobycie oraz wyjeździe z tego terytorium obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej i członków ich rodzin (Dz. U. z 2014 r. poz. 1525);

3. uczniowie, studenci, uczestnicy studiów doktoranckich i towarzyszący nauczyciele, którzy podróżują w celu podjęcia studiów lub udziału w szkoleniach;

4. naukowcy podróżujący w celu prowadzenia badań naukowych;

5. przedstawiciele organizacji niekomercyjnych, w wieku do lat 25 uczestniczący w seminariach, konferencjach, imprezach sportowych, kulturalnych i edukacyjnych organizowanych przez organizacje niekomercyjne.

 

Opłata za wniosek wizowy nie podlega zwrotowi niezależnie od decyzji konsula. 

 

Zwolnienia z opłaty przewidziane w Ustawie "Prawo konsularne" z dnia 25 czerwca 2015 r.

Art. 113. 1. Nie pobiera się opłaty konsularnej za przyjęcie i rozpatrzenie wniosku o wydanie wizy od członka rodziny obywatela Unii Europejskiej w rozumieniu art. 2 pkt 4 w związku z pkt 3 ustawy z dnia 14 lipca 2006 r. o wjeździe na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, pobycie oraz wyjeździe z tego terytorium obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej i członków ich rodzin (Dz. U. z 2014 r. poz. 1525).

2. Nie pobiera się opłaty konsularnej za przyjęcie i rozpatrzenie wniosku o wydanie wizy oraz opłaty za ponowne rozpatrzenie wniosku o wydanie wizy złożonego przez małżonka obywatela polskiego, jego małoletniego bezpośredniego zstępnego lub małoletniego bezpośredniego zstępnego jego małżonka, jego bezpośredniego wstępnego lub bezpośredniego wstępnego jego małżonka, jeżeli wstępny lub zstępny pozostaje na utrzymaniu obywatela polskiego lub jego małżonka.

Art. 114. Nie pobiera się opłaty konsularnej za przyjęcie i rozpatrzenie wniosku o wydanie wizy dyplomatycznej albo służbowej.

Jaki jest termin realizacji?

Konsul ma 15 dni kalendarzowych na podjęcie decyzji wizowej. W wyjątkowych przypadkach termin ten może zostać wydłużony do 30 lub 45 dni.  

Jak odbierzesz dokumenty?

Godziny odbioru dokumentów :

1. w Wydziale Konsularnym i Polonii Ambasady RP w Astanie: od poniedziałku do czwartku w godzinach od 14:30 do 15:00;

2. w Konsulacie Generalnym RP w Ałmaty: poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek w godzinach od 15:00 do 16:00.

Jak możesz się odwołać?

Jeśli nie zgadzasz się z decyzją konsula, przysługuje Ci prawo do złożenia wniosku o ponowne rozpatrzenie aplikacji wizowej. Musisz złożyć go w siedzibie urzędu, który wydał decyzję wizową, w przeciągu 14 dni od jej otrzymania.

Opłata za złożenie takiego wniosku wynosi 80 EUR.

Wniosek o ponowne rozpatrzenie wniosku wizowego możesz złożyć w urzędzie konsularnym, który wydał decyzję o odmowie wydani wizy, w godzinach przyjmowania interesantów przez ten urząd.

Cofanie lub unieważnianie wizy Schengen

Jeśli otrzymałeś decyzję o cofnięciu lub unieważnieniu wizy Schengen, z którą się nie zgadzasz, przysługuje ci prawo do złożenia wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy. Jeśli jednak sam wystąpiłeś o cofnięcie wizy Schengen i konsul przychylił się do tego wniosku nie przysługuje Ci prawo do odwołania się od takiej decyzji. 

Wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy przez konsula powinien być złożony w terminie 14 dni od dnia otrzymania decyzji o unieważnieniu lub cofnięciu wizy Schengen w siedzibie urzędu, który wydał decyzje.

Wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy możesz złożyć w godzinach przyjmowania interesantów przez właściwy urząd konsularny.

Wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy w przypadku cofnięcia lub unieważnienia wizy Schengen jest bezpłatny.

Skarga na odmowę wydania wizy Schengen, decyzję o cofnięciu lub unieważnieniu wizy Schengen oraz na działalność konsula w tym zakresie

Jeśli konsul po rozpatrzeniu Twojego wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy wydał ponowną decyzję o odmowie wydania wizy, jej unieważnieniu lub cofnięciu, z którą się nie zgadzasz, przysługuje Ci skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Skargę należy przekazać za pośrednictwem konsula, który podjął decyzję w terminie 30 dni od dnia otrzymania decyzji podjętej w wyniku ponownego rozpatrzenia sprawy.

Przekazując skargę konsulowi nie wnosisz do konsula żadnej opłaty, jednak postępowanie przed sądami administracyjnymi podlega opłatom. Musisz więc liczyć się z tym, że zostaniesz wezwany przez sąd do uiszczenia opłaty sądowej. Informacje dotyczące wysokości opłat sądowych w przypadku wniesienia skargi do sądu administracyjnego oraz możliwości ubiegania się o zwolnienie z kosztów postępowania oraz języka postępowania znajdują się na poniższej stronie:

http://bip.warszawa.wsa.gov.pl/133/wpis-sadowy-zasady-dokonywania-wpisu.html

 

Najczęściej zadawane pytania 

KTÓRY URZĄD KONSULARNY JEST WŁAŚCIWY DO ROZPATRZENIA WNIOSKU O WYDANIE WIZY JEDNOLITEJ?
 
1. Jeśli planują Państwo odwiedzić konkretne państwo strefy Schengen, należy zwracać się do Ambasady/Konsulatu państwa Schengen, którego terytorium jest jedynym punktem docelowym Państwa wizyt(y).
2. Jeśli planują Państwo odwiedzić kilka państw strefy Schengen, należy zwrócić się do Ambasady/ Konsulatu państwa Schengen, którego terytorium jest głównym punktem docelowym Państwa wizyt(y) pod względem czasu trwania i celu pobytu.
3. Jeśli nie można określić głównego punktu pobytu, należy zwracać się do Ambasady / Konsulatu państwa Schengen, którego granicę zewnętrzną przekroczą Państwo jako pierwszą w celu wjazdu na terytorium państw członkowskich.
4.  Państwem członkowskim właściwym do rozpatrzenia wniosku o wydanie wizy jednolitej na tranzyt i do podjęcia decyzji w jej sprawie jest:
a) w przypadku tranzytu tylko przez jedno państwo członkowskie – dane państwo członkowskie; lub
b) w przypadku tranzytu przez kilka państw członkowskich – państwo członkowskie, którego zewnętrzną granicę osoba ubiegająca się o wizę zamierza przekroczyć w celu rozpoczęcia tranzytu.
5. Państwem członkowskim właściwym do rozpatrzenia wniosku o wydanie wizy lotniskowej i do podjęcia decyzji w jej sprawie jest:
a) w przypadku jednokrotnego tranzytu lotniczego – państwo członkowskie, na którego terytorium znajduje się dany port lotniczy tranzytu; lub
b) w przypadku dwu- lub wielokrotnego tranzytu lotniczego – państwo członkowskie, na którego terytorium znajduje się pierwszy port lotniczy tranzytu.

JEŚLI ZWRÓCĄ SIĘ PAŃSTWO W CELU OTRZYMANIA WIZY DO NIEWŁAŚCIWEJ AMBASADY/ KONSULATU, TO…
 
po złożeniu dokumentów Ambasada/Konsulat upewni się, że jest właściwym urzędem do rozpatrzenia wniosku o wydanie wizy. Jeśli Ambasada/Konsulat nie jest właściwym urzędem do wydania wizy (na podstawie tego wniosku), niezwłocznie zwraca dokumenty wnioskodawcy, przyjętą opłatę wizową oraz wskazuje właściwy w celu otrzymania wizy urząd.
 
KIEDY MOŻNA ZŁOŻYĆ WNIOSEK WIZOWY?
 
Wniosek można złożyć nie wcześniej niż 6 miesięcy przed planowaną podróżą, lecz minimum 15  dni przed podróżą.

GDZIE MOŻNA ZŁOŻYĆ WNIOSEK WIZOWY?
 
Wniosek wizowy do polskiego urzędu konsularnego w Kazachstanie można złożyć bezpośrednio w urzędzie konsularnym.
Zgodnie z artykułem 9 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i  Rady (WE) nr 810/2009 z dnia 13 lipca 2009 r. ustanawiającym Wspólnotowy Kodeks Wizowy, osoba ubiegająca się o wizę jest zobowiązana do umówienia się na spotkanie w celu złożenia wniosku. W uzasadnionych pilnych przypadkach konsulat może zezwolić osobie ubiegającej się o wizę na złożenie wniosku bez uprzedniego umówienia się na spotkanie albo spotkanie odbywa się natychmiast.

 

Lista państw, których obywatele podlegają obowiązkowym konsultacjom


​​​​​

 

{"register":{"columns":[]}}